2018 Umre Turları Fiyatları

2018 Umre Turları Fiyatları

HacumreBurada
(11.11.2017)

2018 Umre Fiyatları

Yeni umre sezonunun açılmasıyla Türkiye’deki binlerce Müslüman, Diyanet İşleri Başkanlığı ve özel acentalara 2018 umre turları için kayıt işlemlerini yapmaya başladılar.

Bu yıl umre sezonu ekim sonu itibari ile başlayıp, Ramazan’ın son günü olan 14 haziran tarihine kadar devam edecektir. Ramazan ayından sonra umreye gitmek Suudi Arabistan tarafından yasaklanır. Suudi Arabistan’ın çevre komşu ülkelerinden ramazandan sonra da umreye gitme imkanı olsa da, Türkiye’deki vize sistemleri konsolosluk tarafından kapatılır. Hac döneminden belli bir süre sonra tekrar umre yolculukları başlamış olur.


2018 Umre Fiyatları Ne Kadar?

Umre fiyatları, her sene olduğu gibi dönem dönem değişmektedir. Ekim sonundan, Somestre tarihine kadar belirli bir fiyat aralığı, somestre tatilinde belirli bir fiyat aralığı, somestre tatilinden Ramazan ayına kadar belirli bir fiyat aralığı ve Ramazan ayında beirli bir fiyat aralıkları vardır. Umre fiyatlarının en yüksek olduğu zamanlar tahmin edildiği gibi somestre tatili zamanlarıdır. Somestre tatili bu sene 19 ocak tarihinde başlayıp, 5 şubat tarihine kadar devam edecektir. Umreye gidecek yolcuların eğer çocukları veya okuyan bir öğrenci yanlarında gelmeyecek ise bu tarih aralığını seçmesini önermiyoruz. Çünkü Arap ülkelerinin somestre tatilleri ile Türkiye’de ki tatil hemen hemen aynı tarihlere geldiği için Harem-i Şerif bölgesi hem çok yoğun, hem de fiyat olarak zirve dönemlerdir.

2018 umre fiyatları yaklaşık olarak gün sayıları ve tarihler değişmek kaydıyla 600 dolardan başlayarak, 3000 dolara kadar çıkabilmektedir.
 

Umre Turlarında Fiyatlar Neye Göre Değişir?

Umre turlarında maliyetleri belirleyen ana giderler vardır. Bunları madeler halinde sıralayalım;

  • Otel kalitesi,
  • Mekke’de ki otelin Kabe-i Muazzama’ya olan uzaklığı,
  • Medine’de ki otelin Mescid-i Nebevi’ye olan uzaklığı
  • Kullanılan havayolu firması ve çıkış yapılan havalimanı,
  • Otellerde geçireceğiniz gün sayısı,
  • Transferlerde kullanılan araçlar,
  • Rehberlerin donanımı ve görevli sayısı
  • Otellerde verilen yemek (açık büfe, set menü, tabldot)

Medine ve Mekke’de verilen ikramlar, hediye edilen eşyalar gibi ufak maliyet giderleri de vardır. Ama bunlar maliyetli büyük miktarda etkilemezler. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve tüm özel acentaların maliyet analizleri yukarıdaki maddelere göre değişmektedir.
 

Umre Turları Kaç Gündür?

Umre turlarında belirli sabit bir gün sayısı yoktur. 5 gün ile 30 gün arasında umre turları değişmektedir. 5 gün kalan bir yolcunun gezip gördüğü yerler ile 30 gün kalan yolcunun gezip gördüğü yerler aynıdır. Buradaki tek fark gün sayısı arttıkça boş vakit fazla olacağından dolayı daha fazla ibadet etme imkanı olur.

Genellikle 5 yıldızlı otellerde 5,7,8,10 günlük programlar tercih edilir. Gün sayısının az olması 5 yıldızlı otellerdeki maliyetlerin yüksek olmasından dolayıdır.

Biraz daha ekonomik otellerde ise 15,21,25,30 güne kadar umre programları yapılabilmektedir.


Umre Programı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle dikkat etmemiz gereken en önemli konu gideceğimiz acentanın güvenilirlik ve hizmet anlamında iyi bir seçim olup olmadığını iyi araştırmamız gerekmektedir. Günümüzde artık herşey internet ortamında olduğu için daha önceden umreye giden yolcuların iyi veya kötü yorumlarını dikkate almamız gerekmektedir. Düşündüğümüz firmayı daha önceden gidip tecrübe eden birileri de var ise onlar ile fikir alışverişi yapabiliriz.

En önemli ikinci konu ise Medine ve Mekke’de ki otellerin Harem-i Şerif’e olan uzaklıklarıdır. Burada iki ayrıntı vardır. Birincisi oteller Harem-i Şerif bölgesine yaklaştıkça fiyatlar artar. İkincisi ise Harem-i Şerif bölgesine yaklaştıkça otel kaliteleri de artar. Dolayısıyla burada umre turları için ne kadar bütçe ayırdığımız önemlidir. Ekonomik durumları iyi olan yolcuların tabii ki Harem-i Şerif’e en yakın otelleri tercih etmelerini öneriyoruz. Çünkü hem yolda zaman kaybımız olmuyor, hem de ibadetlerimizi daha rahat bir şekilde yerine getirmiş oluyoruz. Biraz daha kısıtlı bütçesi olan yolcuların da kendi bütçelerine uygun olan otel ve tur programını seçmeleri gerekmektedir. Şunu unutmamalıyız ki otellerin Harem-i Şerif bölgesine uzaklığı arttıkça ulaşımlarımız daha da zor olacaktır.

Örneğin; Mekke’de Kabe’ye 2 km uzaklıkta olan bir otelde konaklama yaptığımızı varsayalım. Bu mesafedeki otellerde asla yürüyerek Kabe’ye ulaşamayız. Hem yol olarak uzun, hem de Mekke sokakları fazlasıyla karışık olduğu için kaybolma ihtimalimiz oldukça yüksektir. Dolayısıyla mecburen otellerin servislerini kullanmak zorundayız.

Burada dikkat etmemiz gereken konu ise, otellerin sağlamış olduğu servis hizmetlerinde, kaç dakika aralıklarla servislerin kalktığı ve hangi yol güzergahını kullandıklarıdır. Bazı otellerde 10 dakikada bir kalkan servisler, bazen yarım saatte bir de kalkabilir. Ayrıca otelde konaklama olarak çok fazla kişi kalıyorsa her servis aracına binemeyip, bir sonrakini beklemek zorunda kalabiliriz. Binsek dahi trafiği de göz önüne alarak ulaşımlarımızda sürekli zaman kaybı yaşayacağız. Servisler son noktaya kadar gidemediği için sizleri belli bir noktada bırakacak olup, ordan sonrasını da yaya olarak Kabe’ye ulaşmak zorunda kalacaksınız. Dolayısıyla bütçemiz dahilinde olabilecek en yakın oteli seçmemiz bize zaman açısından faydalı olacaktır.

Umre turlarını seçerken dikkat etmemiz gereken başka bir konu ise acentalarda çalışan rehberlerdir. Özellikle ilk defa kutsal topraklara ayak basacak birisi için çalışan rehberlerin donanımı ve yol gösterici olması çok çok önemlidir. İyi bir rehber ile umre vazifenizi yapacağınız zaman mükemmel düzeyde zevk alırsınız. Ama bilgi birikimi eksik, insan ilişkisi zayıf birisi rehberlik yaptığında umre ibadetimiz manevi anlamda zarar görebilir.

Kısacası şirketlerden rehberlerinin iyi olduğu hakkında taahüt almalı ve Medine ve Mekke’de ki toplam görevli sayısını sormalıyız. Şirket adına çalışan ne kadar fazla görevli var ise hizmet bir o kadar daha iyi olacağını unutmayalım.

Umre turlarına katılan yolcuların bir çoğu kullanılan havayolu firmalarına çok dikkat etmektedir. Lakin ister Türk Hava Yolları olsun ister diğer havayolu şirketleri olsun, gidilen mesafe ve süre aynıdır. Sadece uçak içerisindeki ikramlar değişir. O yüzden kullanılan havayolu firması çok fazla önemli bir konu değildir.


Umre Fiyatları Neden Dolar Üzerinden Satılmaktadır?

Kutsal topraklara umre veya hac vazifesi için gidecek birçok yolcu bu soruyu sormaktadır. Bunun nedenleri, Medine ve Mekke’de alınan otellere, Suudi Arabistan’da ki vize şirketlerine, havayolu firmalarına döviz olarak ödeme yapılmaktadır. En son dolar bozdurma kampanyasında Türk Hava Yolları fiyatlarını TL’ye çevirmiş olsa da, diğer havayolu şirketleri ödemelerini döviz olarak almaktadır. Çünkü havayolu şirketlerinin de 3. Şahıslara ödemeleri dolar üzerinedir.

Bu durumun çözülmesi için Suudi Arabistan ve Türkiye hükümetleri arasında özel bir anlaşma yapılması gerekir. Yapılan ticarette herkes kendi para birimi olarak karşı tarafa ödeme yaparsa bu iş çözülmüş olur. Lakin Suudi Arabistan’ın bu tarz bir duruma yanaşacağını sanmayız.


Sonuç Olarak

Umre fiyatları, umre fiyatlarındaki değişkenlik, umre turu seçerken nelere dikkat etmeliyim gibi çok önemli konulara değinmiş olduk.

Çevrenizden daha önce umreye gitmiş kişilerden muhakkak destek alın.

Seçeceğiniz hac ve umre organizasyonu yapan şirketi iyi araştırın.

Paket umre turlarındaki otel seçeneğinizi olabildiğince Harem-i Şerif’e yakın olanlardan seçmeye çalışın.

Ve en önemlisi umreye gitmeden önce kendinizi umre hakkında her türlü bilgiyle donatmaya çalışın. Medine ve Mekke’de geçireceğiniz her saniyenin çok değerli olduğunu unutmadan layıkıyla görevlerinizi yerine getirin. Bizlere de dua etmeyi unutmayın.

Rabbim isteyen herkese umre ve hac ibadetlerini yerine getirmeyi nasip eylesin. Amin.

 

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP