Kâbede yeni İnşaat Çalışması !

Kâbede yeni İnşaat Çalışması !

HacumreBurada
(16.11.2017)

  Kâbede yeni İnşaat Çalışması !

Her Müslümanın hayatında en az bir defa kutsal mekânlara (Mekke – Medine) gidip hac ve umre görevini yerine getirme arzusu vardır. Hac ise Müslümanların arzusundan öte imkânı olan her Müslümanın yerine getirmesi gereken farz-ı ayın olan bir ibadettir. Ancak ne yazık ki günümüzde hac ve umre ibadetini yerine getirmek oldukça zorlaşmış, lakin bu zorluğa rağmen hac ve umre turları düzenleyen firmalar bu işi kolaylaştırmaya gayret gösteriyorlar. Müslümanlar bu şartlardan dolayı mübarek yerlere yüz sürmeyi, Kâbe’yi tavaf etmeyi, Resul’ün dolaştığı yerlerde dolaşmayı, Hacerü’l-esved’i istilâm etmeyi, kana kana zemzem içmeyi Safa ve Merve tepeleri arasında gidip gelmeyi umre yaparak yerine getirmektedirler. 30.EKİM.2017 tarihinde Kâbe’de başlayan Zemzem kuyusunda inşaat çalışmaları umrecileri tavaf konusunda oldukça zorlayacak gibi görünmektedir.

Zemzem Kuyusundaki İnşaatın Amacı Nedir?

Haremeyn İşleri Genel Müdürü ve Mescid-i Haram İmam Hatibi Dr. Abdurrahman Südeys'in yaptığı açıklamada Zemzem kuyusunda iyileştirme çalışmasının 30 Ekim 2017 tarihinde başladığını söyledi. Proje iki aşamalı yapılacaktır. İlk aşamada Kâbe’nin kapısı karşısında Makam-ı İbrahim arkasındaki bölgede zemzem hizmetlerini kolaylaştırmak için zemzem kuyusuna ulaşan 5 geçiş tünelinin inşası yapılacaktır. Yapılacak ikinci etap çalışmada ise Kâbe-i Muazzama’nın taban zemininde bulunan zemzem kuyusunu korumaya yönelik yapılmış olan eski yapılarından kalan demir ve beton gibi kullanılan malzemelerin ve etrafının iyileştirilmesi, dayanıklı ve sıhhatli hale getirilmesi planlanmaktadır. Zemzem kuyusunun iyileştirilmesi, sağlamlaştırılması ve zemzem sızıntılarının önlenmesinin yanı sıra kuyuda dezenfektasyon çalışmaları da yapılacaktır. Bunun için de metafta (tavaf alanı) geniş bir alanda kazı çalışması başlamış ve tavaf alanının büyük bir kısmı tavafa kapatılmıştır. Yedi ay sürecek olan Zemzem kuyusundaki inşaatın 2018 Ramazan ayına bitirilmesi öngörülmektedir.

Zemzem Kuyusu İnşaatı Süresince Yapılması Gerekenler

Metaf alanına şimdilik sadece umre yapmaya niyetlenmiş ihramlılar ve bayanlar Kâbe’nin batı tarafından yani Mescid’in Melik Fahd kapısı tarafından giriş yapabilmektedir. Diğer kapılardan metaf alanına girişler kapatılmıştır. Metaftan tavaf sonrası çıkışlar Sa’y alanından yapılmaktadır. Bununla birlikte üst katlarda tavaf yapmaya hiçbir engel bulunmamaktadır. Üst katlara giriş ve çıkışlarda umreciler istedikleri yönden giriş ve çıkış yapabileceklerdir. Zemzem kuyusu inşaatı süresince umrecilere üst katlarda tavaf yapmaları, diğer Müslümanları zora sokacak hareketlerden sakınmaları ve Mescid-i Haram’da bulunan görevlilerin ikazlarına riayet etmeleri önemle tavsiye olunur. 2018 Umre Fiyatlarının belli olmasından sonra Ülkemizin dört bir yanından Umre turları düzenleyen hac ve umre acentaları ile anlaşarak, Kutsal mekânlara yolculuklar ivme kazandı. Rabbimize hamdolsun milletimiz Kutsal Topraklara ayrı bir özlem duymakta ve her fırsatta bu özlemini gidermeye çalışmaktadır.Allah yaptığınız ve yapacağınız ibadetleri kabul etsin.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP