MESCİD-İ HARAM’DA NAMAZ KILMANIN ÖNEMİ

MESCİD-İ HARAM’DA NAMAZ KILMANIN ÖNEMİ

HacumreBurada
(9.9.2017)

     İslam’ın en temel şartlarından biri olan namaz , necasetten arınmış her yerde kılınabilir. Dünyada bazı mekanlar özel bir değere sahiptir.  Allah tarafından değerli ve mübarek kılınan bu yerlerde  yapılan haseneler de özel bir lütufla taçlandırılmaktadır. “Mescid-i Haram’da namaz kılmanın önemi “  başlığı altında hem namazın önemi hem de özel bir mekan olan Mescid-i haram’da namaz kılmanın üstünlükleri hakkında bilgiler aktarılacaktır.

Tüm müslümanlar tarafından bilinmektedir ki ; ahirette en başta sorguya çekileceğimiz amel namazdır.  Farz olan namazlar vaktinde kılınmalıdır. Vaktinde kıldığımız her namaz , aslında Rabbimize karşı ahdimizi yerine getirmektir.  Farz namaz , mükellef olan her müslüman tarafından muhakkak  eda edilmelidir. Her amelde olduğu gibi , amellerin sultanı olan namazında sevabı vardır hem de çoktur.  İmtihan için gönderildiğimiz şu dünyada , karşımıza çıkan sıkıntılara sabreder kamil bir tutum sergiler isek azim bir mükafat görürüz.  Tabi ki bu sabır sadece sıkıntılar için değil aynı zamanda , ibadetler için de olmalıdır. İbadetler kendi içerisinde bazı zorluklar barındırmaktadır, bu da imtihan gereği olsa gerektir. 

Aslında namaz , meşakkati en az olan ibadetlerdendir.  Bir Hac ibadeti ya da Oruç tutmak gibi zor değildir.  Namazın meşakkati gün de beş vakit olmasındandır. Nefis ve şeytanın hoşuna gitmeyen bu durum müslümana zor gösterilmektedir. Halbu ki bedenen bir yorgunluğu olmadığı gibi, zaman olarak ta  çok değildir. Beş vakit namazı abdest alma ile beraber değerlendirsek günde bir saat  eder ya da etmez. Bir günde Rabbimiz bize yirmidört saat vermiş bir saatin lafı mı olur ! Lafı olmaz ama işte şeytan o bir saati gözümüzde büyütüyor.  O büyüte dursun biz müslümanlar namaz kılmaya devam edeceğiz ve Rabbimizn bize lutfettiği o azim mükafata da erişeceğiz inşaallah.  Şimdi namaz hakkında konuşurken gelelim asıl meselemiz olan “Mescid-i Haram’da namaz kılmanın önemi” hakkındaki  incelemelere.

Peygamber Efendimiz (SAV) bir hadis-i şeriflerinde biz müslümanlar için şöyle buyurmaktadır: "Mescid-i Haram'da kılınan bir namaz, onun dışındaki mescitlerde kılınan yüz bin namazdan daha fazîletlidir." ( Ahmed; hadis no: 14284. İbn-i Mâce; hadis no: 1406)

Hadis-i  Şerif ışığında anlaşılıyor ki ; Kabe’de namaz kılmak dünyada diğer tüm yerlerden çok daha kıymetlidir.  Yani diğer yerlerde kıldığımız bir namazı Mescid-i Haram’da kılabilsek,  yüz bin defa daha faziletli bir iş yapmış olacağız. Ne kadar büyük bir lütuf , Rabbim her müslamana nasip etsin.  Ahirete aleminde en çok ihtiyacımız olan hasenelere birden yüzbin hasene eklense ne kadar seviniriz. İşte fırsat dünyada iken değerlendirelim bu nimeti.  Özellikle günümüzde” Hac ve Umre Turları” hemen hemen her yerde var. Hac yapma fırsatı olamayanlar çok daha uygun olan umre turlarına dahil olarak Mescid-i haram’da namaz kılmanın önemini idrak edebilirler.  Umre fiyatları da artık daha uygun herkes bütçesine göre bir tur bulabilir. Yeni sezon umre fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz.

İster Hac turları ile ister Umre turları ile Mescid-i Haram’da namazlarımızın faziletini yüzbin kat arttırabiliriz. Bu dünya hayatı sona ermeden, Rabbim o güzel kutlu mekanlara kavuşup büyük lutuflarına mazhar eylesin.  İstenirse simit satarak dahi umre yapılabilir. İsterseniz buradan simit satarak umre yapmaya giden Ömer’in yaşam hikayesini okuyabilirsiniz.  HacUmreBurada.com sitesinden de size en uygun olan umre turlarını rahatlıkla bulabilir detayları hakkında bilgi edinebilirsiniz.  Kutlu yolculuğa dair ihtiyacınız olan her şey burada…YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP