Umre ve Hac Arasındaki Fark Nedir ?

Umre ve Hac Arasındaki Fark Nedir ?

HacumreBurada
(17.6.2017)

Umre ve Hac arasındaki fark nedir ? Umre ile Hac zaman ve hüküm farkları ile birbirinden ayrılır. Umre ibadeti   belli bir zamana bağlı olmadan yapılabilir. Umrenin belirli bir mevsimi yoktur.  Şartlara ve usulüne uygun bir şekilde ihrama girdikten sonra  tavaf ve sa’y yapılır. Sa’y yapıldıktan sonra da saç kesilerek ihramdan çıkılır. Umre ve hac arasındaki fark nedir? Sorusunu daha detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse:

Umre ibadeti, Hac zamanı dışında diğer tüm aylarda yapılabilir. Umrede yapılması gerekenler hacca göre daha az ve kolaydır.  Bunlar :

 • Niyet etmek
 • İhrama girmek
 • Tavaf yapmak
 • Sa’y yapmak
 • Traş olmak

Hac ibadeti   ise , senenin belirli aylarında yapılır. Hac ayları Hicri takvime göre belirlenmiştir. Bunlar ; Şevval , Zilkade ve Zilhicce aylarıdır.  Bakara suresi de bu aylara şu ayetiyle işaret etmektedir. “ Hac belli aylardır”  (Bakara , 2/197)

Bir müslüman isterse Şevval ayında Hac yapmaya niyet ederek ihrama girebilir. Zilhicce’nin  10 veya 13’ ü akşamına kadar hac ibadetinin menasiklerini tamamlayabildiği için bu aylar “Hac ayları “ olarak adlandırılmıştır. Kısaca bu aylara “Hac ayları “ denmesinin sebebi , haccın birinci şartı/rüknü olan ihrama girilebilmesinin öngörülmüş olmasındandır.  Bu aylardan önce ihrama girmek bazı mezheplere göre mekruhtur.

UMRE VE HAC ARASINDAKİ FARK NEDİR?

                Umre ile Hac arasındaki farklar

 1. Umre için belli bir vakit yoktur
 2. Umre’de arafat ve Müzdelife vakfeleri yoktur
 3. Umre’de namazları cem etme yoktur. ( Cem’i Takdim ve Cem’i Tehir)
 4. Umre’de şeytan taşlama yapılmaz
 5. Umre’de kudum tavafı ile veda tavafı yapılmaz
 6. Umre’de kurban kesme yoktur.

 Hac ile umre arasındaki farklar

 1. Hacca gitmek İslam’ın beş şartından birisidir. Hacca gitmek farzdır, Umre yapmak ise sünnettir.
 2. İster Hac olsun ister Umre her ikisinde Kabe’ye gitmek şarttır.
 3. Hac yılda bir defa yapılırken (Kurban bayramı’nda ) Umre ‘de belli bir sayı sınırı yoktur.
 4. Hac daha zor bir ibadettir.
 5. Hac yapan bir kişi tüm günahlarından arınır.
 6. Hac ömürde bir defa yapılırsa farz yerine getirilmiş olur.

Umre ile hac arasındaki fark nedir ? sorusunun dini mahiyetteki cevabını verdikten sonra , Umre fiyatları  ile Hac fiyatları arasındaki farktan da bahsetmek yerinde olacaktır.  Genel olarak  Hac fiyatları , Umre’ye göre daha pahalıdır. Ekonik durumu iyi olanlar Hac ibadetini yerine getirken, ekonomik durmu daha zayıf olanlar Hacca gidemese de Umre yapmaya gitmektedir. Hac fiyatlarının yüksek olması , insanlarımızın Umreye yönelmesine sebep olmuştur. Tabi ki tek sebep bu değil, Hac için belli süre beklemek de gerekiyor. Her yıl belli bir kontenjan gönderildiği için , istediğiniz her sene Hacca gitme imkanınız olmuyor. Umre için aynı şey geçerli değil. Beeli bir miktar paranız olduktan sonra , bir Umre Turu ile anlaşarak , istediğiniz zaman gidebilirsiniz.

 

Maddi durumunuz olmasa bile Umre’ye gitme şansınız var. Umre Turları düzenleyen  bazı firmalar belli bir sayıda umreye gidecek kişi bulmaları halinde o kişiyi ücretsiz umreye götürmektedirler. Eğer umreye gitmeyi çok arzu ediyorsanız, bu yöntemi kullanabilirsiniz.  Umre ile Hac arasındaki fark nedir ? sorusunu ; dini ve eknomik boyutlarıyla karşılaştırarark cevaplandırmya çalıştık, kafanıza takılan yerleri ya da katkıda bulunmak istediğiniz konuları bize iletebilirsiniz.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP