Şifa Olan Su: Zemzem Suyu Hakkında Bilgiler

Şifa Olan Su: Zemzem Suyu Hakkında Bilgiler

HacumreBurada
(17.6.2017)

Zemzem suyu, günümüzden dört bin yıl öncesinde bulunmuştur. Tabi bu kesin olmayan bir bilgi ve düşüncedir. Zemzem suyunun ne zaman bulunduğuna yönelik kesin bir bulgu yoktur. Zemzem, üzerinde araştırmalar yapılan ve araştırmalar yapılmasına rağmen hala birçok sırrı içinde barındıran mucizevi bir sudur.  Üzerinde yapılan onca araştırmaya rağmen içinde birçok sırrı barındıran zemzem suyu, Müslümanların kutsal şehri olan Mekke’deki bir kuyudan çıkartılmaktadır.

Türkçedeki karşılığı “bol” kelimesine denk gelen zemzem, bilindiği gibi yüzyıllardır tükenmemektedir. Kaynağının nerede olduğu da bilinmeyen bu su, Arap Yarımadası’nın en kurak bölgesinden çıkartılmaktadır. Yaklaşık 1.5 metre çaptan çıkan zemzem, kalitesiyle ve birçok farklı yararı ile bilinmektedir.

Zemzem’in kaynağı hakkında farklı tahminler vardır. Bu tahminler arasında en çok öne çıkan tahminler ise 3 tanedir. Ancak belirttiğimiz gibi bunlar tahminlerdir. Zemzem suyu, kaynağı bilimsel olarak açıklanamadığı için bir sırdır. Tahminler ise Taif Dağı’ndan geldiği üzerinedir. Ancak bu tahminlerin de kesinliği yoktur.

Zemzem suyu, kuyusu ile göze çarpan bir yapıya sahiptir. Tam anlamıyla bir huniye benzeyen kuyusu, suyun yeryüzüne çıkmasındaki temel faktörlerden bir tanesidir. Bölgedeki kuyulardan çıkan suların çok tuzlu ve mineralli olmasının yanında zemzem, hem mineral hem de tuz oranı bakımından dengeli bir yapıdadır. Hiçbir şekilde dengesinden şaşmayan ve hiçbir şekilde bitmeyen bir su nerede olabilir? Diye soruluyorsa, cevap kesinlikle Mekke şehrindeki mucizevi ve şifalı olan su zemzem olmalıdır.

Zemzem suyundan alınan örnekler, Avrupa’da deneye tabi tutulduğunda içinde diğer sulara nazaran içinde daha az miktarda kükürt bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca bu özel, gizemli, şifalı ve mucizevi su, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da “en sağlıklı sular”dan bir tanesi ilan edilmiştir. Zemzem, içinde bakteri bulunmayan tek su olma özelliğiyle, tam anlamıyla insanlarda hayranlık uyandırmaktadır. En önemli nokta ise, tüm bu özelliklerinin bilimsel bir nedene, deney ve gözleme dayanmamasıdır. Bu sebepten dolayı zemzeme mucizevi su denmektedir.

ZEMZEM SUYUNUN HİKAYESİ

Zemzem suyunun hikayesi de oldukça etkileyicidir. Hz. İbrahim Mekke’de bitkisi olmayan kurak bir yerde oğlu İsmail’i ve hanımını bırakıp farklı bir yere gitmek durumunda kalıyor. Hz. İbrahim gittiğinde Hz.Hacer ve oğlu İsmail, kurak bölgede kalıyor. Hz.Hacer’in yanındakı su ve yiyecek bittiğinde oğlunu beslemek istiyor ancak hiçbir şekilde sütü gelmiyor. Telaşla bir o yana bir bu yana koşturan Hz.Hacer, ne yapacağını bilmeden yüksek bir tepeye çıkıyor. Tepede su sızıntılarını fark edip direkt oraya doğru koşuyor. Susuzluktan zor bir durumda olan Hz.Hacer, hızlı bir şekilde suyu içmeye başlıyor. Suyu içtikten sonra sütünün geldiğini fark edip suyun bitmemesi için suyun etrafına kumdan bir set yapmaya girişiyor. Bu seti oluştururken de “zem zem” diye sesleniyor önündeki suya. Yani “dur dur” anlamına gelen bu kelimeleri kullanıyor. Bu sebepten dolayı bu mucizevi suyun adı zemzem olarak günümüze kadar ulaşıyor.

ZEMZEM SUYUNUN FAYDALARI

Zemzem içmek hakkında birçok Hadis-i şerif bulunmaktadır. Bu hadisler ise zemzemin faydalarına işaret etmektedirler.

Zemzem, doyurucu ve hastaya şifa vericidir.” [Bezzar]

Zemzemi, belalardan korunmak niyeti ile içeni Allahü teâlâ korur.” [Hakim]

“Abdullah ibni Mübarek hazretleri: Resulullah, “Zemzem, içildiği niyete göre faydalı olur” buyurduğu için bende kıyamette susuzluktan kurtulmak için zemzemi içiyorum derdi.” [İbni Mace]

“İbni Abbas hazretleri de, zemzem içerken (Ya Rabbi senden faydalı ilim ve bol rızık ve her türlü hastalıktan şifa istiyorum) diye dua ederdi.”

Ayrıca zemzem, baş ağrısını giderir, anne sütünü arttırır, bedene kuvvet verir, kalp krizine şifadır, sıtmaya iyi gelir, yaşlanmayı geciktirir, kelliği önler, kanser riskini azaltır.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP