2018 SOMESTR UMRE TURLARI VE FİYATLARI

2018 SOMESTR UMRE TURLARI VE FİYATLARI

HacumreBurada
(18.1.2018)

SÖMESTR UMRE TURLARI

Umre turları, son yıllarda Türkiye’den gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisi sonucu artarak devam etmektedir. Müslümanlar umre turları vasıtasıyla yaratanının dünyadaki evi Kâbe-i Muazzama etrafında tavaflar ederek, umreler yaparak, namazlar kılarak, yaratanın kelamı Kuran-ı Kerim okuyarak ve dinleyerek, düştükleri dünya telaşesinden biraz olsun sıyrılarak, ruhlarını felaha eriştirmektedirler. Umre turları, insanlara Allah-u Teâlâ’nın buyruklarını daha özenli ve hevesli yerine getirme aşkı ve şevkini yakalamakta vesile olmaktadır; insanları dünya hayatının yorucu ve aldatıcı meşgalelerinden kurtarıp, onlara Allah’ı hatırlatma fırsatı sunmaktadır. Bu sebeplerden ötürü Müslümanlar deniz kenarlarında veya başka tatil beldelerinde tatillerini geçirmek yerine akın akın Rablerinin evine gelerek ruhlarını teskin etme gayretinde olmaktadırlar.

Umre turları arasında gözde dönemlerden biri de Türkiye’de okulların yarıyıl tatiline girdiği sömestr dönemi diye adlandırılan zaman dilimidir. Bu dönemde özellikle aileler okullar tatil olduğu için çocuklarıyla birlikte kutsal beldeleri ziyaret edip, Allah-u Teâlâ’nın İslam dinini gönderdiği yerleri görebilmekte, Allah’ın misafirleri olma lütfuna erişebilmektedir. Ayrıca öğrenciler gruplar halinde Allah’ın evini ziyaret etme, Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed Aleyhisselam’ın yaşadığı yerleri görme, efendimiz ve sahabe efendilerimizin ayak bastığı yerlere ayak basma şerefine nail olabilmektedirler. Ne mutludur ki, gençler bu umre turları sayesinde dünya hayatının şaşalı parıltıları arasından ve internet oyunlarının cazibesinden kurtulup, rablerinin misafirliği şerefine erişebilmektedir. Kâbe-i Muazzama’da Allah’ın akın akın yağan nurlarına gark olmakta ve ruhlarını huzur ve mutluluğa eriştirebilmektedir. Hem aileleri hem de gençler  kış turizmi diye karlarla oynamak, kayak kaymak gibi dünyevi lezzetler yerine, dünyaya asıl geliş nedenimiz olan İslam dininin doğduğu mekânları ziyaret etmek, Allah’ın evini tavaf etmek, Efendimiz Aleyhisselam’ı ziyaret etmek gayretindeyiz demektedir, bu turlara katılarak. İslami şuur arttıkça umre turları ile gelen ziyaretçi sayısı da artmakta, gönüller dünyanın aldatıcı lezzetlerinden biraz olsun kurtulup rablerine meyletmektedir.

Sömestr umre turları, Türkiye ziyaretçileri tarafından yoğun olarak tercih edilen umre turlarından biri olduğu için, umreci kardeşlerimizin dikkat etmesi gereken birkaç noktayı sizlere bildirmek isteriz.

  • Özellikle Türkiye’de kış mevsimi olması sebebiyle soğuğa alışmış bünyeler, birden yaz sıcaklıklarına eriştiğinde, hava değişiminden hastalık kaçınılmaz olduğundan; umrecilerin sağlıkları konusunda daha dikkatli olmaları gereklidir. Medine Türkiye kadar olmasa da Ocak ve şubat aylarında özellikle gece ve sabah namazı zamanında soğuk olmaktadır. Gündüz sıcaklığına aldanmadan gece ibadetlerinde ve sabah namazlarında kalın giyinmek sağlık açısından yararlı olacaktır. Mekke’de ise gündüz sıcaklık fazla iken gece ve sabah vaktinde hava serinlemektedir. Bu sebepten ötürü mutlaka yanınızda gelirken hırka veya mont getirmeniz iyi olacaktır. Kâbe’de tavaf sonrasında terlendiği ve namaz kılınacak veya dinlenilecek bölgelerin klimalı olması sebebiyle Kâbe’ye giderken gece gündüz ayrımı yapmadan hırka veya ince mont ( kadınların ise şal veya hırka ) götürüp namaz kılarken veya dinlenilirken üste alınması sağlık açısından çok yararlı olacaktır.
  • Sömestr umresi hem Türkiye hem de diğer devletlerin umreci katılım sayılarının fazla olduğu dönem olduğundan, Kâbe-i Muazzama’da yoğunluk fazla olabilmektedir. Ayrıca hâlihazırda devam etmekte olan Kâbe inşaatı dolayısıyla tavaf alanı da daraltıldığından; yoğunluğun az olacağı zaman dilimleri tercih edilmelidir. 23.00-03.00 saatleri arası ve sabah namazı sonrası zaman dilimleri yoğunluğun az olduğu zamanlardandır. Gündüz öğle vaktinde de yoğunluk fazla olmasa da güneş tam tepede olduğundan sağlık açısından bu vakitlerde açık alanda tavaf yapmak zararlı olabilmektedir. Bu vakitleri namaz kılarak, Kuran-ı Kerim okuyarak geçirmek sağlığımız da emanet olduğu için daha yararlı olabilmektedir.
  • Kâbe-i Muazzama’dan canlı yayın yapan kanal izlenerek yoğunluğun az olduğu zamanlar anlaşılabilir ve bu zamanlarda tavaf ve diğer ibadetler daha sakin ve huzurlu yapılabilmektedir.

Umre turları hakkında size farklı acentelerin tekliflerini bir arada görme hizmeti sağlayan hacumreburada.com sitemizi ziyaret ederek isteğinize en uygun umre turlarına rahatça ulaşabilirsiniz.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP