Mekke ve Medine Ziyaret Yerleri

Mekke ve Medine Ziyaret Yerleri

HacumreBurada
(17.6.2017)

Mekke’de Ziyaret Yerleri

Mekke İslam’ın en kutsal manevi şehridir. Bu Kutsal şehir,  müslümanlar için feyiz ve huzur kaynağı olmuştur. Mekke’de ziyaret yerleri  hem Hz. Peygamberimizin (S.A.V), hem de sahabilerin iz bıraktığı önemli  mekanlardır. Günümüzde müslümanlar akın akın bu yerleri ziyaret etmektedirler.  Mekke’de ziyaret yerleri  bir çok umre şirketlerinin, umre programlarına dahil edilmiştir. Umre şirketleri ve fiyatları hakkında bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

   1- Hz. Peygamberimizin (S.A.V) Doğduğu Ev

Şu an kütüphane olarak kullanılan bina, miladi 20 Nisan 571’de Pazartesi günü sabaha karşı  , sevgili Peygamberimizin dünyaya teşrifleriyle nurlanmıştır. Peygamberimizin (S.A.V) doğduğu  ve bir çok harükulade olayların yaşandığı bu bina, Kabe’ye  yürüme mesafesindedir. Günümüzde evkaf kütüphanesi olarak kullanılan bina, belirli saatlerde ziyaret edilebilmektedir.

 

    2-Nur Dağı ve Mağarası, Gar-ı Hira

Hareme-i şerife 5 Km uzaklıkta olan Gar-ı Hira , Mekke’nin Kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Peygamber efendimiz (S.A.V)  İslam dini gelmeden önce,  bu mağaraya çekilip düşüncelere dalardı. 40 yaşında tefekkür ile meşgul olduğu bir Kadir Gecesi’nde, ilk defa gördüğü Cebrail (AS) tarafından O’na Allah’ın gönderdiği emirler vahiy olundu. Gar-ı Hira , Mekke’de ziyaret yerleri arasında en önemli kutsal mekanlardan biridir. Mekke’de ziyaret yerleri arasında en çok gidilen bir mekandır.

 

    3-Cennetül Mualla (Mualla mezarlığı)

Harem-i şerifin Kuzeyinde yer alan mezarlık, Kabe’ye 2 Km uzaklıktadır . Kabristanda Mü’minlerin annesi Hz. Hatice (r.anha)’nın mübârek kabirleri, sahâbe-i kiram efendilerimiz, tâbiin ve sâlihinden bir çok mübarek zatların kabirleri bulunmaktadır. Abdullah İbn-i Zübeyir (R.A), Hz.Ebu Bekir’in büyük kızı Esmâ (R.A), ve Hz.Ebu Bekir’in oğlu Abdurrahman (R.A), Abdullah İbn-i Ömer (R.A), Osman Bin Talha (R.A)  gibi sahâbe-i kirâmın mübarek zatları bu kabristanda bulunmaktadırlar.

 

 

    4-Sevr Dağı ve Mağarası

Mescid-i  Haram’ın 4 Km güneyinde, Arafat yolu üzerindedir. Yaya olarak 1,5 saatte çıkılabilen 458 metre yüksekliğinde bir dağdır. Peygamberimiz (SAV) Hz. Ebubekir ile birlikte hicret ederken 3 gece bu mağarada kaldılar. Müşrikler onalrı ararken mağranın ağzına kadar geldiler. Mağaranın girişine güvercinler yuva yaptılar. Örümcekte mağaranın girişini ağlarıyla ördü. Bu iki mucize karşısında müşrikler mağaraya bakmaktan vazgeçtiler. Böylelikle Peygamberimizin (SAV) Hz. Ebubekir’e (R.A) dediği   “Bu iki kişinin üçüncüsü Allah’tır” sözü tasdik olundu.

 

    5-Cebel-i Ebu Kubeys (Ebu Kubeys Tepesi)

Günümüzde üzerinde saray inşa edilmiş olan bu tepede , bir çok önemli olay cereyan etmiştir. Peygamber Efendimizin (SAV)  bir parmağı ile ayı ikiye bölme (Şakkul kamer) mucizesi burada gerçekleşmiştir. Bu tepe Kabe’ye çok yakın mesafede olup, Safa’nın 120 metre üstünde yer almaktadır. Mekke fethedildiği zaman Hz. Bilal (R.A) bu tepede ezan okumuştur.  Yine Hz.İbrahim’in (AS) bu tepede halkı Hacca davet ettiği bildirilmektedir. Mekke’de ziyaret yerleri arasında Kabe’ye en yakın olan mekandır.

 

 

     6-Mescid-i Cin (Cin mescidi )

Cennetül Mualla Kabristanı’na çok yakın bir mesafede bulunan bu mescidin arsasında, Peygamberimiz (SAV) hicretten üç yıl önce Taif dönüşünde,  sabah namazını kıldı. Namazda okuduğu ayetleri duyan  7 Cin Müslüman oldu.

 

 

 

    7-Arafat , Cebel-i Rahme

Adem (AS)’ın yeryüzüne indikten sonra , havva annemizle buluştuğu yerdir. Peygaberimiz (SAV)  Arefe günü, öğle ile ikindi namazlarını, Mescid-i Nemre’de kılmış, Cebel-i Rahme denilen yerin eteğinde , Mescid-i Sahrat’ın bulunduğu yere gelerek Arefe vakfesini yapmıştır. Peygamber Efendimiz (SAV) Müslümanlar için çok önemli nasihatlar içeren, Veda Hutbesini burada okumuştur. Mekke’de ziyaret yerleri arasında ap ayrı önemi olan kutsal bir mekandır.

 

 

      8-MÜZDELİFE

Arafat ile Mina arasında yer alan bu kutsal mekanda, Müzdelife vakfesi yapılır. Hz. Adem (AS) ile Havva annemizin Arafat’tan sonra  buluştukları, (Zifaf) oldukalrı yerdir. Buraya “Meşari Haram” da denir.  Peygamber Efendimiz  (SAV) Müzdelife vakfesini yapan bir Müslüüman’ın kul hakkının da bağışlanacağını bildirmektedir.

 

    9-Mina

Cenab-ı  Hakkın , men ve ihsan manasında; bereket ve rahmetinin bol olduğu bir mekandır. Mekke- i Mükerreme’nin doğu tarafında Mürselat ve Sabır dağları arasında yer almaktadır. Kabe’ye ise 6 Km uzaklıktadır. Mina , Harem sınırıları içerisinde yer alan bir kutsal mekandır. Hz. İbrahim’in (AS)  şeytanı taşladığı, İsmail (AS)’ a karşılık,bedel olarak koç kestiği bir mekandır. Birinci ve ikinci akabe biatları da bu mekanda yapılmıştır. Ayrıca Veda Haccı esnasında Nasr Suresi’nin nazil olduğu önemli bir mekandır. Hac mevsiminde hacılar,  şeytanı bu mekanda taşlamaktadırlar.

 

 

   10-Mescid-i  Bia, Akabe

Mina bölgesinden Mekke’ye gelirken ,  sağ tarafta büyük şeytana takriben 300 metre uzaklıkta, Osmanlı tarafından yapılmış küçük bir mesciddir.

Birinci Akabe Biatı Efendimiz’in peygamberliğinin 12. Senesinde Medine’den hac niyeti ile gelen Evs ve Hazrec kabilelerine mensup 12 kişi ile yapıldı. Bundan bir sene sonra yine hac mevsiminde 75 kişi ile ikinci biat yapılmıştır. “Biat’ül Akabe-i Kübra “ olarak adlandırılmıştır. Mekke’de ziyaret  yerleri muhakkak görülmelidir. Müslümanlar bu mekanları ziyaretlerinden dolayı büyük bir feyz almaktadırlar. Rabbim ziyaretlerinizi kabul buyursun.

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP
BENZER YAZILAR
Nebevi Mekenlara Gelen Yasaklar
Nebevi Mekenlara Gelen Yasaklar
30.4.2018
Vatan toprağındaki en ufak tarihi kalıntıyı koruma altına alan, restore eden, turizme kazandırma kelimesinin büyüsüne kapılarak reklamını yapan bir devlet geleneğinin mensupları, doğaldır ki kutsal topraklardaki bazı tarihi mekânları ziyaret etmenin yasak olduğu haberlerini şaşk
2018 Hac Kayıtları Başlıyor
2018 Hac Kayıtları Başlıyor
4.2.2018
2018 Hac Kayıtları Başlıyor Hacı adayları için meraklı bekleyiş sona erdi. 01 Şubat 2018 tarihinde yapılan Hac kurası çekilişlerinden sonra, kesin kayıtlar 05-16 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. 2018 Hac kayıt işlemleri, 2018 Hac ücreti ve 2018 Hac kayıtları ile ilgi
SIHHATLİ BİR UMRE NASIL YAPILIR
SIHHATLİ BİR UMRE NASIL YAPILIR
26.11.2017
             SIHHATLİ BİR UMRE NASIL YAPILIR? Kıymetli hacı ve umreci adayı kardeşlerim, ekonomik koşullarımızın iyileştiği ve umre turlarının kolaylaştığı günümüzde umre ibadetlerinizin en güzel bir şekilde yapılabil
HAC İBADETİ VE İTTİHADI İSLAM
HAC İBADETİ VE İTTİHADI İSLAM
19.9.2017
                         HAC İBADETİ VE İTTİHAD-I İSLAM İslam’ın beş farzından biri olan Hac ibadeti ve ittihad-ı İslam arasında çok kuvvetli bir bağ vardır.&
UMRE VE HAC İBADETLERİNE GİTMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER - 2
UMRE VE HAC İBADETLERİNE GİTMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER - 2
17.9.2017
UMRE VE HAC İBADETLERİNE GİTMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER - 2 Değerli Umre ve Hacı adayları Hac ve Umre Turları nı incelediniz. Size en uygun umre ve hac fiyatlarını öğrendiniz. Sonunda tercihizi yaptınız ve Kutsal Beldelere doğru hazırlık çalışmalarına başladınız.  B
MEDİNE ZİYARET YERLERİ
MEDİNE ZİYARET YERLERİ
24.8.2017
MEDİNE  ZİYARET  YERLERİ Güllerin Efendisi’inin diyarı, buram buram sevgi, aşk, huzur ve iman kokan şehir MEDİNE-İ MÜNEVVERE,  sen ne KUTLU bir şehirsin. Medine ziyaret yerleri , karış karış Efendimizin izini taşımaktadır. Medine , Peygamber EFENDİMİZ’in (SAV)
Kutsal Topraklarda Osmanlı İzleri
Kutsal Topraklarda Osmanlı İzleri
23.8.2017
KUTSAL TOPRAKLARDA OSMANLI İZLERİ   Kutsal topraklarda Osmanlı izlerini bir çok yerde görmek mümkündür.  Özellikle Mekke ve Medine’de Osmanlı eserleri oldukça fazladır.  Hac ve umre vazifenizi yaparken bu eserleri de gezip görmey
ŞEHİRLERİN ANASI MEKKE
ŞEHİRLERİN ANASI MEKKE
21.8.2017
                    ŞEHİRLERİN ANASI MEKKE Ceziret-ül Arap’ta  “Ümmül Kura “  yani  “ Şehirlerin Anası”  olarak bilinen Mekke-i Müke