MEDİNE ZİYARET YERLERİ

MEDİNE ZİYARET YERLERİ

HacumreBurada
(24.8.2017)

MEDİNE  ZİYARET  YERLERİ

Güllerin Efendisi’inin diyarı, buram buram sevgi, aşk, huzur ve iman kokan şehir MEDİNE-İ MÜNEVVERE,  sen ne KUTLU bir şehirsin. Medine ziyaret yerleri , karış karış Efendimizin izini taşımaktadır. Medine , Peygamber EFENDİMİZ’in (SAV) 450 KM uzaklıkta olan Mekke şehrinden,  622 yılında Kuzeye doğru Hicret ettiği bir şehirdir. “Peygamber Şehri “ olarak bilinen Medine ziyaret yerleri oldukça fazladır.

 Bu kutlu şehirde ziyaret edilecek KUTSAL MEKANLAR neleredir ? Kısaca bir göz atalım:

 

 • MESCİD-İ NEBEVİ:

Peygam Efendimiz’in (SAV) Hicretten sonra , en yakın arkadaşları olan ashabı ile beraber inşaa ettikleri ve  vakit namazlarını kıldırdığı mescittir.  Peygam Efendimiz’in (SAV) Kabr-i şerifleri, Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in (R.A)  kabirleri de bu mescit içinde yer almaktadır.  Bir Hadis-i Şerifte şöyle buyrulmaktadır: “Mescidimde kılınan bir namaz Mescid-i haram hariç başka mescitlerde kılınan bin namazdan hayırlıdır.”

 

 

 • RAVZA-İ MUTAHHARA:

"Cennet bahçesi “ olarak ta adlandırılan bu yer; Mescid-i Nebevi  içerisinde yer alır.     Efendimizin Hücre-i Saadetleri ile Mimber arasında kalan kısımdır.  Bu alan yeşil halılarla bezenmiştir.  22 m uzunluğunda  15 m genişliğindeki bu yerde namaz kılmak, ayrı bir huzur veriyor insana.

 

 

 • CENNET-ÜL BAKİ :

Efendimiz’in şehri Medine-i Münevvere’nin mezarlığıdır. Mübarek olan bu kabristanda ; Peygaberimi’zin (SAV)  amcası  Hz. Abbas , halası Hz. Safiya , oğlu Hz. İbrahim, kızları Rukiye ve Fatma, mübarek zevceleri,  çok sevdiği  torunu Hz. Hasan, damadı ve üçüncü İslam halifesi Hz. Osman  ve birçok sahebe , Tabiun’dan mübarek zatlar bu kabristanda medfundurlar. Hepsinden ALLAH razı olsun.

 

 • KUBA MESCİDİ :

Peygamber Eefendimiz (SAV) , Medine’ye Hicreti zamanında burada 14 gün kalmıştır. Medine’ye 5 km mesafede olan bu yerde bir mescit inşaa ettirerek namaz kıldırmıştır. İslam dünyasında cemaatle namaz kılmak için inşaa edilen ilk mescittir.  Medine ziyaret yerleri arasında çok önemli olan bir yerdir. Peygamberimiz (SAV) bir Hadis’lerinde şöyle buyurmaktadır. “Kim evinde güzelce temizlenip abdest aldıktan sonra, başka maksatla değil de sadece namaz kılmak için Kuba Mescidine giderse umre sevabı alır. “

 

 • UHUD DAĞI / UHUD ŞEHİTLERİ

Mescid-i Nebeviye 5 km uzaklıkta olan Uhud dağı Medine’nin kuzeyindedir. 110 m yükseklikte olan bu dağ , aynı zamanda müşriklerle yapılan Uhud Savaşı’nın da cereyan ettiği yerdir. Bu savaşta 70 sahabe şehit olmuştur.  Uhud şehitliği de hemen Uhud Dağı’nın yakınındadır.  Medine ziyaret yerleri arasında en çok  ziyaretçi akınına uğrayan kutsal bir mekandır.

 

 

 • KIBLETEYN MESCİDİ:

İslam’ın ilk zamanlarında namazlar , Kudüs şehrinde bulunan Mescid-i Aksa’ya doğru kılınırdı. Hicretten 18 ay sonra Şaban Ayı’nın 15. Günü ( Beraat Kandili olarak bilinen Mübarek günde)  Peygam Efendimiz (SAV)  ikindi namazının farzını kıldırdığı bir sırada , Kıble’nin mekke’de bulunan Mescid-i Haram ( Kabe ) olmasına dair ayetler vahyolundu. Bu esnada Peygamberimiz (SAV) ilk iki rekatı Mescid-i Aksa’ya doğru kılmıştı. Ayet geldikten sonra ise yönünü Mescid-i Haram’a dönerek son iki rekatı da Kabe’ye doğru kılmıştır. Bu yüzden iki kıbleli anlamına gelen Mescid-i Kıbletyn denmektedir.

 • YEDİ MESCİDLER:

Müşrikler ile yapılan Hendek Savaşı’nın cereyan ettiği alanlarda yapılmış olan Mescitler, ( Mescid-i Seb’a ) olarak adlandırılmıştır. Bu bölge savaş esnasında Peygam Efendimiz’in (SAV) çadırlarını kurduğu , namaz kılarak dua ettiği bölgedir. Bu duaların edildiği alanlar üzerine, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman , Hz. Ali , Hz. Selman, Hz. Fatıma, hz. Sa’d Bin Muaz  adlarına mescitler yapılmıştır.

Hac ve Umre ibadetleri esnasında Medine ziyaret yerleri arasında gidebileceğiniz diğer Kutsal Mekanlar ise şunlardır:

 • Eris Kuyusu

 • Mescidil  Gamame

 • Hz. Ebubekir (R.A.)Mescidi

 • Amberiye Mescidi

 • Cuma Mescidi

 • Hz. Ömer (R.A.) Mescidi

:: MEKKE ziyaret yerleri için buraya tıklayınız.

Siz de bu Kutsal Mekanlar’ı ziyaret etmek  mi istiyorsunuz?  O halde  Umre fiyatları hakkında bilgi almak için, buraya bakabilirsiniz.

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP