Arapların Umreci Türkler Hakkındaki Düşünceleri

Arapların Umreci Türkler Hakkındaki Düşünceleri

HacumreBurada
(3.9.2017)

ARAPLARIN UMRECİ TÜRKLER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ

Arapların umreci Türkler hakkındaki düşünceleri , her geçen gün daha olumlu hale gelmektedir.  Türkler ile Arapların 751 yılında yapılan Talas Savaşı ile başlayan dostlukları, gümüzde de devam etmektedir. Bazen dış güçlerin oyunlarıyla bu dostluk zarar görse de temelde bir bozulma yoktur.  Günümüz  olayları çerçevesinde, Arap dünyasının Türkler hakkındaki düşüncelerinin olumlu yönde değişmeye devam ettiğini görmekteyiz. Her alanda gelişen ilişkilerimiz , iki milleti birbirine daha çok kaynaştırmaktadır.

Son yıllarda Türkiye’de vatandaşların umre turları ’na  olan rağbetleri artmış durumdadır. Dine yönelmenin, aslına dönmenin artması ile beraber , hac ve umre turları nda olumlu yönde bir gelişme yaşanmıştır. Dindarlaşan halkımız umreye gitmek istiyor. Kutsal mekanları  gezip, dualar etmek isitiyor.  İstekler artınca , umre fiyatları yeniden şekilleniyor, umre firmaları talepler doğrultusunda yeni düzenlemeler yapıyor ve nasıl daha iyi hizmet sunarızın çilesini çekmeye başlıyorlar.

Şartlar daha iyi hale gelip umreci vatandaşlarımızın sayısı artınca, Arap kardeşlerimizin dikkatini çekmeye başladı. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, Arapların umreci Türkler hakkındaki düşünceleri olumlu şekilde görülmektedir.  Türkleri bu kadar dindar olarak görmeyen Arap kardeşlerimiz, hac ve umre için gelenlerin sayısındaki artış  vesilesiyle, bu fikirlerini değiştirmeye başladılar.  Her ülkeden Suudi Arabistan’a gelen  hacı ve umreciler içerisinde Türkler ciddi bir çoğunluğa sahiptir. Araplarla yaptığımız görüşmeler sonucunda, en kaliteli hacı ve umrecilerin Türkler olduğunu öğreniyoruz.  Araplar, umreci Türkleri çok seviyor ve saygı gösteriyorlar. Burada Türk olduğunuzu anlayan her Arap size büyük hürmet göstermektedir.  Bu sadece Araplar için geçerli değil, diğer milletler de sizin Türk vatandaşı olduğunuzu anlayınca,  ayrı bir muhabbet ve hürmet göstermektedir.

Muhabbet etmeye başladığımız bir çok Arap kardeşimiz, hemen Türkiye’de gitmiş olduğu yerlerin videosunu ya da resmini göstermeye başlıyor. Arap halkı Türkiye’yi çok seviyor, her fırsatta Türkiye’nin doğal güzelliklerini gezip görmek istiyorlar. Zaten son yıllarda, Türkiye’ye gelen Arap turist sayısında ciddi bir artış meydana geldi.  Bu durum Arap ve Türk milletinin kaynaşmasına ve birbirleri hakkındaki olumsuz yanlış bilinen kanaatlerinin, ortadan kalkmasına vesile olmaktadır.

Arapların umreci Türkler hakkındaki düşünceleri o kadar güzel bir duruma geldi ki, bazı Suud aileleri, umre yaparken tanıştıkları Türk aileleri zorla evlerine yemek yemeye götürmek istiyorlar.  O kadar çok ısrar ediyorlar ki dayanamıyorsunuz, davete icabet etmek zorunda kalıyorsunuz. Arap kardeşlerimiz gerçekten de çok cömert ve misafirperverler. Özellikle Türk vatandaşlarına karşı daha bir misafirperverler. Biraz muhabbetten sonra muhakkak konu Osmanlı Devleti’ne gelmektedir. Osmanlı’nın Arabistan’daki eserlerinden  bahsetmektedirler. Biz Osmanlı’yı nasıl seviyor isek onlar da Osmanlı’yı o şekilde seviyor ve özlemle yad ediyorlar. Hüseyin Şerif’in Osmanlı ‘ya isyan etmesini onlar da hoş karşılamıyorlar. Osmanlı adeta kendi devletleri gibi sahiplenilmiş , bu gerçekten de çok güzel bir davranış.

Biz Türklerin, dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Özellikle umre için giden vatandaşlarımız, tüm Arapları aynı kefeye koyup değerlendirmesinler. Genelde Türklerle muhatap olanlar Osmanlı aşığı , ümmetin birlik ve beraberliğini savunan kardeşlerimizdir. Onlar bize bu kadar güzel teveccühte bulunmuş iken,  önlerinde Arapları karalayıcı ya da incitici söylemlerden kaçınalım  lütfen. Böyle bir davranış kimseye fayda sağlamayacaktır. Birleştirici, bütünleştirici, yapıcı olmaya çalışın. Onlar Türk milletine çok güveniyor ve ümmetin kurtuluşuna Türklerin vesile olacağına inanıyorlar. Bu beklentilerini rencide edecek eylem ve söylemlerden azami derecede uzak duralım. Burada umre yapmanın yanında , Uhuvvet-i İslamiye’nin tesisi için uygun davranışları sergilemekte en az umre kadar önemlidir.  Üç senedir yaptığımız gözlemler sonunda , Arapların umreci Türkler hakkındaki düşünceleri  ,her geçen sene olumlu yönde artarak daha iyiye doğru gitmektedir.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP