Hac ve Umre Yolculuğu Öncesi Tavsiyeler

Hac ve Umre Yolculuğu Öncesi Tavsiyeler

HacumreBurada
(17.6.2017)

Kutsal topraklarada Hac veya Umre vazifelerini daha konforlu ve verimli bir şekilde geçirmek isteyen vatandaşlarımızın, Hac ve Umre yolculuğu öncesi tavsiyeler niteliğindeki bu önerileri dikkate almaları işlerini kloylaştıracaktır.

Hac veya Umre öncesi  hangi bilgilere sahip olmalıyım ?

Gideceğiniz Kutsal beldelerin fazileti hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Mekke ve Medine İslam’ın en kutsal iki beldesidir. Mekke-i  Mükerreme’deki ibadetlerinizin sevabı, diğer yerlere göre yüzbin kat daha fazladır. Medine-i Münevvere’de ise on bin kat daha fazladır. Mekke ve Medine’de gezilecek yerler  ve önemli ziyaret yerleri hakkında bilgi sahibi olmanız da size yarar sağlayacaktır.

Yanınızda Hac ve Umre ibadetleri hakkında bilgi veren bir kitapçık bulundurun. Yapacağınız ibadetler esnasında okunacak duaları kitapçıktan okuyabilirsiniz. Hac ve Umre’nin nasıl yapıldığını anlatan bu kitapçıklar işinizi çok kolaylaştıracaktır.

İlmihal kitaplarından ihram yasaklarını ve ihramı bozan haller hakkında bilgi edinin.  Yapacağınız ibadetleri en doğru şekilde yapabilmeniz için, az da olsa ilmihal bilgisi edinin. Bu bilgiler içerisinde en önemlisi ise ihramı bozan hallerdir. Erkekler sıcak olduğu için başlarını ihram ile kapatmasınlar, bu durum ihramı bozar. İhramlı iken koku sürmeyin, kokulu sabun ve şampuan kullanmayın. Her yerde bulabileceğiniz, kokusuz sabunlardan yanınıza alın, bu sabunlar ihram sabunu olarak da bilinir. Hac ve umre yolculuğu öncesi tavsiyeleri dikkate almanız , ibadet esnasındaki şüphelerinizi de ortadan kaldıracaktır.

Mekke ve Medine’de  nelere dikkat etmeliyim? Nasıl davranmalıyım?

Hac veya Umre vazifesini ilk defa yerine getirecek olanların, özellikle Mekke’de dikkat etmeleri gereken birkaç husus  var. İhrama girmeden önce mutlaka gusül abdesti alınmalı ve güzel kokular sürünmelidir . Başkalarını rahatsız etmemeye çok özen gösterilmelidir.

 Tecrübelerimle şunu söyleyebilirim ki , Türk Hacı ya da Umrecilerin burada en çok yaptıkları hata, başkasının hakkına geçmektir. Unutmayalım ki buralar kutsal beldeler, Allah’ın Haremi , burada herşey çok hassas, Mekke’ de anahtarınız sabırdır, azami derecede sabır gösterenler emin olun ki hem rahat edeceklerdir, hem de Cenab-ı Allah’ın hoşnutluğunu kazanacaklardır.

Umre yaptıktan sonra bazı kadınlar, saçlarının görüneceği bir şekilde, saçlarını keserek ihramdan çıkıyorlar. Bir sünneti yerine getirirken bir harama giriyorlar. Aman buna dikkat edelim. Bir haramın terki vaciptir, umre ise sünnettir. Biraz daha sabır gösterip,  otelinizde saçınızı keserek ihramdan çıkmanız, daha yerinde bir davranış olacaktır.

Resmi görevlilere karşı gelmeyin, yoksa işiniz daha da zorlaşır. Medine’de bolca salavat getirin. Selamlama yaparken azami derecede edepli olmaya özen gösterin. Selamlama öncesi bolca istiğfar getirin. Babusselam kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren salavat-ı şerife okumaya başlayın. Bu esnada kimseyi itmeyin ve incitmeyin. Her iki kutsal beldede allah rızası için selamlaşın ve kimseyi eleştirmeyin, kırmayın incitmeyin. Bolca sadaka verin, diliniz boş sözleri terketsin ve istiğfarla meşgul olsun. Rabbim herkese bağışlanmış bir şekilde ülkelerine dönmeyi nasip etsin.

 

Hac ve Umre öncesi yanımıza neleri alalım ?

Hac ve umreyolculuğu öncesi tavsiyeler içerisinde önemli konulardan biri de yanınıza alacağınız eşyalardır. Bunları liste şeklinde aşağıya sıralıyoruz.

 1. Çorap
 2. Arka ve önü açık terlik
 3. Tavaf patiği
 4. Bol miktarda pamuklu iç çamaşır
 5. Banyo havlusu, yüz havlusu
 6. İhram ve ihram kemeri
 7. Güneş gözlüğü
 8. Bayanlar dilerlerse ince eldiveni buaradan da alabilirler
 9. Boynunuza asabileceğiniz cüzdan
 10. Ağrı kesici
 11. İshal ilacı
 12. Boğaz pastili
 13. Bulantı ilacı
 14. Vazelin, pişik kremi, pudra
 15. Yara bandı
 16. Kokusuz sabun
 17. Diş fırçası ve macun
 18. Tırnak makası ve küçük bir makas
 19. Hafif bir seccade, takke, tespih
 20. Tavaf tespihi
 21. Terlik ve önemli eşyaları koymak için büzgülü sırt torbası

 

Hac ve umre yolculuğu öncesi tavsiyeler konumuzda gerçek ihtiyaç olanlar yazıldı, çok fazlalık yapmayı doğru bulmuyoruz. Buradan birçok ihtiyaç alınabiliyor. Türk otellerindeki yemekleri Türk lokantaları yapıyor yemek konusunda endişeniz olmasın.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP