Hac ve Umre hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Hac ve Umre hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

HacumreBurada
(11.11.2017)

Hac ve Umre hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Hac ve umre turlarına katılan yolcuların doğru bildikleri yanlışları ve en sık yapılan hataları başlıkları ile detaylı bir şekilde belirtmeye çalışacağız.


Bir De Hacı Olacaksın

Hacca giden insanlar günlük hayatlarında bir hata veya yanlış yaptıkları zaman ‘’Bir de hacı olacaksın’’ tarzı verilen bir tepki fazlasıyla rencide edici bir sözdür. Hepimiz kuluz ve her zaman hata yapabiliriz. Önemli olan bu hatalardan ders çıkarabilmektir. Bir insan hacca gitsin veya gitmesin Allah’ın emirleri herkese açık bir şekilde belirtilmiştir. Hacca gitmeyene herşey mübah olup, gitmeyene haramdır tarzı bir saçmalık kabul edilemez. Hacca giden bir Müslüman döndükten sonra melekler gibi günahsız yaşaması imkansızdır. Dolayısıyla bu tarz cahilce söylenen sözler hiç hoş değildir.


‘’Hacı’’ Diye Hitap Etmek

Toplumumuzda Hac farizasını yerine getiren insanlara döndükten sonra memleketlerinde meşhur ‘’Hacı’’ lakabı takılır. Bu tarz hitaplar bazı alimlere göre hiçte hoş bir durum değildir özelliklede hac farizasını yerine getirmemiş kişilere “HACII” die alay edercesine tabir kullanmak son derece sakıncalıdır.  Hac, İslam’ın şartlarından biri olup, gücü yeten her insana Allah’ın kesin bir emridir. İnsanlara seslenirken kullanılan bu tarz hitaplar kibir ve gurura da sevk edebileceğinden dolayı sakıncalı olabilmektedir,


Umre’ye Gidene Hac Farz mı Olur?

Hacca gitmenin bazı şartları vardır. Bunlar; ekonomik durumu iyi olmak, sağlıklı olmak, ergenliğe erişmiş olmak gibi her özgür Müslüman’a farz olan bir ibadettir. Umre ise nafile bir ibadettir. Umre görevini yerine getiren bir Müslüman’a Hac yapmak farz olmaz.


Yaşlanınca Hacca Gitmek

Hac ibadeti, oldukça meşakkatli ve yorucu bir ibadettir. Bundan dolayıdır ki gençken ve sağlıklı iken bu farzın yerine getirilmesi daha uygun ve doğru olur. Hac vazifemizi yerine getirirken eksiksiz ve haz alarak bu ibadetin tadına varmak istiyorsak kesinlikle genç gitmek zorundayız. Vakti gelen ve belirli şartları taşıyan herkes hacca gitmek zorundadır.

Çok şükür ki son yıllarda hac ve umreye gidenlerin yaş ortalaması günden güne düşmektedir.


Her sene Hacca veya Umreye Gidilir mi?

Hac, hem zor hemde pahalı bir ibadet olması sebebiyle Müslümanlar’a bir kez farz kılınmıştır. Efendimiz (sav) dahi bir kez hacı olmuştur. Tekrar tekrar hacca gitmek ülkemizdeki hiç hac nasip olmamış kişilerin hakkına girmemize neden olabilir.

Eğer maddi gücümüz yeterli ise nafile ibadet olan umre vazifemizi her sene yerine getirebiliriz. Toplumda her sene umreye gideceğine, bir kez git paranla fakirlere yardım et tarzı yanlış bir düşünce vardır. Bu düşünceye sahip kişiler kutsal topraklara hiç ayak basmamış ve oraların manevi atmosferinden bi haber olmuş kişilerdir. Maddi gücü yerinde olan her Müslüman istediği kadar umreye gidebilir.


İki Umre Yapsak Bir Hac Yerine Geçer mi?

Dinimizde asla böyle bir şey yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi umre nafile, hac farz bir ibadettir. Onlarca defa da umreye gitsek bu durum hiçbir şekilde hacca denk düşmez. Ayrıca haccın kendine has olarak şartları ve rükunları da umreden çok farklıdır.


Bayanların Kaçırıldığı Doğru mu?

Suudi Arabistan suç oranları bakımından dünyada en az suç işlenen devletlerden bir tanesidir. Bazı televizyon programlarında kadınların kaçırılıp esir edildiği tarzında haberler çıkmıştır. Bunun doğru olup olmadığı hakkında net bir bilgi yoktur.

Fakat bildiğimiz bir şey vardır ki Diyanet İşleri Başkanlığı ve özel turizm acentaları her yıl binlerce kişiyi umre ve hac seyahatine taşımaktadırlar. Bu yolcular arasında kaçırılan veya oradaki insanlar tarafından zarar gören hiçbir vatandaşımız olmamıştır.


Hırsızlık Olduğu Doğru mu?

Dünya’nın her yerinde olduğu gibi Medine ve Mekke’de de hırsızlık olayları nadir de olsa yaşanmaktadır. Fakat bunlar dünya ortalamalarının çok çok altındadır. Özellikle Suudi Arabistan tarafından Harem bölgesinde güvenliğin arttırılmasından sonra hırsızlık olayları yok denebilecek kadar aza inmiştir. Her ihtimale karşı değerli bir eşyanımızın düşmesi vs. ihtimali göz önüne alınarak yanımızda fazla değerli eşya bulundurmamamızda fayda var.


Salgın Hastalıkların Olduğunu Duyuyoruz

Salgın hastalıklar ile alakalı olarak her umre veya hacca giden yolcuların menenjit aşısı olma zorunluluğu vardır. Eski zamanlarda bazı yıllarda bu tarz ufak çağlı hastalıklar olmuştur. Ama son yıllarda Suudi Arabistan krallığının ve Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı sağlık kurumları sayesinde bu tarz durumlar hiç yaşanmadan tedavi süreci başlanmaktadır.

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP