45 Yaş Altı Bayanlar Tek Başına Umreye Gidebilir mi?

45 Yaş Altı Bayanlar Tek Başına Umreye Gidebilir mi?

HacumreBurada
(25.10.2017)

45 Yaş Altı Bayanlar Umreye Gidebilir mi?

Umre turlarına katılmayı düşünen ve yanında herhangi bir erkek olmayan bayanların sorduğu en çok sorulardan biri yanımda herhangi bir mahrem olmadan umreye gidebilir miyim? Sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız…

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından 45 yaşın altında olan ve yanında birinci dereceden erkek akrabası olmayan bayanların Hac veya umre turlarına katılması yasaktır. Bunun yasak olmasına gerekçe olarakta genellikle şu üç sahih hadis kanıt gösterilir;

Ebû Said el-Hudrî’nin rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:
“Allah’a ve âhiret gününe iman eden bir kadının beraberinde babası veya oğlu yahut kocası veya kardeşi yahut nikâhı haram olan biri olmaksızın üç gün veya daha fazla süren bir yolculuğa çıkması helâl değildir.” (Müslim, Hacc: 423)

Ebû Said el-Hudrî’nin rivayetine göre;
“Resulullah'ın (a.s.m.) yanında kocası veya yakın akrabası olmaksızın kadının iki günlük yola gitmesini yasak etti.” (Müslim, Hacc: 416)

Ebû Hüreyre’nin rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:
“Allah’a ve âhiret gününe iman eden bir kadının, yanında kendisine nikâhı haram olan biri bulunmadıkça, bir gün ve bir gecelik yola gitmesi helâl değildir.” (Müslim, Hacc: 421. Tirmizî, Radâ: 14)

45 Yaş Altı Bayanlar Kimlerle Hac ve Umre Turlarına Katılabilir?

45 yaşın altındaki bayanlar nikah düşmeyen, birinci dereceden erkek akrabaları ile bu kutsal yolculuğa çıkabilirler. Eş, baba, kayınpeder, 18 yaşından büyük erkek kardeş, 18 yaşından büyük erkek çocuk, amca, dayı, dede ile dinen nikah düşmediği için hac turlarına ve umre turlarına katılmasında bir sakınca yoktur.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Özel Acentaların Yanında Erkek Mahremi Olmayan Bayanları Götürdüğü Doğru mu?

Evet doğru. Diyanet İşleri Başkanlığı, burada İmam-ı Şafi'nin fetvasına istinaden ''Hacca veya umreye gidecek kadının yanında beraber gidebileceği bir kafile varsa gitmesinde bir sakınca yoktur'' sözü ile beraber yol güzergahının tamamen güvenli olduğuna, ayrıca tüm programlarda erkek hocalar tarafından refakat edilip, güvenliğin sağlandığından emin oldukları için Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve umre turlarında 45 yaş altı yalnız bayanların umreye gitmesinde bir sakınca görmemektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu işlemden ek bir ücret almazken, özel seyahat acentaları ise bu durumlarda yolcudan ekstra ücret alarak (100 ile 200 usd arasında) 45 yaş altı mahremsiz bayanları hac ve umre turlarına dahil edebilmektedirler.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı Tarafından Yasak Olmasına Rağmen Nasıl Vize Alınıyor?

45 yaş altı bayan ile aynı kafile içerisinde olan herhangi bir erkek soyismi tutmadığı için, 45 yaş altı olan bayanın sözde dayısı olarak gösterilir. Sisteme bu şekilde işlenmesinde bir mani olmamasına karşın bu durum pasaportların konsolosluktaki işlemleri hac vesırasında konsolosluk çalışanları tarafından rahatça fark edilecekken bu durumun nasıl aşıldığıyla alakalı bizim de detaylı bir bilgimiz bulunmamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve özel hac ve umre turları yapan çoğu turizm acentası sorunsuz bir şekilde 45 yaş altı mahremsiz bayanlara bu hizmeti vermektedirler.

Karışık bir konu olduğu ve kurallar ile yapılanların çok farklı olduğunu biliyoruz. Bunun yanında dini açıdan mezhep imamlarının farklı gerekçelere dayanarak birbirinden farklı söylemleri de vardır. Allah yanlışa düşmekten hepimizi muhafaza eylesin.

seçkin acentaların umre turları için https://www.hacumreburada.com/Umre-Turlari sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayınız !

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP