Kadir Gecesi ve Faziletleri

Kadir Gecesi ve Faziletleri

HacumreBurada
(22.5.2018)

KADİR GECESİ VE FAZİLETİ

Gecelerin içinde en hayırlı ve mübarek gece Kadir gecesidir. Kur'ân'da ismi zikredilen ay Ramazan ayı ve onun içinde bulunan  gece de Kadir Gecesidir. Bu gecenin çok önemli ve faziletli bir gece olduğunu Rabbimiz hususi olarak bu geceyle ilgili bir sure olan Kadir suresini indirerek belirtmiştir.

Allah’u Teala Kadir gecesinin faziletini bildirmek için beş âyeti olan surede üç defa "Kadir Gecesi" ifadesini belirtmiştir.

"Şüphesiz ki , o Kur'ân'ı Kadir Gecesinde Biz  indirdik.  Sen bilir misin, Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi öyle ki bin aydan daha hayırlıdır."

Surenin sonunda ise Kadir gecesi meydana gelecek olan yüce olaylar ifade edilmiştir.

"O gecede melekler ve Cebrail Rablerinin izniyle her iş için arka arkaya iner. O gece, tan yerinin aydınlanmasına kadar bir selâmettir."

Kadir Gecesinin en önemli özelliklerinden biri de Kuranı Kerimin ilk olarak bu kutsiyeti büyük öneme sahip olan gecede inmeye başlaması ve bu gecenin mübarek Ramazan ayının içinde olmasıdır.Cebrail aleyhi -selam vahyi ilk olarak Peygamber efendimize Allah’ın izniyle  bildirmeye başlamıştır.

Böyle mübarek bir geceye kavuşmak ve bu geceyi dua zikir ve Allah’ın razı olacağı amellerle geçirmek çok büyük bir nimettir insan için çünkü öyle bereketli bir gecedir ki Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı olduğunu belirtmiş Yüce Allah ve bu bir insanın ortalama seksen yıl yaşamasına tekabül etmektedir.

Kadir Gecesi Ne Zaman

Kadir Gecesi  öyle bir gece ki vahyin inmeye başladığı bu vakit her sene tekrar bize sunularak müminlerin bu kutlu geceyi yaşamalarına ve faziletinden yararlanmalarına fırsat verilir. Peygamber efendimiz’e (sav) vahyi taşıyan Cebrail (as) ve melekler bu gecede Rabbimizin vereceği görevleri yerine getirmek için inerler de inerler .Bu gecenin Ramazanın son on gününde veya son on günün tek olan gecelerinde olduğu Peygamber efendimiz (sav) tarafından ifade edilmiştir.Allah’ın bizim istediğimiz hayırlı duaların kabulü ile meleklerini bizlere göndermesini temenni ederiz .Mazlumların kurtuluşu için bol bol dua ederek Allah’ın yardımını istemeliyiz. Mü'minlerin çevresini sararak  melekler müminlere  gecenin başından sabah tan yeri ağırıncaya kadar ki zamana kadar esenlik ve selam dilerler. Allah’ın affını  ve rahmetini müjde veririler.

Kadir Gecesinin feyzi ve bereketi o denli büyüktür ki Rabbimiz onun bin aydan daha hayırlı olduğunu ifade etmiş bu da çok önemli bir vakite tekabül ediyor .Rabbim o geceyi yaşamayı nasip etsin.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP