HACERÜ'L-ESVED

HACERÜ'L-ESVED

HacumreBurada
(7.12.2017)

Bu yazımızda umre turları, hac turlarını araştırmış umre acentelerini ziyaret etmiş siz değerli umre ve hacca niyet etmiş kutsal yolculuk adayı kardeşlerimize Hacer’ül-esved hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Arapça Hacer’ül-esved diye adlandırılan ifade Türkçe de siyah taş anlamına gelmektedir. Hacer’ül-esved Kâbe’nin güney doğu köşesinde yerden bir buçuk metre yükseklikte oval şeklinde otuz santimetre çapında gümüş bir muhafazanın içinde bulunan oldukça parlak siyah bir taştır. Peygamber (S.A.V) tarafından öpüldüğü için bir değeri ve kutsallığı olan bu taş, geçmiş tarihlerde de kutsallığını korumuş ve bu nedenle de Hz. İbrahim’in Kâbe’yi inşasından günümüze kadar büyük bir itina ile korunmuştur.

 

Hacerül-esved’in Tarihi

Hacer’ül-esved Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından yeryüzünde ilk ibadethane olarak inşa edilen Kâbe tarihi ile ortak bir geçmişe sahiptir. Hz. İbrahim’e Yüce Allah tarafından insanların ibadet edeceği bir mescid yapması emrolundu. Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail Kâbe’nin temelini attılar. (Bakara / 127). Hacer’ül-esved taşı da Hz. İbrahim tarafından buraya konulur. Hacer’ül-esved taşının geldiği yer ile ilgili farklı rivayetler vardır. Bu taşın Cennetten geldiği, aslında bu taşın beyaz olduğu fakat insanların günahları ile karardığı, Hz. Nuh tufanından sonra Kâbe yakınında bulunan Ebu Kubeys dağından korunduğu ve onun Allah’a verdiği sözü yerine getirenlere şahitlik edeceği gibi birçok rivayetler vardır ancak nereden geldiği ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Kâbe ilk inşaatından sonra farklı farklı milletlerin egemenliğine geçti. Bu el değiştirmeler esnasında Kâbe ile birlikte Hacer’ül-esved taşı da defalarca tahrip oldu. Hz. Peygamber döneminde Kâbe bir yangın ile tahrip olmuş ve bir sel felaketiyle de yıkılmıştır. Bu olaylardan sonra yeniden inşa edilmiştir. Hacer’ül-esved taşını yerine koymak için bencil davranan kabileler kılıçları çektiler.Ancak kesinlikle kan dökmek istemedikleri için de Kâbe’ye gelecek ilk kişinin hakemliğini kabul ettiler. Beklenen günün sabahında Kâbe’ye ilk “Muhammedül Emin” dedikleri peygamberimiz gelince hepsi derin bir nefes aldılar. Çünkü henüz peygamber olmamıştı ama ona güveniyorlardı. Hz. Peygamber bir bez parçasının üzerine Hacer’ül-esved’i koydu, her kabileden bir temsilcinin bezin ucundan tutarak kaldırmalarını istedi ve taşı kendi elleri ile yerine koydu.

Hicri 63 yılında Kâbe Yezid’in hilafet iddiasından dolayı mancınıklarla taşa tutuldu. Bu savaşta Hacer’ül-esved kırıldı ve halife Abdullah bin Zübeyr bu kırıkları birbirine yapıştırdı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde I. Ahmet döneminde tamir edilen Kâbe, yine bir sel ile yıkıldı ve Hacer’ül-esved’in bir parçası kırıldı. IV. Murad döneminde tekrar tamir ve inşa edilen Kâbe ile birlikte Hacer’ül-esved de tamir edildi. Hacer’ül-esved etrafında bulunan bakırdan yapılmış koruma, gümüş ile değiştirildi ve yine Abdülmecid döneminde bu gümüş koruma yenilendi.

Hacer’ül-esved neden değerlidir?

Hacer’ül-esved’in değerli olması peygamber (S.A.V.)’in onu öpmesindendir.  Hac turu veya umre turu ile Mekke’ye gelenlerin tavafa başlarken Hacer’ül-esved’i selamlayarak başlamaları gerekmektedir.Yine tavafın her şavtında ve tavaf biterken selamlama yapılan yerdir Hacer’ül-esved. Hacer’ül-esved’i öpmek sünnettir, öpülmediği takdirde hac veya umre yine yerine getirilmiş olur. Peygamberimizin de Hacer’ül-esved’e elindeki değneği ile dokunduğu yine bir başka sefer onu eli ile selamladığı rivayet edilir. Hacer’ül-esved’in imkân dâhilinde öpülmesi sünnettir. Lakin imkân olmadığı takdirde öpmek için izdihama girilmemesi diğer hacı kardeşlerimize eziyet verilmemesi ve öpmek için kul hakkına girilmemesi özellikle tavsiye edilir. Her bir şavtın tamamlanmasında tehlil ve tekbir ile Hacer’ül-esved’i selamlayıp tavafa devam edilmelidir. Yapılması gereken asıl sünnet Hacer’ül-esved’in öpülmesi değil onun selamlanmasıdır. Rabbim yapacağınız hac ve umre ibadetlerini kabul etsin. Hacumreburada.com ailesi olarak siz değerli hacı ve umre adaylarımıza hayırlı muvaffakiyetler temenni ediyoruz. Hac ve umre turları hakkında merak ettiğiniz tüm konuları blog sayfamızdan inceleyebilirsiniz.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP