Umre Turu Seçiminde Önemli Hususlar

Umre Turu Seçiminde Önemli Hususlar

HacumreBurada
(23.5.2017)

 

Umre ibadeti, Müslümanların Kâbe’yi ve Mekke’deki kutsal yerleri, hac zamanı dışında ziyaret etmesi olarak tanımlanmaktadır. Her yıl milyonlarca Müslüman, umre ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gelmekte ve dini vecibesini tamamladıktan sonra ülkesine geri dönmektedir.

Umreye giden her Müslüman, konaklama, beslenme, ulaşım, sağlık ve rehberlik gibi hizmetlerin sağlanmasını ve ihtiyaçların sorunsuz bir şekilde temin edilmesini haklı olarak istemekte ve umre ibadetini hiçbir sorun ile karşılaşmadan tamamlamayı arzulamaktadır.

Belirtilen hizmetleri sağlama ve ihtiyaçları temin etme hususunda, umre turları devreye girmektedir. Çünkü umre turlarını organize eden firmalar, konaklama, ulaşım, yiyecek-içecek temini gibi altyapısal hazırlıkları yapmakta ve turları, bu ihtiyaçları da kapsayan bir program dâhilinde düzenlemektedirler.

Peki umre ibadetini sorunsuz olarak yerine getirmek isteyen bir kişi, umre turları seçimi konusunda nasıl bir yol izlemelidir? Tur firmalarını sadece umre fiyatları skalasına göre mi değerlendirmelidir? Yoksa umre turları düzenleyen firmaları, birçok farklı kriteri göz önünde bulundurarak mı incelemeli, araştırmalı ve değerlendirmelidir?

Umre turu seçiminde ilk adım olarak umre fiyatları araştırılmalıdır. Umre fiyatları, her firmaya göre değişmektedir. Ancak genel olarak firmalar, benzer fiyatlara umre turları düzenlemektedirler. Eğer çoğu firmanın sunduğu fiyattan çok daha düşük bir fiyata umre turları düzenleyen bir firmaya denk gelinirse, bu firmanın sözleşme metni dikkatli bir şekilde okunmalı ve hangi hizmetlerin verildiğine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde yetersiz hizmet veren bir tur firması ile umreye gidilmiş olacağından, umre süreci de oldukça sancılı olacaktır.

İkinci adım olarak tur firmasının üyelikleri ve sertifikaları araştırılmalı ve kontrol edilmelidir. Firmanın TURSAB, IATA üyesi olup olmadığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen A grup acente sertifikasına sahip olup olmadığı kontrol edilmeli ve firmanın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından umre turları hususunda yetkilendirildiğine dair belgelerinin var olup olmadığına bakılmalıdır.

Üçüncü adım olarak umreye gidilmeden önce veya yolculuk sırasında, tur firmasının -özellikle ilk defa umreye gidenlere- gerekli eğitimi verip vermediği ve gereken bilgilendirmeyi sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmelidir. Umre turları düzenleyen bir firma, eğer eğitim ve bilgilendirme unsurunu programına dahil etmemişse, umreye ilk gidecek olanlar, bu firmayı tercih etmemelidir. Çünkü umre konusunda bu tarz bilgilendirmeler, umre ibadetinin tam anlamıyla yerine getirilmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Umre turu seçiminde dördüncü adım ise, turu düzenleyen firmanın umre zamanındaki hizmetlerinin ve umre yerindeki sağladığı altyapının ne denli kaliteli olduğunun incelenmesidir. Bu kapsamda, örneğin; firmanın Mekke ile Medine arasında yapılacak yolculuğu uçakla mı otobüsle mi düzenleyeceğine, hangi oteli konaklama yeri olarak seçtiğine, seçilen otelin Kabe’ye veya Mescid-i Nebeviye’ye olan mesafesinin yakınlığına bakılmalı ve ayrıntılı bir araştırma yapıldıktan sonra, umre turları düzenleyen firmalar arasından en kaliteli olanı seçilmelidir.

Umre turu seçiminde dikkat edilmesi gereken genel hususları dört adımda belirttikten sonra, bazı detayları da belirtmek yerinde olacaktır. Seçilecek tur firmasının Mekke’de ve Medine’de her zaman ulaşılabilecek bir temsilcisinin olmasına ve bu temsilcinin sağlık, konaklama, beslenme, rehberlik gibi alanlardaki yetkinliğine bakılmalıdır. Ayrıca tur firması ile kurulan iletişimlerde, firmanın sizlere ne denli iyi davrandığına, ne derece net bilgiler verdiğine, pozitif ve güler yüzlü bir ekibe sahip olup olmadığına, umre turları çalışmalarındaki referanslarının var olup olmadığına da bakılmalı ve dikkat edilmelidir.

Kısacası; umre turu seçimi, sadece umre fiyatları skalasından ibaret olmayan, birçok farklı kriterin göz önünde bulundurulmasını gerektiren, detaylı araştırma ve inceleme isteyen bir işlemdir. Unutulmamalıdır ki umre turları organize eden firmalardan umre fiyatları ile değerlendirildiğinde uygun bir fiyat sunan, gerekli sağlık, rehberlik, konaklama, beslenme gibi hizmetleri profesyonel bir şekilde sağlayan, tecrübeli bir ekibe sahip bir firmanın tercih edilmesi, sorunsuz ve güzel bir umrenin yapılmasındaki en önemli adımdır.

 https://www.hacumreburada.com/Umre-Turlari sayfamızdan Umre Turu programlarına ulaşabilirsinizYORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP