SIHHATLİ BİR UMRE NASIL YAPILIR

SIHHATLİ BİR UMRE NASIL YAPILIR

HacumreBurada
(26.11.2017)

             SIHHATLİ BİR UMRE NASIL YAPILIR?

Kıymetli hacı ve umreci adayı kardeşlerim, ekonomik koşullarımızın iyileştiği ve umre turlarının kolaylaştığı günümüzde umre ibadetlerinizin en güzel bir şekilde yapılabilmesi için sıhhatli bir umre nasıl yapılır konusunu sizlerle mütalaa edeceğiz. Umrenizin sıhhatli olması için öncelikle umrenin ne olduğunu, ne zaman yapılabileceğini, farz, vacip ve sünnetlerinin nelerden teşekkül ettiğini bilmek gerekmektedir.

Umre nedir?

Umre , Hac ayları dışında” İhrama girerek” , Kabeyi tavaf ettikten sonra Safa ve Merve arasında Sa’y etmektir.  Asıl vazife tamamlandıktan sonra mübarek yerleri ziyaret  ederek duaların yapıldığı ibadettir. Umre turları  genellikle Medine ziyareti ile sonlandırılmaktadır.

Umre ne zaman ve nasıl yapılır ?

Sıhhatli bir umre nasıl yapılır ? Sorusuna cevap verebilmek için umrenin ne zaman ve nasıl yapıldığı konusuna göz atmakta fayda vardır.Değerli kardeşlerim,  hac zamanı olan Zilhicce ayının 9-13. günleri arası olan 5 gün hariç her gün umrenizi yapabilirsiniz. Umre, ihram ile yapılır ( kadınların ihram için özel bir elbise giymelerine gerek yoktur). Umrenin olmazsa olmazı ise tavaf ve sa’y yapmak. Umre sonunda saç kazımak veya kısaltmak ise vaciptir. Umre sonunda saçı kazımak, kısaltmaktan daha efdâldir.

İhrama girmek, Türkiye’den ilk gelişte havaalanında olursa umreci için bu durum daha büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Havaalanlarında ihram giyme yerleri mevcuttur. Bayanlar normal kıyafetleri ile ihramlı sayıldıkları için onlar uçakta da mikat alanına girmeye yakın niyet edebilirler. Eğer ilk olarak Medine’ye gidilecekse ihramı Medine’den Mekke’ye gelirken Zul-Huleyfe denilen bölgede giymek gerekmektedir. Zul-Huleyfe Medine’nin hemen dışında bir bölge olup, Peygamber efendimiz aleyhisselam bu bölgede ihrama girdiği için ihrama burada girmek sünnettir.

İhrama girildikten sonra 2 rekât ihram namazı kılmak sünnettir. İhram namazı kıldıktan sonra artık Allah-u Teala hazretlerine ‘Lebbeyk Allâhümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk,innel hamde venni’mete leke vel mülk,lâ şerîke lek’ diyerek  kendisinin davetine hazır olduğumuzu bildiririz. Artık umremiz başlamıştır Allah kolaylaştırsın ve kabul eylesin.

Tekbir , tehlil ve teşriklerle Kabe’ye varıp, Peygamber efendimiz Selam kapısından girdiği için siz de Selam kapısında girmeye çalışınız. Kabe’yi ilk defa gördüğünüzde yapılan duaların kabul olduğunu sakın unutmayın ve bol bol dua edin.

İlk olarak tavafa ( Kabenin etrafını 7 defa dönmeye ) niyet edilir. Hacer-ül Esved taşı hizasına gelip , “niyet ettim umremin tavafını yapmaya” diye niyetimizi yaparız. Erkelerin tavaf boyunca sağ omuzlarını açık bırakmaları sünnettir.  Kimseye rahatsızlık vermeden, rabbimizden af, mağfiret dileyerek 7 defa Kabe’nin etrafını döneriz. Hacer’ül Esved taşının hizasına geldiğiniz her seferde Hacer’ül Esved’e doğru dönüp selam vermelisiniz. Bismillahi Allahu ekber diye selamladıktan sonra sağ avucunuzun içini öpmelisiniz sanki Hacer’ül Esvedi öpmüşçesine.

Sonra erkekler omzunu örter ve 2 rekât tavaf namazı kılarlar. Tavaf namazı sonrasına bol bol dua edip artık Safa- Merve dağının olduğu bölgeye geçip orada da sa’y yapmak için hazırlığınızı yaparsınız.

Umre Sa’yı Nasıl Yapılır?

Umrenin nasıl yapıldığı önemli olduğu gibi sa’yımızın da nasıl yapıldığına dikkat etmemiz sıhhatli bir umre için gereklidir. Sa’y yaparken Safa tepesinden Sa’y yapmaya başlanır. Sa’ye başlarken Kâbe’yi gördüğünüz en uç noktaya gidip Kâbe selamlanır ve Merve tepesine kadar dualar, salâvatlar, tekbirler getirilerek ve istiğfarlar yapılarak devam edilir. Merve tepesinde de Kâbe’ye doğru dönülüp Kâbe selamlanır, tekbir getirilir ve Safaya doğru gidilir. Bu şekilde toplamda 7 defa Safa-Merve arasında gidilip gelinir. Sa’yınız Merve tepesinde sona geldiğinde Kâbe’ye doğru dönüp içimizden geldiği gibi dua ettiğimizde umrenizi tamamlamış olursunuz.

Değerli kardeşlerimiz  Sıhhatli bir umre nasıl yapılır  ? konusunda sizleri aydınlatmaya çalıştık, umarım faydalı olmuştur.Sıhhatli bir umre için de  umre nasıl yapılır, umre yapılırken nelere dikkat etmeliyiz konularını da anlatmaya gayret ettik. Gayret bizden takdir Allah-u Teâlâ’dandır. Umre ve Hac konularında güzel bilgiler edinmek için sitemizin blog kısmını ziyaret edebilirsiniz.

Allah-u Teâlâ sizleri inşallah en güzel umreler yapan kulları zümresine ilhak eder. Âmin.

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP