Hac Umre Malzemeleri

Hac Umre Malzemeleri

HacumreBurada
(10.3.2018)

Hac umre niyetiyle kutsal yolculuğa niyetlendiniz. Gerekli başvuruları yaptınız. Şirket, pasaport, vize, … derken sıra geldi bu yolculukta gerekli eşyaları temin etmeye.  Aklınıza şu iki sorudan biri gelir. Acaba Hac esnasında bana lazım olacak hac malzemeleri nelerdir?  Acaba Umre yolculuğumda ihtiyacım olacak umre malzemeleri nelerdir?

Pratikte hac ve umre malzemeleri birbirinden farklılık göstermez.  Bunlardan bir kısmı hac ve umre yapan kişiye kutsal topraklarda lazım olacak günlük kıyafet, ihram, sandalet gibi eşyalardır. Diğerleri ise hac ve umreden dönen Müslümanların kutsal topraklardan aldıkları takke, teşbih, şal, yüzük, esans, seccade, kolye, kına gibi hediyelik eşyalardır. Bu hediyeler yanında ise en değerli ikram olan hurma, zemzem hacılar tarafından memleketlerine ulaştırılır.

Biz bu yazıda hediyelik eşyaları bir kenara bırakarak, hac veya umre yapan Müslümana ziyareti sırasında lazım olacak eşyalara değineceğiz.

Hac Umre Kıyafetleri

Hac veya umre yapacak kişiye lazım olacak kıyafetler cinsiyete göre farklılık gösterir.

Erkek Hac Umre Kıyafetleri

Kutsal ziyaret yapacak Müslüman erkeklere lazım olacak ilk şey ihram elbisesidir. İhram yasaklarından birisi olan dikişli elbise giyilmemesi emrine uygun olarak Müslüman erkekler izar ve rida denilen iki parça beyaz örtüyü vücutlarına sararlar.  İhram yasakları umre ibadetine niyet ile başlar ve umre ibadeti bitinceye kadar devam eder.  Özellikle hac esnasında ihramda kalma süresi uzayacağı için ihram için tercih edilen dikişsiz kumaşın pamuk veya keten gibi hem serin tutan hem de kişiyi rahat ettirecek kumaşlardan olması tercih edilir.

Hac ve Umre yapan Müslümanların ibadet esnasında giyecekleri bir sandalet de almayı ihmal etmemesi gerekir. İhram yasaklarının bir uzantısı olarak umre veya hac ibadetini gerçekleştiren Müslümanlar bağcıklı ayakkabı giyemezler. İhramlı, ayağın topuk kısmını örtmeyen bir terlik veya sandalet giymek zorundadır.

Umre ibadeti öncesi ve sonrası Müslümanlar rahat giysiler giymeyi tercih etmelidirler. Çünkü kutsal topraklarda hava genel olarak sıcaktır. Özellikle Mekke’de hava dört mevsim yazlık kıyafetler giymeye müsaittir. Hacılar, şilebezi ve keten gibi teri emen kumaşlardan mamul gömlekler, pantolon veya şalvarlar tercih etmelidirler.  Arap entarisi, Afgan takımı ve fistanlar da hem rahatlığı hem de bölgede yaygınlığı sebebiyle tercih edilmektedir.

Bayan Hac Umre Kıyafetleri

İhram yasakları kadınlar için de geçerlidir. Ancak dikişli elbise giyme yasağı bayanlar için geçerli değildir. Bu sebeple bayanlar için özel bir umre kıyafeti yoktur. Hac ve umre dışında ne giyiyorlarsa, ibadet esnasında da aynısını giyerler.

Bayanlar güneşin etkisinden korunmak için açık renkli umre için özel tasarlanmış uzun ve geniş kıyafetler tercih etmektedirler. Ancak koyu renk kıyafetler de bölgede oldukça yaygındır. Ferace dış örtü olarak kullanılmaktadır.  Ayrıca bayanların tavaf esnasında giymek üzere sağlam bir çorab almaları tavsiye edilebilir.

Hac veya umre yapacaklara kıyafet haricinde lazım olabilecek hac umre malzemeleri arasında şunlar da sayılabilir: ihram kemeri, para kemeri, kokusuz sabun, tavaf çorabı ve tavaf patiği, ince bir seccade



YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP