SEVR DAĞI VE MAĞARASI

SEVR DAĞI VE MAĞARASI

HacumreBurada
(10.12.2017)

SEVR DAĞI VE MAĞARASI

Efendimiz Aleyhisselam’ı bağrına basan Mekke’nin iki incisinden birisi de Sevr Dağı’dır. Hac turları ve umre turları ile gelen ziyaretçiler tarafından, kafileler halinde akın akın gidilen bu dağ, Kâbe’ye yaklaşık 5 km uzaklıktadır.

Sevr Dağı, irili ufaklı birçok tepeden oluşan sarp bir dağdır. Uzaktan bakıldığında şekil itibarıyla boğayı anımsattığından, Mekkeliler tarafından Sevr adıyla anılmıştır.  Sevr Dağı’nda irili ufaklı birçok mağara vardır ki bunlardan bir tanesi Efendimiz Aleyhisselam’ı ağırlamakla şereflenmiş, Sevr Mağarasıdır. Hac ve umre turları ile gelen ziyaretçiler, asırlarca bu mağaraya gelerek Efendimiz aleyhisselam’ın kokusunu duymaya çalışmakta, Efendimiz aleyhiselam’ın mübarek teninin değdiği bu kutlu mağarada dualar etmekte, tefekküre dalmaktadır.

 

 

Sevr Dağı ve Mağarası’nın Önemi

Efendimiz aleyhisselam İslam’ı anlatmaya başladığı günden itibaren, Mekkeli müşrikler tarafından hem kendisine hem de Müslüman olanlara büyük eziyetler yapılır. Gün geçtikçe artan bu işkenceler artık dayanılmaz hale gelince, Allah-u Teâlâ Hazretleri hicrete izin verir. Müslümanlardan bir grup ilk olarak Habeşistan’a hicret eder. Efendimiz Aleyhisselam daha sonra Medinelilerin kendisini ve Müslümanları himaye edeceği sözünü aldığında önce Müslümanlar gruplar halinde Medine’ye hicret eder ardından da kendisi yanında Hazret-i Ebubekir Sıddık’ı da alarak hicrete çıkar. Fakat Mekkeli müşrikler Efendimiz’i yakalayıp, zarar vermek arzusuyla peşlerine düşerler. Bu kargaşada, Efendimiz aleyhisselam ve sadık arkadaşı Hazreti Ebubekir’i saklama görevini Sevr Dağı üstlenir. Allah-u Teâlâ hazretleri Sevr Dağı’nda Resul’ü,  yalnızca giriş ve çıkışında eğilerek girilebilecek şekilde küçük delikleri olan, etrafında dolaşanların içeriyi görebileceği başka açık alanı olmayan bir mağarada muhafaza eder. Mağaranın girişine de örümceğe ağ ördürür ve güvercine yuva yaptırır rabbimiz. Böylelikle mağaraya kadar gelen müşrikler, peygamber efendimiz aleyhisselam ve hazreti Ebubekir’i yakalayamadan geri dönerler. Allah-u Teâlâ bununla gösterir ki insanlığa, kendi izni olmadan göz önünde bile görünmez olur aranan. Kur-an’ı Kerim’de Tövbe suresinde, 40. ayetinde şu şekilde anlatılmaktadır.

“O’na (Muhammed’e) yardım etmezseniz, bilin ki inkâr edenler, O’nu Mekke’den çıkardıklarında mağarada bulunan iki kişiden biri olarak Allâh O’na yardım etmişti. Arkadaşına «Üzülme, Allâh bizimle berâberdir!» diyordu; Allâh da O’na sekînetini indirmiş, görmediğiniz askerlerle O’nu desteklemiş, inkâr edenlerin sözünü alçaltmıştı. Allâh’ın sözü ise, işte en yüksek olan odur. Allâh Azîz’dir, Hakîm’dir.”

Mekkeli müşrikler iz sürücü Kurz Bin Alkame eşliğinde mağaranın kapısına kadar gelip, mağaranın etrafında dolaştıkları ayak sesleri mağaranın içinden duyulduğunda telaşa kapılan Hazreti Ebubekir efendimiz “Ya Rasülallah, başlarını eğseler bizi görürler.” Dediğinde; Efendimiz Muhammed Aleyhisselam “Sus ya Ebâ Bekr, bu ikinin üçüncüsü Allah’tır” diyerek onu teskin eder. Bu teskin ayrıca tüm Müslümanlar için, Allah-a Teâlâ Hazretleri’nin daima onların yardımcısı olduğunu, gerçek manada Allah’a güvenildiğinde inanıp, istendiğinde olmaz denilen işlerin rabbimizin emriyle meydana gelebileceğine en güzel örneklerden biridir.

Efendimiz Aleyhisselam Sevr Mağarası’nda üç gün üç gece kalır; Cuma, Cumartesi ve Pazar gecelerini burada geçirir. Bu süre zarfında, Hazreti Ebubekir’in oğlu Abdullah akşamları mağaraya gelerek müşriklerden ve onların hareketlerinden Efendimiz Aleyhisselam’ı haberdar eder. Hazreti Ebubekir’in azatlı kölesi Amir Bin Fuheyre de koyunları dağın eteklerinde otlatır ve böylece onların yiyecek ihtiyaçlarını koyunların sütünden sağlar hem de Abdullah’ın ayak izlerini yok eder.

Daha sonra Peygamber efendimiz aleyhisselam bu mağaradan ayrılarak Hazreti Ebubekir efendimiz ile sağ salim Medine-i Münevvere’ye ulaşır, orada Ensar tarafından büyük bir sevinç ve hürmetle karşılanır ve oradan da islamın kutlu yükselişine liderlik eder.

Hac ve umre turları ile Mekke şehrine gelen ziyaretçiler; tavaf, umre ve namazlarından arta kalan zamanlarında Efendimiz Aleyhisselam’ı misafir eden, saklayan bu kutlu Sevr Mağarası’na turlar düzenlerler. Salâvatlar, tekbirler eşliğinde Efendimiz Aleyhiselam’ın ayak bastığı yerlere ayak basmanın arzusu ve sevinciyle yaklaşık bir saat süren bir yolculuk sonrası Sevr Mağarasına ulaşırlar. Efendimiz aleyhisselam’ın teninin değdiği, vaktinin geçtiği bu kutlu mekânda dualar eder, tefekkür ederler. Vakit uygunsa namazlar kılar, şükürler ederler. Rabbimiz,  edilen duaları misliyle kabul etsin ve yapılan ziyaretleri makbul olanlardan eylesin inşallah.

Hac turları ve umre turları ile ilgili aramalarınızı sitemizden detaylı bir şekilde yapabilir, sitemizin blog kısmından umre ve hac turlarınızın daha anlamlı olması için gerekli bilgileri edinebilirsiniz.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP