HAC İBADETİ VE İTTİHADI İSLAM

HAC İBADETİ VE İTTİHADI İSLAM

HacumreBurada
(19.9.2017)

                         HAC İBADETİ VE İTTİHAD-I İSLAM

İslam’ın beş farzından biri olan Hac ibadeti ve ittihad-ı İslam arasında çok kuvvetli bir bağ vardır.  Hac ibadeti imkanı elveren her müslümana farz kılınmıştır. Geçmişten günümüze müslümanların en çok ihtiyaç hissettikleri olgulardan biri de ittihad-ı İslam olmuştur.  Hatta günümüz sömürge dünyasında emperyalist egemen güçlere karşı  ittihad-ı İslam zaruri hale gemiştir.

Hac ibadeti ve ittihad-ı İslam arasında nasıl bir ilişki vardır ? 

Hac ibadetinin özünde taarüf vardır. Müslümanların birbirlerini daha yakından tanımaları ancak ve ancak Hac ibadetinde mümkündür.  Hac ibadetinde tanışmanın neden bu kadar önemli olduğu hakkındaki detaylara buradan bakabilirsiniz. Hac ibadeti , müslümanların yalnız olmadıkları şuurunu büyük bir ümmetin mensupları oldukları anlayışını hakkalyakin  idrak etme fırsatı buldukları  bir ibadettir.  Dünyanın dört bir yanından gelen Hacılar tek bir kıbleye dönmenin , aynı tekbirleri getirmenin ve aynı menasikleri  uygulamanın idrakiyle TEVHİD manasını yaşarlar. Şahsi manada yaşanılan TEVHİD , Allahuekber , Allahuekber sadalariyle umumi bir şehrayin şeklini alır. Bütün müslümanlar cuşa gelir tek bir lisan olarak ALLAHUEKBER sadasını çınlatırlar havanın zerrelerinde.

Hac bir şuurdur , şuurlanmaktır. Bu mana ile müslümanın haliyle hallenmektir. Tevhid-i bir öğreti , mahşeri bir provadır. Mikro alandaki yardımlaşma ve dayanışmanın makrolaştığı zaman dilimidir. Birlikte hareket edebilmenin yansımasıdır Hac. Ümmet olmanın bir olmanın yaşandığı zaman ve mekandır Hac. Tüm meşakketlere rağmen Allah’a yürüyüşün adıdır Hac.  Ahdleşmenin şeytana rağmen nefsi arınmanın adıdır Hac. Arafattan Müzdelifeye , Müzdelifeden Mina’ya yürüyüşün şeytana teğet geçip Rabbe karşı onurlu duruşun adıdır Hac. Kendin olmanın geniş anlamda da BİZ olmanın adıdır Hac.

İttihad-ı islam dönemlerinde dünya coğrafyasının neredeyse tamamında barış hoşgörü ve adalet hakim olmuştur. Şer odaklarının çalışmaları sonucunda İttihad-ı islam sekteye uğradı ve dünya artık eski huzurundan uzaklaştı. Özellikle 21. Yüzyıl dünyasında şiddet terör ve kan dünyanın gündeminden düşmez oldu. Müslüman coğrafyası kana bulandı. Müslüman çocuklar yetim ve öksüz bırakıldı. Bütün bu zulümlerin temelinde müslümanların Ümmet olma şuurunu kaybetmeleri yatmaktadır. Düşmanımızda suç aradığımız kadar kendimizi de eleştirmeliyiz. Gerçek sorun düşmanın şerir icraatları mı yoksa biz müslümanların Allah’ın dininden gevşememiz mi ? Bu konu tartışılabilir. Lakin burada vurgulamak istediğimiz konuya gelmekte fayda var.

Hac ibadetine gidenlerin sayısı her yıl artış göstermektedir. Bu artışa parelel olarak daha çok müslüman birbiriyle tanışıyor ve kaynaşmaya başlıyor. Bu kaynaşma inşaallah ümmet olma şuurumuzu tekrardan ateşleyecek ve İttihad-ı İslam olma yolunda adımlara vesile olacaktır. Hac çok önemli bir ibadettir. Haccın ihmal edildiği dönemlerde Cenab-ı Hak Alem-i İslam’a bir nevi Hac meşakketine benzer meşekketler vererek keffaret ettirmiştir. Savaşların sürgün meşekkatlerini yaşamaktansa , şuurlu bir şekilde Hac vazifesini idrak etmek biz müslümanlar için daha iyi değilmidir ?

Hac ibadetinin şuurlu bir şekilde ihya edilmesi için Hac Turu yapan acentelere çok büyük görevler düşmektedir. Rabbim gerçek manada Hac ibadetini ifa etmeyi ve kabul olmuş Arafat duaları hürmetine de tekrardan İttihad-ı İslam’ın yeşermesini ve hayat bulmasını nasip etsin.  Bu manalar çerçevesinde  “Hac ibadeti ve İttihad-ı İslam “ arasındaki ilişkinin ne kadar kuvvetli olduğu görülmektedir.  Gücünüz yetiyorsa Hac fiyatları hakkında bilgi edinerek gerekli müracaatlarınızı yaparak Hac Turları ile Kutsal Topraklara yapacağınız yolculukların İttihad-ı İslam adına önemli bir adım olduğunu unutmayın.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP