BİR UMRE AŞKI VE ÖMER

BİR UMRE AŞKI VE ÖMER

HacumreBurada
(1.9.2017)

BİR UMRE AŞKI VE ÖMER

Allah  (C.C) , “Kulum beni nasıl tanırsa ona öyle muamele ederim”  diyor.  Bu sırrı anlayan insanlar , ALLAH  (C.C) yolunda  cehd ve gayret içinde olmuşlardır. İnsan bir iş yapmaya niyetlendiğinde Allah’ın (C.C) onu muvaffak edeceğine canı gönülden inanırsa,  emin olun ki o insan yaptığı işte muvaffak olacaktır. Hayatta şahit olduğum “Bir umre Aşkı ve ÖMER” hakkında bilgi vererek bu sırrı açmaya çalışacağım.

Bundan 8 sene önce Ankara’da bir  nişan merasiminde tanıştığım Ömer  10 yaşındaydı. Çok sevimli ve  enerji dolu kıpır kıpır  bir çocuktu. Onunla biraz muhabbet etmek istedim ve konu konuyu açarak söz iyi bir kul olabilme konusuna geldi. Ömer namazlarını hiç kaçırmıyor, anne ve babasına her konuda yardımcı olmaya çalışıyordu. Ömer okuldan gelip ev ödevlerini yaptıktan sonra , simit satmak için sokağa çıkmaktadır. Simit satma işini o kadar büyük bir aşkla yapıyor ki bana bunları anlatırken gözleri parlıyordu. Dikkatimi çekti  Ömer simit satma işini anlatırken birden değişiverdi, sanki başka alemlere daldı, o kadar aşk ve muhabbetle bir anlatım sergiledi ki hayretler içinde kaldım.

Muhabbet etmek Ömer’in hoşuna gitmişti. Bu arada benim dikkatimi çeken simit satma işi ile ilgili değişik sorular sordum. Tüm sorulara cevap verirken bir sorum da takılıp kaldı cevap vermek istemedi. Hafiften gözleri doldu  , konuyu değiştirdi.  Durum böyle olunca beni  büyük bir merak sardı. Kafamda dolaşan sorular, yaşadığım duygusal karışıklık ve Ömer’in değişen tavrı beni bir anda şaşkına çevirdi.

Vicdanımdan gelen bir ses beni zorluyor, ne olduğunu arka planlanda neler olduğunu öğrenmemi istiyordu. Ömer’e soduğum soru  aslında sıradan bir soru idi. Ömer , neden simit satıyorsun ?  Buna mecbur musun ? demiştim. 

Zamanla konuyu kıvamına getirerek  Ömer’e, neden simit sattığını sordum ve çekinmeden anlatmasını istedim. Ömer tamam dedi ve anlatmaya başladı:

  • Bundan iki sene önce rüyamda Kabe’yi gördüm.  Etrafında tavaf yapıyordum. O kadar güzel bir duygu idi ki hiç bitsin istemiyordum.Her gün aynı rüyayı görmeye başladım. He rgün uyurken Kabe’yi tavaf yapmak niyetiyle uyuyordum ve rüyamda Kabe’yi gerçekten tavaf ediyordum.  Kabe’ye karşı içimde çok kuvvetli bir sevgi oluşmaya başladı. Muhakkak ben Kabe’ye gitmeliyim diye kendi kendime söylüyordum. Ailemin maddi durumu iyi değil beni umreye götüremezlerdi. Ben de çocuk olduğum için tek başıma zaten gidemezdim. Her gün bu işe bir çözüm bulmaya çalışıyordum. Bir gün simit satan bir çocuk gördüm. O anda  birden simit satıp biriktirdiğim para ile umreye gitmek fikri geldi. Umre şirketlerini ,Umre turları nı ve umre fiyatlarını araştırmaya başladım. Simit satan çocukla tanıştım ve simit aldığı yerden az da olsa ben de simit almaya başladım ve hayellerime doğru bir adım attım. Simit satarken hep Kabe’yi hayal ediyordum. Sattığım her simitte o kadar çok seviniyordum ki anlatamam. Bu sevincim Kabe’ye gideceğim paranın elime geçmesinden kaynaklanıyordu. İki senedir sattığım simitler beni umreye götürebiliyor. Lakin babamı da beraber götürmek için bir yıl daha simit satacağım.  İnşaallah babamla birlikte umreye gideceğim.

Ömer simit satma işini anlatırken hangi alemlere dalıyordu şimdi anlaşıdı. Maşaallah , Ömer’i tebrik ediyorum. Ben resmi bir görevle Mekke ‘de bulunduğum bir zaman diliminde, Ömer’in umreye geldiği haberini aldım. Otellerini öğrenip onu ziyarete gittim. Gerçekten Ömer beraber umre yapmaya gelmişti. Çok sevindim. Babası  Ömer’in biriktirdiği paralarla umreye geldiklerini söylerken gözyaşlarını tutamadı.  Ne güzel bir evlat, Rabbim Ömer’e ve ailesine hem dünya hem de ahirette iyilik ve güzellik versin.

"içerik editörümüz tarafından yaşanmış bir hikayenin paylaşımıdır"

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP