Hac Arkadaşı Edinmenin Önemi

Hac Arkadaşı Edinmenin Önemi

HacumreBurada
(28.8.2017)

           HAC ARKADAŞI EDİNMENİN ÖNEMİ

Uzun bir özlem sonunda en sevilen Kutsal Mekanlara yolculuk yapan hacılar , “Hac arkadaşı edinmenin önemini “ daha iyi kavrayacaktır. Hac ibadeti  İslam’ın farz kıldığı ibadetlerden birisidir. Dolayısı ile durumu uygun olan şartları elveren Müslümanların, bu farzı yerine getirmeleri gerekmektedir.  Allah’a hamdolsun  ülkemiz vatandaşları bu farzı yerine getirmek için oldukça iştiyaklıdırlar. Hac fiyatlarının  ödenebilecek makul seviyede olması, hacca gitmek isteyenlerin sayısında ciddi bir artışa sebep oldu. Öyle vatandaşlarımız var ki, göz yaşları içinde 8 senedir sıranın ona gelmesini beklemektedir.  Rabbimizden ümit ediyoruz ki her yıl Hac yapmış gibi ona sevap yazsın. 

Her sene binlerce hacı adayımız, kutsal mekanların en çok sevileni, şehirlerin anası Mekke’ye doğru yolculuklarına başlamaktadırlar. Bu kutlu yolculukta , hoş bir telaş ve tatlı bir heyecan yaşanmaktadır. Bu yolculukta farkında olarak ya da olmayarak , bazı kişilere yakınlık hissederiz. Gittiğimiz her yerde onları da görmek isteriz, adeta gözümüz onları arar durur.  Sanki onlar olmayınca bir şeyler eksik gibi hissedersiniz. Bazen canınız sıkılır teselli olacak bir şeyler ararsınız. Bazen kendinizi kalabalıklar içinde yalnız hissedersiniz. Bazen hastalanırsınız, birileri ilgilensin istersiniz, yanı başınızda biri olsun istersiniz.  Evet , böyle biri var ve muhakkak olmalıdır. Hac vazifenizi yerine getirirken en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden birisi de belki de en önemlisi Hac arkadaşı edinmektir.

Hac vazifesi zor bir vazifedir. Hacı olabilmek için çeşitli meşakketlerden geçmeniz gerekiyor. Tabi ki bu sizi yıldırmamalıdır. Yıllarca özlemini çektiğiniz bu vazifeyi yaparken  iştiyakınızı asla kaybetmeyeceksiniz.  Allah her zorlukla beraber bir kolaylık yaratmıştır. İşte bu kolaylıklardan birisi de candan bir dostluk kuracağınız Hac arkadaşınızdır. Ömrünüzde asla unutmayacağınız bir arkadaşınız olacaksa o da Hac arkadaşınız olacaktır. Hac arkadaşı edinmenin önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır.  Hac mevsiminde hacı adaylarının  artması ile birlikte , toplu hareket etmek zorlaşmaktadır.  Görevliler sayının artması ile kaybolan ya da gruptan geri kalan Hacı adaylarını fark edemeyebiliyorlar. Ama sizinle candan dost olan Hac arkadaşınız sizi hemen fark edecektir. Ya da siz onun varlığını ya da yokluğunu hemen bileceksiniz. Bu gerçekten de çok önemli bir husus, ciddiye alınmalıdır.

Hac vazifenizi yerine getirirken, Peygamber Efendimiz’i  Hicret ederken yalnız bırakmayan Hz. Ebubekir (RA) gibi arkadaşlar edinin. Birbirinizi teselli ederek , iştiyakınızı canlı tutun. Her zorlukta birbirinize yardım edin.  Göreceksiniz ki Hac bittiğinde yanınızda olan o arkadaşı hiç unutamayacaksınız. Belki de her fırsatta onunla beraber olmanın yollarını arayacaksınız. Beraber yaptığınız tavafları ve ziyaret ettiğiniz kutsal mekanları  yadedip hoşnut olacaksınız.

Hac mevsiminde yapılan haseneler, normal vakitlere göre çok değerlidir.  Mümkün olduğunca hasene işlemeye özen gösterilmelidir.  Hayırhah olan bir Hac arkadaşı sizi hasene işlemeye daha çok teşvik edecektir. Hadi bir tavaf yapalım diyecek siz yok diyemeyeceksiniz. O , Kur’an okuyacak siz, ben de okuyayım diyeceksiniz ve hayırda yarışacaksınız. İşte hasene işleme noktasında hayırhah bir dost dünyadaki herşeyden daha değerlidir.  Yine bu noktada hac arkadaşı edinmenin önemi , bir kat daha artmaktadır. Hac mevsiminde beraber olduğunuz hac arkadaşınızla sadece bu dünyada değil , ahirette de beraber olacaksınız. Kişi sevdiğiyle beraberdir sırrı gereği, hac arkadaşınız da ahirette yanınızda olacaktır.  Belki de Cenab-ı Hak size , “Sürurun Mütekabilin “ sırrınca Cennette karşılıklı olarak oturup dünyadaki , özellikle Hac mevsimindeki maceralarınızı izleme nimetini lütfederek ,  mesrur olacaksınız.  Cenab-ı Erhamurrahimin hac yapmak isteyen tüm kardeşlerimizin haccını mebrur ,dostluklarını ebedi eylesin. Hac arkadaşı edinmenin önemi unutulmasın, dostluklar baki kalsın dua ve temennisi ile Allah (CC) yapılmış ve yapılacak olan Haclarınızı kabul etsin.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP