Somestre Umre Turları

Somestre Umre Turları

HacumreBurada
(3.12.2017)

Somestre Umre Turları

Sömestre tatilinin başlamasıyla birlikte birçok çocuklu ve öğretmen aileler umre turlarına katılmak için özellikle bu tarih aralığını seçmektedirler. 2018 yılında okullar 19 ocak, 5 şubat tarihleri arasında kapalı olacak. Dolayısıyla umre turlarına Türkiye’den en kalabalık grupların gideceği tarih aralığıda bu şekilde olacaktır.

Sömestre umre turları genellikle 7,10,14 gün aralığında değişmektedir. Fiyat olarak ise üst düzey yoğunluk olduğundan umre sezonunun en yüksek fiyatları yine bu tarihlerdedir.

Yoğunluğu Medine ve Mekke açısından değerlendirecek olursak kutsal topraklarda üst düzey bir yoğunluk hakim olacaktır. Çünkü birçok Arap ülkesinin de yarıyıl tatilleri hemen hemen Türkiye ile benzerlik göstermektedir. Bizim ülkemizde olduğu gibi diğer tüm çevre Müslüman ülkelerden bu tatili değerlendirip umre vazifesini yapmak için binlerce insan Harem-i Şerif bölgesine akın edecektir.
 

Sömestre Umre Turlarında Otel Seçimim Nasıl Olmalıdır?

Tüm umre turlarında olduğu gibi sömestre umre turlarında da otel seçiminin ana belirleyicisi olan faktör sizin bütçenizdir. Bütçenize göre değişecek onlarca otel seçeneği vardır. Daha önceki makalelerimizde de belirttiğimiz gibi otellerin mesafesi yakınlaştıkça fiyatlarında artış olmaktadır.

Ekonomik durumu iyi olan yolcuların Medine ve Mekke’de olabilecek en yakın otellerde konaklamaları en güzel olanıdır. Diledikleri vakit Harem bölgesine inerek rahatlıkla ulaşımlarını sağlarlar. Aynı zamanda otel kalitesi ve yemekleri de fiyatları gereği daha kaliteli olur.

Özellikle Mekke’de daha uzak otellerde kalacak yolculara ise tavsiyemiz yürüme mesafesinde olan 0-700 metre aralığındaki otellerde konaklamalarıdır. Bu mesafelerde en dikkat edilecek husus, Mekke arazisinin engebeli olduğu için dik yokuşlu değil de olabildiğince düz yol güzergahı olması gerekmektedir.

Mekke’de 700 metreden daha uzak yerlerde konaklayacak misafirlerin ise dikkat edeceği en önemli konu otellerin kullandığı servislerin hangi aralıklarla çalıştığı ve ulaşım sürelerinin ortalama ne kadar olduğudur.

Medine otelleri genellikle yakın ve coğrafi olarak düz bir yapıda olduğu için dikkat edilecek en önemli husus Mekke’deki otellerin konumlarıdır.

 

Sömestre Umre Turuna Gideceklerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Sömestre umre turlarındaki en büyük dezavantaj Medine ve Mekke’nin çok kalabalık olmasıdır. Kalabalıktan dolayı izdihamlar yaşandığı için özellikle Mekke’de tavaf alanı içerisinde büyük yoğunluklar yaşanır. Umre yapacağımız zaman olsun, nafile tavaf veya namaz vakitleri olsun, ibadetlerimiz biraz daha meşakkatli olur. Bundan dolayıdır ki özellikle yaşlı yolcuların kesinlikle bu tarihleri seçmemeleri gerekmektedir.

Dikkat edilecek bir diğer önemli hususta program tarihleri, havayolu firmaları ve taahüt edilen otellerin olup olmayacağıdır. Buradaki en büyük tereddüt ekstra yoğunluktan dolayı birçok firma tarihlerini, otellerini ve havayolu firmalarını değiştirerek yolcularına mağduriyetler yaşatmaktadırlar. Özellikle sömestre tatilinde umre yapmak isteyen yolcuların daha güvenilir firmaları tercih ederek, daha net ve kesin bilgi veren yerlere kayıt yapmalarını öneririz.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda görüyoruz ki öğretmen, öğrenci gibi sömestre tatili dışında herhangi bir boş vakti olmayacak kişilerin dışındaki yolcuların 19 ocak, 5 şubat tarihlerinin öncesi veya sonrasındaki umre turlarına katılmaları hem fiyat açısından hem de yoğunluk açısından daha isabetli bir karar olacaktır.


Pasaport İşlemleri

Umre vazifesini eda etmek için Suudi Arabistan topraklarına ayak basmak zorunda olduğumuzdan dolayı her yurtdışına çıkışta olduğu gibi bu yolculukta da pasaportumuzun olması gerekmektedir.

Memurlukta 10 yılını doldurmuş kişi ve onun aileleri yeşil pasaport (hususi pasaport) sahibi, diğer kişiler ise bordo pasaport (umuma mahsus pasaport) sahibi olacaklardır.

Öncelikle herhangi bir kamu bankasına giderek 1-10 yıllık süre seçmek kaydıyla pasaport harç bedeli ve pasaport defter bedeli ücretlerini yatırmamız gerekmektedir. Bu ücretler Maliye Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenmektedir. Daha sonra yanımıza Tc kimliğimizi ve fotoğrafçıda çekilecek olan 2 adet biyometrik fotoğraf götürmemiz gerekmektedir. Emniyette birkaç işlemden sonra parmak izlerimiz alınarak başvurumuz tamamlanmış olur.

Başvuru sırasında bizden istenen kargo adresine PTT Kargo tarafından 3-7 gün aralığında Ankara Pasaport Şube Müdürlüğünden adresimize gönderilir.


Pasaport İşlemleri Hakkında Uyarılar

Pasaport işlemlerine başlamadan önce yapacağımız ilk iş www.epasaport.gov.tr adresinden istediğimiz il, ilçe emniyet müdürlüğünden online randevu almamız gerekmektedir.

Randevu saatinden en az yarım saat önce hazır bulunmak gerekir.

7 yaşından büyük herkesin parmak izi alınır. Değer daha önce ehliyet vb. gibi şeyler için parmak izi verildiyse tekrar bu işlemi yapmaya gerek kalmaz.

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP