Hudeybiye Antlaşması

Hudeybiye Antlaşması

HacumreBurada
(21.12.2017)

Hudeybiye Antlaşması

  • Bir dirilişin sembolüdür,
  • Zulme karşı başkaldırının sembolüdür,
  • Bir zaferin sembolüdür,
  • Bir barışın sembolüdür,
  • Bir İslam devletin kuruluşunun sembolüdür,
  • Bir antlaşmanın sembolüdür,
  • Şer gibi görünen her şeyin şer olmadığının sembolüdür,
  • Biatin sembolüdür,

Teslimiyetin sembolüdür.

“Mekke güzel şehir elbet bir gün döneceğiz” diyerek Medine’ye hicret eden Kâbe aşkı ile yanan Müslümanlara Miladi 628, Hicri altıncı yılda Resulü Zişan rüyası üzerine Mekke ziyareti müjdesi verildi. 1400 sene önce sahabenin yaşadığı o heyecan ne ise günümüzde umre turlarının Kutsal beldelere gelmek isteyenler için yapmış oldukları hazırlık ve hüccacın heyecanı aynı heyecandır.

Yasak aylara gelinince Müslümanların tek gayesi savaş yapmadan Mekke’ye Kâbe’yi ziyaret etmeye gitmek gibi halisane bir niyet ile Mekke’ye doğru yola çıkıldı. Mekkeli müşriklerin ürkütülmemesi için peygamberimiz ashabın silah kuşanmasına müsaade etmemiş sadece birer tane kılıç almalarına izin vermişti. Mekkeli müşrikler peygamberimizin ve ashabının Mekke’ye doğru hareketini öğrenince bir araya gelerek ne olursa olsun, Rasûlullah'ın ve ashabının Mekke'ye girmesine izin vermemeye karar verdiler. Rasûlullah'ın Mekke'ye daha fazla yaklaşmasına engel olmak üzere de Halid bin Velid komutasında iki yüz atlıdan oluşan bir birlik gönderdiler. Fakat Peygamber Efendi (S.A.V.) Mekkeli müşriklerin bu girişimini öğrenmiş Kâbe’ye gidiş yolunu değiştirerek Hudeybiye tarafından gitmeye karar vermiş ve Hudeybiye’ye sağ sâlim ulaşmışlardı. Peygamberimizin mübarek develeri Kusva Hudeybiye’ye gelince kendiliğinden çöktü ve bütün uğraşlara rağmen kaldırılamadı. Bununla ilgili olarak farklı fikirler ortaya atılınca peygamber (S.A.V.) "Filin Mekke'ye girmesine engel olan kuvvet bu deveyi de çökertti" diyerek herkesin bineklerinden inmesini emretti. Peygamberimize gelen bir elçi Mekkelilerin kendilerini Mekke’ye almayacaklarını ve savaş için hazırlık yaptıklarını bildirdi. Ama peygamberimizin amacı savaşmak değil sadece Kâbe’yi ziyaret etmekti. Bunun için Hz. Osman’ı Kureyşliler ile görüşmek için gönderdi. Hz. Osman Mekkeliler tarafından Mekke’den çıkarılmayarak alıkonuldu.

Olabilecek her olasılığı planlayan peygamberimiz savaş ihtimaline karşılık ashabından Allah için yapacakları mücadelede, canlarını feda etmekten kaçınmayacaklarına dair peygambere biat etmeleri için yanına çağırdı. Hudeybiye’de tüm Müslümanlar Peygamberimize Allah için sonuna kadar savaşacaklarına dair söz verdiler, biat ettiler. Uzun süren görüşmelerden sonra Hudeybiye Antlaşma şartları karara bağlandı.

Antlaşmanın bütün şartları Müslümanların aleyhine gibi görünüyordu. Allah Resulü’nün ashabtan kurbanlarını kesip başlarını tıraş etmeleri isteği cevapsız kaldı. Peygamberin (S.A.V) kıymetli eşleri Ümmü Seleme’nin tavsiyesi üzerine Resul kendi kurbanını kesti ve tıraş oldu. Bunun üzerine sahabe de kurbanlarını kesip tıraş oldular.

Bu mübarek Kutsal beldelere yapılan ziyaretler gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle ülkemizden Kutsal beldelere yapılan yolculuklar kaydadeğer bir atış göstermiştir.  Bu artışa özverili şekilde çalışan umre turlarının büyük katkısı olmuştur. Umre turları Kutsal beldelerde bir çok ziyaret yerlerini, programlarına dahil etmişlerdir. Hudeybiye de ziyaret edilen önemli mekanlardan birisidir. Bir çok umre turu Hudeybiye umresi düzenlemektedir. Böylece Hudeybiye’nin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Umrecilerine böyle bir hizmeti sundukları için umre acentalarına teşekkür ediyoruz.

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP