KABE-İ MUZZAMA’YI YAKINDAN TANIYALIM

KABE-İ MUZZAMA’YI YAKINDAN TANIYALIM

HacumreBurada
(11.9.2017)

                                              kabe

Kabe-i Muazzama ve Harem-i Şerif için çok sayıda hadis bulunmaktadır. Öyle hadisler var ki insanın vay be diyesi gelir içinden. Hatta o an Kabe-i Muazzama’da olup o mübarek mekan ve yapılara el- yüz süresi gelir. Şimdi gelin “ Kabe-i Muazzama’yı Yakından Tanıyalım “ lakin öncelikle bu kutsal mekanın fazileti ile ilgili birkaç Hadis-i Şerife göz atalım.

Peygamber Efendimiz (SAV) Kabe ile ilgili bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır: “ Allah (C.C) bu ev için (Kabe ) her gün 120 rahmet indirir. Bu rahmetin altmışı tavaf edenlere, kırkı namaz kılanlara, yirmisi de ona bakanlara ,onu seyredenlere verilir. “

Yine Paeygam Efendimiz (SAV) başka bir hadislerinde Beytullah için şöyle buyurmaktadır:  “ Rükn-ül Yemani ve Hacer-ül Esved’e dukunmak günahları siler “

Bu iki Hadis-i  Şerif konun ehemmiyetinin anlaşılması açısından yeterlidir zannederim.  Şimdi bu mübarek mekan olan “ Kabe-i Muazzama’yı Yakından Tanıyalım “ .

 

                                         

  1. Hacer-ül Esved

Tavafa başlama ve tavafı bitirme noktasıdır.  Bu “Siyah Taş “ anlamındaki mübarek nokta için bir çok rivayet bulunmaktadır.  Cennetten indiği ve Kıyamet  Günü’nde şahitlik yapacağı ile ilgili rivayetler aktarılmıştır. Ayrıca Peygamber Efendimiz (SAV) bir defasında ona dudaklarını yapıştırarak uzun süre ağlamıştır.

  1. Makam-ı İbrahim

Kabe-i Muazzama’nın kapısının tam karşısına doğru yaklaşık olarak 10 metre mesafededir.  Kur’an-ı Kerim’de iki defa bu mübarek yerin ismi zikredilmiştir.  Peygam Efendimiz (SAV) İbrahim Makamı’nın arkasında iki defa namaz kılmıştır.  Cam fanus içerisinde İbrahim Aleyhiselamın , Kabe’yi inşa ederken üzerinde durduğu taş parçası üzerine çıkmış olan ayak izleri yer almaktadır.

  1. Altın Oluk

Müslümanların kıblesi Mescid-i Akasa’dan Kabe-i Muazzama’ya çevrildiğinde,  Mescid-i Nebevi’nin kıblesi Altın Oluk’un bulunduğu tarafa denk gelmiştir. Bu sebepten ötürü Peygamber Efendimiz’in (SAV) kıblesi olarak kabul edilmiş ve meşhur olmuştur.  Hazreti Peygamberimiz (SAV) tavaf yaptığı sıralarda Altın Oluk’un altına denk geldiği zamanlarda şöyle dua ederdi : “Allah’ım senden ölüm anında rahatlık, hesap anında da af dilerim “

  1. Mültezem

Hacer-ül Esved ile Kabe-i Muazzama kapısı arasında kalan bölümün adıdır.  Bazı rivayetlerde Peygamber Efendimiz’in (SAV) bu bölümdeki Kabe duvarına mübarek göğsünü dayayarak ellerini açıp oraya yapıştığı ve bu şekilde Cenab-ı Hakka niyazda bulunduğu bildirilmektedir.  Burada bu şekilde yapılan dualırın kabul edileceği şeklinde rivayetler bulunmaktadır.

  1. Müstecar

Mültezem’in simetriği içinde yer alan, Rükn-ül Yemani ile İlk Kabe kapısı arasında kalan ve bir rivayete göre , Hz Adem’in tövbesinin kabul edildiği bölgenin adıdır.

  1. Rüknülyemani

Tavaf yaparken Şam köşesini geçtikten sonraki ve Hacer-ül Esved köşesine varmadan önceki köşedir.  Bu köşeye geldikten sonra Rabbena Atine duası 3 defa okunur.  Bir rivayete göre bu bölgede 70000 melek bulunmaktadır.

  1. Şazervan

Kabe-i Muazzama’nın temellerinin dışarıda kalmış bölümleri mermer ile kapatılmıştır.  Hicr tarafında bulunan kuzeybatı duvarı hariç diğer taraflar mermer levhalarla kaplanmıştır. Bu kaplamaya Şezervan denilmektedir.

  1. Hicr

Aslında Kabe-i Muazzama’nın bir parçasıdır. Hatim adındaki duvarla çevrilmiştir. Peygam Efendimiz (SAV) Kabe’nin içinde namaz kılmak isteyen burada kılsın buyurmuştur.

  1. Safa ve Merve

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın koyduğu sembollerden biri olarak belirtilmiştir. Safa tepesi Merve’ye göre Kabe’ye daha yakındır. Aralarındaki mesafe yaklaşık olarak 400 metredir.  Safa –Merve arasında Sa’y yapılır.

“ Kabe-i Muazzama’yı Yakından Tanıyalım “  başlıklı yazımızda umarım aradıklarınzı bulmuşsunuzdur.  Bu mübarek mekan olan Kabe-i Muazzama’ya  gitmek ve oraları yaşamak artık çok daha kolay. Hamdolsun ülkemizde giderek artan  Umre Turları , buralara olan özlemi bir nebze de olsa gidermektedir.  Özellikle  yeni sezon umre fiyatları  bu yerlere yapılacak ziyaretleri  daha makul hale getirmektedir. Umarız en kısa sürede bu mübarek yerleri ziyaret etmek sizlere nasip olur.

 

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP