İHRAM GİYMEK VE İHRAMIN ÖNEMİ

İHRAM GİYMEK VE İHRAMIN ÖNEMİ

HacumreBurada
(11.12.2017)

İHRAM GİYMEK VE İHRAMIN ÖNEMİ

Hanefi mezhebine göre hac, umre, ticaret, ziyaret gibi herhangi bir nedenle Mekke-i mükerreme şehrine gelen kişilerin ihramsız olarak Mikat bölgelerini geçmeleri haramdır. Bu yüzden Hac ve Umre turları vasıtasıyla Mekke’ye gelecek hacı ve umrecilerin havaalanlarında veya uçakta ihram giymeleri gerekir. İhrama girdikten sonra 2 rekât ihram namazı kılmak ise sünnettir.

İhram, erkekler için iki parça bezdir ve dikişsiz olmak zorundadır. Sıhhat açısında pamuklu olan, iki parça havlu kullanmak iyi olur. Sentetik ve naylon ihramlar teri emmediğinden sıhhat açısından uygun değildir.  Erkekler, bu iki parça havlu ya da bezden başka hiçbir şey ( çorap, takke, iç çamaşır, şapka, atlet vb.)  giyemezler. İhramı tutturmak için kemer kullanılabilir, yalnız ihram ip veya düğümle bağlanamaz. Ayağa topuk kısmı kapalı olan ayakkabı giyemezler. Topuk kısmı açık olacak şekilde terlik giyilebilir. Ayrıca soğuk olması durumunda giymemek koşuluyla kaban, palto, hırka benzeri dikişli elbiseler omuza alınabilir veya yatarken üste örtü örtmek baş acık kalmak şartıyla caizdir.

 Kadınlar için ise ihram adı altında herhangi bir özel elbise yoktur. Kadınlar için ihram giymek demek, normal elbiseleriyle ihrama niyet etmek demektir. Yalnızca kadınların ihramlı iken yüzlerini örtmemeleri gerekir. 

İHRAMI ANLAMAK VE İHRAMIN ÖNEMİ

İhram giymek, Allah’ın evine dünya sevgisini götürmemek, makam, mevki farklılıklarını bir yana bırakıp, yaratana dünyalık mal, mülk değil benliğini sunmaktır. Kişi, ihramı giydiğinde Allah’ım buyur, emret; ben senin emirlerine amadeyim, senden başka ilah yoktur der. Eşsiz ve benzeri olmayan senden başka tapınacak hiçbir şey yoktur diyerek kendini rabbine adamak, O’nun yolunun bir neferi olduğunu canı gönülden göstermektir ihram giymek.

İhram giyen kişi artık dünyanın meşgalesi değil, rabbinin hoşnutluğu için çabalar; bu yüzden ihramlı iken kişinin kızması, kavga etmesi, başkasının kalbini kırması hoş karşılanmaz hatta böyle yaptığında sadaka cezası vermesi gerekir. Zaten bir insan hakkıyla ihrama girse kendi nefsinden başka kızacak kimse bulamaz, kendiyle hesaplaşmaktan başka hesabın içinde olamaz. Dilinde Allahu Ekber, Elhamdulillah, Subhanallah zikirleri; kalbinde geçmişin pişmanlığı ile rabbinin evini ziyaret eder, sa’yını yapar ve Allah’ın dünyadaki evini ziyaret etmenin neşe ve huzuruyla tıraşını olarak ihramdan çıkar.

Umre turu aslında insanları dünyadan uzaklaştırmak, ahireti düşünmek için bir fırsattır. İhram giymek, insana bir nimettir eğer kıymetini bilirse. Kişi ihram giydiğinde aslında kefenini giymiş, rabbinin huzuruna en kıymetli olan şeyini, canını sunmuş olur.

İnşallah umre turları, hac turları veya başka bir şekilde nasip olup ta Allah-u Teâlâ Hazretleri’nin evine, haremine gidilirse; ihrama girmeyi hakkıyla başarabilen kullardan olmak nasip olur siz değerli kardeşlerimize de. Hac ve umre hakkında detaylı bilgilerin olduğu, daima güncellenen blog sayfamızda merak ettiğiniz konuları bulabilirsiniz.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP