KABE’DE İNŞAAT ÇALIŞMASI

KABE’DE İNŞAAT ÇALIŞMASI

HacumreBurada
(9.1.2018)

KABE’DE İNŞAAT ÇALIŞMASI

İlk insan ve ilk peygamber Adem aleyhisselam tarafından inşa edilen Kabe-i Muazzama; günümüze kadar değişik zamanlarda birçok defa tadilat geçirmiştir. Hatta Nuh tufanı zamanında tamamen yıkılan Kabe, Hazreti İbrahim ve oğlu Hazreti İsmail aleyhimusselam tarafından, Allah-u Teala’nın temellerinin yerini kendilerine bildirilmesi üzerine, aynı temeller üzerine tekrardan baştan inşa edilmiştir. Kabe’nin inşaatı bitince, Allah-u Teala hazretleri İbrahim aleyhisselam’a "İnsanları hacca davet et ki gerek yaya olarak ve gerekse uzak yollardan gelen çeşitli vasıtalarla sana varsınlar" (el-Hacc, 22/27) şeklinde emir buyurur. O günden bu güne insanlar akın akın Kabe-i Muazzamayı ziyaret eder ve onu göz bebeği gibi korur. İbrahim Aleyhisselam’dan günümüze kadar geçen sürede; zamanla eskime veya sel, savaş vb. afetler sonucu farklı devletler ve milletler tarafından Kabe’de inşaat çalışması yapılmıştır.

Gün geçtikçe umre turları ve hac turları ile Mekke’ye gelen umreci ve hacı sayısının artması sonucu; Kabe’ye gelen hacıların tavaf, say vb. ibadetlerini rahatça yapabilmesi için Kabe’de inşaat çalışması yıllardır devam etmektedir. Var olan genişletme çalışması devam etmekte iken; 30 Ekim 2017 tarihinde zemin tavaf alanında, gelen hacılara zemzem suyunu yeteri miktarda sağlamak için zemzem kuyusu etrafında genişletme yapmak amacıyla yeni inşaat çalışması başlatılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki resimde çalışmanın yeni başlamış olduğu Kasım ayındaki halini gördüğünüz Kabe’de inşaat çalışması, Ocak 2018 tarihi itibariyle aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi hummalı bir şekilde devam etmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başladığı günden bu yana çalışma alanı bir hayli genişlemiş olan bu çalışmayla, umre turları ve hac turları ile gelen Müslümanlara, zemzem suyunun sürekli akışını sağlamak için eski zemzem kuyusunun açılması hedeflenmektedir. Resimde de görüldüğü üzere, birçok işçi ve iş makinesinin gece gündüz demeden çalıştığı bu projenin yaklaşık 7 ay sürmesi ve Ramazan Ayı’ndan önce bitirilmesi planlanmaktadır. 2 aşaması bulunan bu zemzem kuyusu inşaat çalışmasının ilk aşamasında; 2001 yılında girişi kapatılan eski zemzem kuyusunun yeniden açılarak, 5 adet servis geçiş tüneliyle zemzemin tahliyesinin sağlanması amaçlanmaktadır. 2. Aşamada ise, daha önce kapatılan bodrum kattaki zemzem kuyularından arta kalan beton ve çelik yığınlarının bulundukları yerden çıkartılması ve zemzem çıkartılan alanın sterilize edilerek umreci ve hacılar için temiz bir zemzem sağlanması hedeflenmektedir.

Kabe’de inşaat çalışması, çalışmanın başladığı Ekim ayından günümüze kadar; umre turları ile gelen kutsal mekanın ziyaretçileri ve yerel halk için, sıkıntılara neden olmaktadır. Bu sıkıntılar şunlardır:

  • Resimlerde de gözüktüğü üzere, çalışma tavafın yapıldığı zemin mataf alanında olduğundan, tavaf alanı daraltılmaktadır. İnşaatın genişlemesiyle; umrecilerin tavaf yaptığı ve diğer ibadetlerini ifa ettiği zemin kat mataf alanı, gün geçtikçe daha da daralmaktadır.  Zemin kattaki daralma sonrasında,  yönetim tarafından mataf alanında sadece kadınların ve ihram giyen erkeklerin tavaf yapmalarına izin verilmektedir. İhram giymeyen erkekler ise üst katlarda tavaf yapmaya yönlendirilmektedir.
  • Zemin tavaf alanına giden birçok ulaşım noktası ve merdiven kapatılmıştır. Bundan dolayı zemine inmek zorlaşmıştır. Tavaf yapmayanlar için zemin katta oturup başka ibadetlerini yapmaları için yerler sağlanmışsa da, inşaat çalışması genişledikçe bu alanlar da daralmakta ve bu alanların ulaşımı zorlaşmaktadır.

Kabe’de inşaat çalışmasından en az derecede etkilenmek isteyen umreci kardeşlerimiz için tavsiyerlerimiz

  • Kalabalığın azaldığı zamanlar olan sabah namazı sonrası sabah 7-10 saatleri arası, akşamları da 11-2 saatleri arası tavafları ifa etmek sıkışık olmayan zamanlar olduğu için rahat bir ortam sağlayacaktır.
  • Zemin katta tavaf yapmak isteyen erkeklerin ihramlarıyla Kabe’ye gitmeleri gerekir.
  • Cuma günleri, Cuma namazı sebebiyle kalabalık bir hayli arttığından; Cuma namazına gidip tavaf ta yapayım düşüncesinde olan umrecilerin, saat 10 dan önce Kabe’ye varmaları ibadetlerini rahat bir ortamda yapmalarına imkan sağlayacaktır.

Her ne kadar inşaat çalışmasından dolayı sıkıntılar yaşanmakta olsa da, yukarıda anlatılan birkaç ipucuna dikkat edildiğinde yapılacak ibadetler sıkıntısız ve huzurlu olabilecektir. Umre turları ve Hac turları ile kutsal mekanlara ziyarete giden kardeşlerimiz için önemli bilgilerin sunulduğu ve sürekli yenilenen sitemizin blog kısmını ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

 

 

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP