KABE İMAMLARI

KABE İMAMLARI

HacumreBurada
(21.2.2018)

Kâbe İmamları ve Manevi İklim

Mescidi Haramda Kabe İmamları, Kabe’nin hemen olduğu yerde binlerce ve bazen milyonlarca Müslümana namaz kıldırıp, hutbe vererek onlara önder olmak şerefine nail olmuş kişilerdir. Kabe İmamları bu  görevi kabul ederek, hem  oldukça şerefli hem de manevi ağırlığı çok zor olan bir vazife yüklenmişlerdir. Tabi bu atmosferde sayısı bazen  yüzbinleri bazen de milyonları aşan Müslümanlara namaz kıldırmak, imamlık yapmak, gerçekten güçlü bir ilmin ,azmin ve  tabikî ALLAH’ın lütfunun bir sonucudur. Namaz kılma esnasında yaşanan o duygu atmosferi ile kendilerini Allah'ın huzurunda olarak gören Müslümanlara önderlik eden Kabe İmamlarına, bu anlamda çok büyük bir manevi sorumluluk yüklenmektedir.

Buradaki  havayı solumak, buradaki atmosferi yaşamak, insanın manevi dünyasında anlatılmaz bir coşkuya sebep oluyor. Bu manevi atmosferde bazen hüngür hüngür ağlayan , başkalarının ne dediğini önemsemeden hıçkırıklara boğulan, gönül denizinde kendinden geçen Müslümanlar sayıca az değildir. Kabe imamları da bu ağlayanlar guruhuna dahil olmaktadırlar.Bu anlamda Kabe imamları, özenle tayin edilmiş kişilerdir. İlmi ve kıraatleri çok iyi olan Kabe imamları, Mescidi Haramda dünyanın dört bir tarafından gelmiş Müslümanlara imamlık yapan, ve bu sorumluluğun bilincinde olan, Allah’ın kutsal bir yer olarak belirlediği bu mekanda zor ve bir o kadar şerefli vazifeyi üstlendiklerinden sorumluluklarının bilincinde hareket ediyorlar. Suudi Arabistan devleti tarafından seçilip tayin edilen Kabe imamları, bu görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmek için gayret ederler. Allah onlardan ebeden razı olsun.

Kabe imamlarından birkaçı hakkında bilgi verecek olursak;

  • Mescidi Haram ve Mescidi Nebevinin yani her iki Hareminde din işlerinden sorumlu başkanı İmam Abdurrahman ES-SÜDEYSİ’dir. Es-SÜDEYS Riyad’da doğdu 12 yaşında hafız oldu.1984 yılında MEKKE’ de Mescidi Haram’ın Kabe imamı oldu. Bu vazifeye geldiğinde henüz 22 yaşında olan imam SÜDEYS’in bir çocukluk anısından bahsetmek yerinde olacaktır. Sudeys, çocukken yaramazlık yaptığında, annesinin ona ağzından kötü söz çıkmaması için kızgın ama içten bir duayla Kâbe’ye İmam olasıca diye beddua! Edermiş. Buna beddua denmez aslında. Bu güzel dua Allah tarafından kabul edilmiş ve Sudeys 22 yaşında Kabe imamı olmuştur.
  • Mahir EL-MAUYKİLKabe imamlarından bir diğeri Mahir EL-MAUYKİLİ’dir. Mahir 1969 yılında doğmuştur.İmam Mahir’in babası Suudlu, annesi Pakistanlıdır.Mescidi Nebeviye imam olan Mahir, 2007 ‘den itibaren Kabe İmamı oldu. İmam Mahir aynı zmanda bir matematik profesörüdür ve bu alanda ders vermektedir. Sesi öyle etkili ki insanın içine işliyor ve Müslümanları çok duygulandırıyor. Allah ömrüne bereket, sesine kuvvet versin.

Kabe imamlarının isimleri

  • Abdurrahman es-Sudais
  • Abdullah el-Juhani
  • Suud eş-Şureym
  • Mahir il-Muaykili
  • Ahmed el-Acemi
  • Halid el-Gamidi
  • Adil el-Kelbani
  • Muhammed salih el-Halid

Allah'ın evinin olduğu Kabe'i Muazzama'da  Kabe imamlarının arkasında durup namaz kılmak, onların tilavetleri ile Kur’an ayetlerini dinlemek, insanin manevi ikliminde baharları yaşamasını sağlıyor. ALLAH bizlere Kabe imamları arkasında Mescidi Haram’da bu coşku dolu manevi atmosferi yaşamayı nasip etsin. Amin.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP