ŞEHİRLERİN ANASI MEKKE

ŞEHİRLERİN ANASI MEKKE

HacumreBurada
(21.8.2017)

                    ŞEHİRLERİN ANASI MEKKE

Ceziret-ül Arap’ta  “Ümmül Kura “  yani  “ Şehirlerin Anası”  olarak bilinen Mekke-i Mükerreme , yeryüzünde insan hayatı için çok müstesna bir yere sahiptir. Şehirlerin anası Mekke’yi özel kılan kalbinde barındırdığı Kabe-i Muazzama’dır. Kabe , dünyadaki  tüm  Müslümanlar tarafından,  en kutsal mekan olarak kabul edilmektedir.  

Kur'ân-ı Kerim’de “ Vâdin Ğayru zî-Zer ”  hitabıyla, Mekke vadisi  ekilip dikilmeye elverişli olmayan bir yer olarak ifade edilmiştir. Hz. İbrahim (AS) hanımı Hz. Hacer ile oğlu Hz. İsmail'i (AS) bu vadi içinde yaşamaya çok uygun olmayan  bir mekana  yerleştirdikten sonra ; Yüce Allah'a (CC) dua ederken bu ifadeyi kullanmıştır. "Rabbimiz! Ben çocuklarımdan kimini, namaz kılabilmeleri için senin kutsal evinin yanında, ziraata elverişsiz bir vadiye yerleştirdim. Rabbimiz! İnsanların gönüllerini onlara meylettir, şükretmeleri için onları ürünlerle rızıklandır."  ( İbrahim- 37)

İnsanoğluna  ilk yerleşke yeri  olarak seçilen ve ilk imar yeri olan Mekke,  iklim ve coğrafi özellikler bakımından da oldukça müstesna hikmetlerle dolu  bir şehirdir. Coğrafyası ,iklimi,tabiatı ve doğal güzellikleri ile tezahür eden o kadar güzel bölgeler varken, Kabe’nin imarı için Ceziret-ül Arap’ta bir çölün ortasında yer alan; kurak ve çorak olan “ Gözyaşı Vadisi “ nin seçilmiş olması , çok düşündürücü ve bir o kadar da ibretliktir.

Dünya üzerindeki  doğal güzellikleriyle dikkate şayan yerlerle mukayase edildiğinde, insan için çekici olmayan bu çorak vadiyi ;  Cenab-ı Hak, bazı ayetlerini göstermek için emir ve Külli İradesi’yle  imar ettirip şen hale getirmiştir.  İnsan için çekici olmayan bu yer, Allah’ın emir ve iradesiyle bir anda öyle bir şenlenmiştir ki adeta bir cazibe merkezi haline gelmiştir.  Tüm Müslümanlar için en çok sevilen ve çok arzu edilen bir mekan haline gelen  Beytullah , insanlığa atası olan Adem (AS) hatırlatmakla kalmaz,  insana  su ve topraktan yaratıldığını da hatırlatır. Mekke, Zemzem ve toprak ikilisinin şehridir. Nereye baksanız taş  ve toprak görürsünüz;  bu kurak yerde , bir de hiç eksilmeyen bütün insanlığın susuzluğunu giderecek olan Zemzem bulursunuz, ikisinin iç içe olması çok ibret vericidir.

Mekke dünyevi olarak  insana cazip olan hiçbir şeyi  barındırmaz. Şehirlerin anası Mekke, bütün şiddetiyle dünyeviliği reddeder. Adeta  dünyaya ait olmayan bir şehir gibi, insanlığı dünyadan ayrı bir yere davet eder.  Şehirlerin anası Mekke, diğer dünya şehirlerinden farklı bir fıtrata sahiptir. O , her zaman dünyayı terk etmeye davet eder. Kendine davet ederken ,  aslında dünyayı terk etmeye davet eder.

Bütün maddelerden sıyrılıp, saf bir şekilde Rabbe yönelmenin adıdır Mekke… Dört bin yıl önceden  İbrahim (AS) yaptığı çağrıya icabet edilen yerdir Mekke… Allah’ın en kurak ve çorak toprakları şenlendirdiği yerdir Mekke… Bütün insanlığa, dünyayı bırak Rabbine bak diyen şehirlerin anasıdır Mekke… Umre Turlarının  büyük bir rağbet gösterdiği şehirdir Mekke…

        ŞEHİRLERİN ANASI MEKKE’ NİN ÖNE ÇIKAN BAZI ÖZELLİKLERİ

 1. Tüm olumsuzluklara rağmen (Kuraklık, sıcaklık, dağ, taş, çöl,toz,kum vb..) insanları kendine çeken dünya merkezidir.
 2. Kibirlilerin kibrini yerin dibine sokan , Allah’ın kullarının ibadet için yoğunlaştıkları manevi bir merkezdir.
 3. Dünya şehirlerinin anasıdır.
 4. Peygamberleri vatanıdır.
 5. Rahmet kaynağı , vahyin geldiği şehirdir
 6. Beldelerin en emini ve güzeli, Allah için en sevimli olanıdır.
 7. İnsanlık tarihi boyunca pek çok önemli olayların yaşandığı şehirdir.
 8. Aynı anda dünyanın her tarafından farklı ırkları, farklı renkleri, farklı dilleri bir araya getiren, ama bu kadar farklılara rağmen aynı kıbleye yönlendiren TEVHİD şehridir.
 9. Her zaman dünyanın en kalabalık topluluğunu barındıran şehirdir.
 10. Günlük olarak en çok giriş-çıkış yapılan şehirdir.
 11. Dünyanın her tarafından Müslümanların yöneldiği , yüzünü döndüğü kıble olan tek şehirdir.
 12. Bütün insanların anavatanı olan tek şehirdir.

Şehirlerin anası Mekke , tüm müslümanların muhakkak ziyaret etmeleri gereken en önemli şehirdir. Rabbim en kısa sürede ziyaret etmeyi nasip eylesin. YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP