Kutsal Topraklarda Osmanlı İzleri

Kutsal Topraklarda Osmanlı İzleri

HacumreBurada
(23.8.2017)

KUTSAL TOPRAKLARDA OSMANLI İZLERİ

 

Kutsal topraklarda Osmanlı izlerini bir çok yerde görmek mümkündür.  Özellikle Mekke ve Medine’de Osmanlı eserleri oldukça fazladır.  Hac ve umre vazifenizi yaparken bu eserleri de gezip görmeyi ihmal etmeyin. Her ne kadar Suud hükümeti bu eserleri bakımsız bırakmış olsa da yine de görülmeye ve tarihi havayı solumaya değer olarak görüyoruz.

 MEKKE ‘DE OSMANLI İZLERİ

  • Zübeyde Su Yolu – Mekke Su Kemerleri

Arafat’tan yönünüzü Müzdelife’ye doğru çevirerek gittiğinizde sağda kalan tarafta , ecdadımızın yapmış olduğu su kemerlerini görürsünüz.  Adeta zamana karşı meydan okuyan Zübeyde su yolu, zamanında çok hizmetler görmüştür. 

İlk defa miladi 780 tarihinde Abbasi halifelerinden Harun Reşit’in eşi Zübeyde Hanım tarafından inşa ettirilen bu su yolu, Mekke ve hacıların su ihtiyacını karşılıyordu.  Yıllar geçtikçe bakımsızlıktan harabeye dönen bu Zübeyde su yolunu , Osmanlı padişahlarından Kanun-i Sultan Süleyman’ın  kızı, Mihrimah Sultan 1560 yılında,  ünlü Mimar Sinan’a  yeniden inşaa ettirir. Daha önceleri Arafat yakınlarına kadar gelen  Ayn-ı Zübeyde suyu, bu yenilenme çalışmasıyla Mekke’ye kadar getirilerek , şehir merkezinin de su ihtiyacını gidermeye başlamıştır.  O zamanlarda Mekke su kemerlerinin yaptırılması için 50.000 altın harcanmıştır. Çok değerli olan bu yapı maalesf günümüzde yok olmaya yüz tutmuş, bakımsız bir şekilde bırakılmıştır.

Tam 460 yıl boyunca 25 km olan  bu su kemerleri , hem Mekke’nin hem de hacıların su ihtiyaçlarını karşılamıştır. Umarız yakın bir zamanda bu değerli yapının kıymeti anlaşılır ve gerekli tadilatlar yapılarak , turizme kazandırılır. Kutsal topraklarda Osmanlı izleri tekrardan canlanırsa umre ziyaretlerinde de ciddi bir artış olacağı aşikardır. Bu talep artışı umre fiyatlarını da düşürecektir.

 

  • Ecyad Kalesi :  

Osmanlı Devleti’nin kutsal toraklarda inşa etmiş olduğu , en ender eserlerden birisiydi,  Ecyad Kalesi. Kaleyi , önemli Osmanlı paşalarından biri olan,  Osman Nuri paşa 1781 yılında yaptırmıştır. Ecyad Kalesi’nin yaptırılma amacı, Kabe’yi koruma altına almaktı.  Kabe’ye çok yakın bir hakim tepe üzerine kurulan kale, Birinci Dünya Savaşı’na kadar osmanlı Garnizonu olarak kullanıldı.

Umre turları  ile umre yapmaya giden vatandaşlarımız bu kaleyi artık göremiyorlar. Maalesef 2002 yılında Suud hükümeti tarafından yıkılarak,  yerine lüks oteller inşaa edilmiştir.

 

  • Osmanlı Kışlası :

      Hac yapmak niyetiyle Mukaddes Topraklar’a gelen fakir hacıların,  barınma ve sağlık    ihtiyaçlarını karşılamak için Cennet           Mekan II. Abdulhamit  Han tarafından  yaptırılımıştır. Mescd-i Haram’a yakın Cervel mevkisinde inşa edilen bu bina , 600       kişiyi ağırlayacak bir misafirhane , büyük bir hastane ve eczaneden teşekkül etmiştir.

Bu büyük inşaat, 1894- 1897 yılları arasında 50.000 lira harcanarak bitirilmiştir. Yıllarca dışardan gelen fakir hacılara hizmet veren bu bina, II.Abdulhamit’in tahtan indirilmesi ve Mekke’de bazı kabilelerin kışkırtmalar sonucunda isyan etsiyle 1908 senesinde askeri kışlaya çevrilmiştir.

Şerif Hüseyin önderliğinde 1916 yılında isyan eden kabileler,  kışlaya büyük bir saldırı düzenlediler.  24 günlük bir direnmenin sonunda kışla düşmüştür. 400 yıl boyunca Mekke’de hizmet sunan Osmanlı hakimiyeti,  bu olayla son bulmuştur.

 

  • Kabe’de son Osmanlı izi Revaklar

İlk defa Abbasi Halifesi Mehdi tarafından , gölgelenmek amaçlı yaptırılan revaklar, zaman içerisinde yıpranarak kullanışsızbir hale gelmiştir. Kanun-i Sultan Süleyman , bir emirler Mimar Sinan’a revakların onarımını yaptırtmıştır. Bu onarımdan sonra revakların üstlerine soğan kubbeler eklenmiştir.

Mimar Sinan’nın talebelirnden olan Mimar Mehmet Ağa , 1590 yılında revaktaki sütunlara yeni eklemeler yaptı.  Daha önce ağaçtan yapılmış olan direkleri ve kemerleri ,  mermer kullanarak yenilemiştir.

2014 yılında Kabe’yi genişletme projesi kapsamında,  revaklar yerlerinden usulüne uygun bir şekilde sökülerek,  Arafat yakınlarındaki şantiyeye taşınmıştır. Gerekli resterasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra,  tekrar yerlerine inşaa edilmiştir. Kutsal topraklarda Osmanlı izleri devam edecektir. Bu bölümde Mekke şehrindeki Osmanlı eserlerini tanıtmaya çalıştık. İkinci bölümde ise Medine’de Osmanlı  izlerini sürmeye çalışacağız.

 

 

 

 

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP