ŞEYTAN TAŞLAMA NEDİR NASIL YAPILIR

ŞEYTAN TAŞLAMA NEDİR NASIL YAPILIR

HacumreBurada
(17.10.2017)

ŞEYTAN TAŞLAMA NEDİR? NASIL YAPILIR?

İslam’ın beş farzından biri olan hac çok önemli ibadetlerdendir. Birçok yönü ile diğer ibadetlerden farklı uygulamalara sahiptir. Mahşeri bir prova olan hac ibadeti, kitlesel eğitimin zirvesindedir. Hac ibadeti içerisinde özel bölümler bulunmaktadır. Bu özel bölümlerden birisi de şeytan taşlamadır. Bu yazımızda “ Şeytan taşlama nedir? Nasıl yapılır? Sorularına en basit bir anlatımla cevap vereceğiz.

ŞEYTAN TAŞLAMA NEDİR ?

Şeytan taşlama, öncelikle iç dünyadaki şeytanı taşlamaktır. Şeytan; Hazreti İbrahim, Hazreti İsmail ve Hacer validemize vesvese vermeye çalışarak, onları Allah’ın emrinden geri çevirmeye çalışmıştır. Onlar ise şeytanın tuzağına düşmemişler ve ona uymamışlardır. Hac ibadetinde vacip bir rükün olan şeytan taşlama, Hazreti İbrahim, Hazreti İsmail ve Hacer validemizin şeytanı kovmalarının hatırası olarak canlandırılır. Şeytan taşlamadan asıl maksat içimizdeki şeytanı taşlamaktır. Esas olan bize vesvese veren şeytana bir meydan okumadır. Onunla mücadele etmeye bir kasttır.

ŞEYTAN TAŞLAMA NASIL YAPILIR?

Peygamber Efendimiz (SAV) “Hac Arafat’tır “ demiştir. Hac ibadeti için Mekke’ye gelen hacılar, bu görevi yerine getirmek için, öncelikle Arafat’a akın ederler. Arafat vakfesinden sonra Müzdelife’ye yolculuk başlar. Müzdelife’de vakfe yapıldıktan sonra, Camarat’ta ezeli düşmanımız olan şeytanı taşlamak için taş toplanır. Taşlar toplandıktan sonra çok daha uzun bir yolculuk başlar. Bu yolculuk yürüyüş yaparak gerçekleştirilir. Mina’dan geçerek Camarat’a varılır. İlk gün sadece büyük şeytan taşlanır. Büyük şeytana yedi taş atılır. Büyük Cemre (Cemre-i Akabe) olarak adlandırılır. Büyük Cemre Mekke yönündeki ilk Cemre’dir. Şeytan taşlandığı zaman  “Bismillah, Allâhu Ekber, rağmen lişşeytâni ve hizbihi,”  duası okunur.

Taşlama yapılırken usulüne uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Taşlama yaparken şeytanın hilelerine dikkat edilmesi gerekir. Taşlama esnasında galeyana gelerek bağırtı ve çağırtı ile taşlamadan uzak durulmalıdır. Taşlama sırasında elimizi omuz hizasına kadar kaldırıp taşlama yapılmalıdır. Başkalarına rahatsızlık vermeden yapılan taşlama en uygun taşlamadır. Taşlama bittikten sonra, ileride insanların yol güzergâhını kapatmayacak bir kenarda Kâbe’ye dönerek dua edilir. Duamızda Allah’tan yardım istenir. Şeytanın şerlerinden ve tuzaklarından Allah’a sığınılır.

Bayramın ikinci, üçüncü günlerinde ise; öncelikle küçük şeytana ( Cemre-i Suğra ) yedi taş atılır. Daha sonra yine tenha bir yerde dua edilir. Daha sonra orta şeytana (Cemre-i Vusta ) yedi taş atılır ve yine tenha bir yerde dua edilir. En son büyük şeytana ( Cemre-i Akabe ) yedi taş atılır ve tenha bir yerde dua edilir. Böylelikle şeytan taşlama görevi tamamlanmış olur. Her taşlamada “Bismillah, Allâhu Ekber, rağmen lişşeytâni ve hizbihi,” duasının okunması efdaldir. 

 

ŞEYTAN TAŞLAMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 

  1. Şeytan taşlama esnasında dünyevi meseleler konuşulmaz.
  2. Şeytan taşlama süresince şeytandan Allah’a sığınmak en uygun davranıştır.
  3. Şeytan taşlama yapılırken şeytanın galeyanına gelmemek için gayret gösterilmelidir.
  4. Şeytan taşlamada sadece taş atılır, terlik ve benzeri eşyalar atılmaz.
  5. Şeytan taşlama esnasında “Bismillah, Allâhu Ekber, rağmen lişşeytâni ve hizbihi,”  duasını okumaya gayret edin.
  6. Şeytan taşlama işini sırasına riayet ederek yapın.
  7. Şeytan taşlama sırasında izdihama sebep olmamak için, yol güzergâhlarını kapatmayın.
  8. Şeytan taşlama görevini yerine getirirken kafilenizden ayrılmayın.
  9. Artan taşlarınız olursa uygun bir yere bırakınız.
  10. Taşlamadan sonra kafile başkanınızla birlikte otelinize gidin.

Hac turunuz hangi gün tavaf ve say yapmayı uygun görüyorsa o gün hac turunuzla beraber ibadetlerinizi tamamlayın. Allah haccınızı kabul etsin. Amin…YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP