MEKKE’NİN İNCİLERİNDEN CENNET-UL MUALLA VE KABİR ZİYARETİ

MEKKE’NİN İNCİLERİNDEN CENNET-UL MUALLA VE KABİR ZİYARETİ

HacumreBurada
(1.12.2017)

MEKKE’NİN İNCİLERİNDEN CENNET-UL MUALLA VE KABİR ZİYARETİ

Umre ve hac turlarıyla gelen Müslümanların önemli duraklarından biridir, Cennet-ul Mualla. Mekke Şehrinin önemli simalarının vefat ettikten sonra metfun olduğu, çoğu Müslümanın öldüğünde defnedilmek arzusunu yaşadığı ender yerlerden biri, her umreci ya da hacı kardeşlerimizin ziyaret edip dualarını hediye ettiği Müslümanların gözbebeği yerlerin başında gelen mekân.

Cennet-ul Mualla, eskiden Mekke-i Mükereme’nin dışındayken zamanla büyüyen şehrin merkez noktalarından biri haline gelmiştir. Müslümanlar kabirleri şehrin çok uzak noktalarına yapmazlar ki ölümün hep hak olduğu, bir gün herkesin ölümü tadacağı fikri hiç akıllarından çıkmasın. Cennet-ul Mualla da Kâbe’ye uzaklık olarak tahmini 2 km’dir.

Cennet-ul Mualla Mezarlığının Bir Kısmının Günümüz Şekli

Kabir ziyareti ve Önemi

Peygamber Efendimiz aleyhisselam, Uhud’da şehit olan ashabı kiramı ziyaret için Medine’den Uhud’a yolculuk yapmıştır. Bu nedenle hac ve umre turlarıyla Mekke ve Medine şehrine gelen hacı ve umrecilerin kabir ziyareti yapması da bir ibadettir.

Müslümanların ölümü hatırlamak, kendilerinin de ilerde öleceğini düşünüp buralardan ibret almak, ahiret hayatı için kendilerini daha fazla hazırlamak gayretleriyle kabir ziyaretleri yapmaları sünnettir. Bu ziyaretler sayesinde müslümanlar, özellikle kapitalizmin hâkim olduğu günümüzde dünya hayatından biraz da olsa soyutlanma imkânı bulacak, kendilerinde asıl yurtları olan ahiret için çabalama isteği hâsıl olacaktır.

Bu duygu ve düşünce içerisinde kabir ziyaretine gidecek umreci ve hacıların Cennet-ul Mualla’ya girdiklerinde ‘Esselamü aleyküm ya Ehle-daril kavmilmüminin! İnna inşaallahü an karibin biküm lahikun’ şeklinde bir selamlaşma yaptıktan sonra hadis-i şerifte ‘Bir müminin kabrini ziyaret ederken, Allahümme inni eselüke-bi-hürmeti Muhammed aleyhisselam en la tüazzibe hazelmeyyit denirse, o ölünün azabı kıyamete kadar kaldırılır.’ bildirildiği üzere bu duayı okur. Daha sonra Kur’an-ı Kerim okuyup sevabını orada bulunan mevtalara hediye eder. Ölüm ve ahiret hayatı tefekkür edilir ve böylece ziyaret sonlandırılır.

Hac ve Umre ziyaretinde bulunan kişiler de bu bilgiler ışığında Mekke-i Mukerreme şehrinde bulunan Cennet-ul Mualla Mezarlığını ziyaret ederek sünnet sevabına erişir.

Cennet-ul Muala Mezarlığında Metfun Bulunanlar Kimlerdir?

İslamiyetin gelişinden günümüze kadar sayısız ilim ve irfan erbabı, hacı ve umreci, peygamber efendimizin ashabından ve aile efradından mevtalara ev sahipliği yapan Cennet-ul Muaala Mezarlığının ağır misafirleri peygamber efendimiz aleyhisselamın ilk eşi Hatice Annemiz, oğulları Kasım ve Abdullah ; ashabı kiramın büyüklerinden Abdullah bin Zubeyr, Fudayl bin Iyad hazretleridir. Ayrıca umre ve hac için gelip Mekke şehrinde vefat eden hacı ve umreciler de burada defn olurdu yakın zamana kadar.

Peygamber Efendimiz aleyhisselam’ın dedesi Abdulmuttalip, amcası Ebu Talip, dayısı, süt annesi gibi aile efradının çoğu da bu mezarlıkta bulunmaktadır.

Hac ve Umre turları vasıtasıyla Mekke-i Mükerreme Şehri’ni ziyaret eden hacı ve umreciler için açık bulunan bu mübarek mekân hergün ziyarek edilebilir. Bayanların kabir ziyareti yasak olduğu için, kabirlerin aralarına gidemeden dışardan ziyaretlerini gerçekleştirebilirler.

Umre ve hac turları hakkında değerli hacı ve umreci kardeşlerimize hizmeti bir görev addeden sitemizden turların ücretleri, kutsal mekanlar hakkında detaylı bilgiler  umre ve haccımızın daha anlamlı olması için aydınlatıcı bilgiler bulunmaktadır.

Dualarınızda yer bulabilmek isteğiyle, Rabbim haclarınızı ve umrelerinizi kabullerin en güzeliyle değerlendirsin.

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP