EFENDİMİZ ALEYHİSSELAM’A KUCAK AÇAN KUTLU DAĞ; NUR DAĞI

EFENDİMİZ ALEYHİSSELAM’A KUCAK AÇAN KUTLU DAĞ; NUR DAĞI

HacumreBurada
(6.12.2017)

EFENDİMİZ ALEYHİSSELAM’A KUCAK AÇAN KUTLU DAĞ; NUR DAĞI

Hac turları ve Umre turları gün geçtikçe daha da fazla insanı Cenab-ı Hakk’ın evi ile buluşturmakta, Müslümanların Kutsal beldelerin havasını soluma imkânı sağlamaktadır. Hac ve Umre turlarıyla hacı ve umreciler akın akın hem rabbimizin evini tavaf etme gayretinde bulunmakta hem de Rasulullah aleyhisselam’ın izlerini takip etmek, onun bastığı yerlere basmak arzusuyla Mekke ve Medine’yi tabiri caizse karış karış dolaşmaktadırlar. Bu kutsal bölgelerin başında ise Efendimiz Aleyhiselam’a bağrına basmış kutsal dağların incisi Nur Dağı gelir.  Nur Dağı, zamanında Rasullulah’ı bağrına basmış, cahiliye döneminin zulmetinden Efendimiz aleyhisselam’ı koruyan bir kalkan olmuştur;  günümüzde ise O’nun izinde olan Müslümanlara kucak açmış, onları misafir etmektedir yılın her günü.

Nur Dağı ve Hira Mağarası

Kâbe-i Muazzama’ya yaklaşık 5 km. uzaklıkta bulunan bu sarp dağ, Efendimiz Aleyhisselam’ın cahiliye devrinde sığındığı, O’nun dertlerine – düşüncelerine ortak olmuş kutlu mekândır. Efendimiz Aleyhisselam, kendisine peygamber olduğu bildirilene kadar geçen 40 yılda, puta tapanların, kızlarını diri diri toprağa gömen cahiliye devrinin zulmetinden kurtulmak için Nur Dağı’na çıkar, dağın tepesindeki tek kişinin ancak sığabildiği Hira Mağarası’ndan Kâbe-i Şerif’i izler ve tefekküre dalardı.  Artık vahyin yaklaştığı son zamanlara doğru Efendimiz vaktinin neredeyse tamamını bu mağarada geçirir, zulmet altındaki insanlardan kendini soyutlar, sanki rabbimizden gelecek nurlu yolun ışığını beklerdi dört gözle. 640 yılı Ramazan-ı Şerif ayında Efendimiz aleyhisselam Hira Mağarası’nda iken Rabbimiz Cebrail Aleyhisselam vasıtasıyla Efendimiz aleyhisselam’a "Oku, Yaratan Rabbinin adıyla oku. O, insanı alâkdan (kan pıhtısından) yarattı. Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir. O, (insana) kalemle (yazmayı) öğretti. İnsana bilmediğini öğretti." (el-Alâk, 96/1-5) mealindeki ayetleriyle insanları zulmetten kurtaracak anahtarı uzatır. Artık insanlar Efendimiz Aleyhisselam’ın izinde Allah-u Teâlâ’nın kendilerine bahşetmiş olduğu son din İslamla aydınlanacak, bu yolda kendilerini feda edecektir ve bu olaya ilk şahit te Hira Mağarası’dır.

Umre Turu ve Hac Turu ile Mekke’ye gelen Müslümanlar, Efendimiz Aleyhisselam’ın ayak izlerinin değdiği bu kutlu Nur Dağı’nı ziyaret etmekte, Efendimiz Aleyhisselam’ın teninin değdiği, kokusunun sindiği Hira Mağarası’nda namazlar kılıp, tefekkürler ederek dünya hayatının zulmetinden, kargaşasından biraz uzaklaşıp Efendimiz aleyhisselam zamanını hayallerinde yaşamaya çalışmaktadır.

Rabbim isteyen herkese bu mübarek mekânları ziyaret etme ve bu mübarek yerlerde tefekkürlerle İslam’ı daha iyi anlama ve İslam’a daha sıkı bağlanmayı nasip etsin.

Hac ve Umre adayı Müslüman kardeşlerimize uygun umre ve hac turları dönemleri hakkında ve hac ve umre konusunda her türlü bilgi sunmayı amaç edinmiş sitemizi sık sık ziyaret ederek, bilinçli bir hac ve umre adayı olabilirsiniz.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP