Suudi arabistan'dan cep telefonu ve diğer elektronik eşya alımı

Suudi arabistan'dan cep telefonu ve diğer elektronik eşya alımı

HacumreBurada
(28.1.2018)

Suudi arabistan'dan cep telefonu ve diğer elektronik eşya alımı

Hac ve Umre turları ile kutsal beldeler olan Mekke ve Medine şehirlerini ziyaret nimetine erişen umreci ve hacıların en çok merak ettiği konulardan birisi de, Türkiye’ye göre daha ucuz olduğundan dolayı elektronik eşya alımı mevzusudur. Sizlere bu yazımızda hangi eşyaların Türkiye’ye göre daha uygun olacağı; hangi eşyaların ise Türkiye’ye göre daha pahalı olduğu hususunda bilgi vermek isteriz. Yurtdışına çıkan insanlar genellikle vergilerin yüksek olması sebebiyle Türkiye şartlarında pahalı olan elektronik eşyaları, gittikleri yerde Türkiye fiyatlarından daha uygun şekilde alabilmektedirler. Bu durum umre ve hac turları sayesinde gelen umreci ve hacıların geldikleri acenta sorumlularına en çok sorduğu soruların başında gelmektedir.

Arabistan’dan Elektronik Eşya Almak Mantıklı Mıdır?

Arabistan genelinde televizyon, telefon, dizüstü bilgisayarı, kamera vb. büyük elektronik eşyalar Türkiye piyasasına göre daha uygun fiyata alınabiliyorken; flaş bellek, hafıza kartı, taşınabilir modem, telefon aksesuarları vb. küçük elektronik aletler Türkiye fiyatlarından daha fazla ücrete satılmaktadır. Umre ve hac için gelen ziyaretçilerin, Arabistan’dan geri dönerken yanında götürecek elektronik eşya olarak Türkiye fiyatlarına göre daha uygun olan büyük elektronik eşyaları seçmeleri daha mantıklı olmaktadır. Büyük elektronik eşya seçiminde ise telefon, kamera ve diz üstü bilgisayar gibi taşınması sıkıntı olmayacak ürünleri almak daha cazip olmaktadır.

Arabistan’dan Elektronik Eşya Alımında Karşılaşılabilecek Sıkıntılar Nelerdir?

Elektronik eşya alımında garanti önemli bir konudur. Genellikle farklı ülkelerden alınacak elektronik eşyaların garantileri Türkiye’de geçerli olmamaktadır. Alınacak ürünlerin uluslararası garantisi bulunmaması durumunda, herhangi bir teknik arızada Türkiye’de garantisi olmayacaktır. Hem Arabistan hem de Türkiye’de garantisi olan Apple marka ürünler tercih etmek için ideal ürünlerdir. iPhone marka telefonların, uygun model kodlarında alındığında Türkiye Apple servislerinde de 1 yıl garantisi bulunmaktadır. Umreciler tarafından çok tercih edilen telefon markası olan Samsung marka telefon modellerinin ise maalesef Türkiye’de garantisi bulunmamaktadır. Bu gibi sebeplerden ötürü alınacak ürünlerin Türkiye garantisi olanlarını tercih etmek fayda sağlayacaktır. iPhone telefonların Türkiye garantisi olan modellerini öğrenmek için ise internet üzerinde araştırma yapıldığında uygun model kodlarına erişmek mümkündür. http://apple.servis.xyz/turkiyede-garantisi-teknik-servis-destegi-olan-iphone-modelleri.html/2819 linkinden Türkiye garantisi olan iPhone modelleri hakkında gerekli bilgiler alınabilir.

Alınacak eşyaların orijinal olmama, kullanılmış ürün olabilme veya imitasyon ürün çıkma sıkıntıları da bulunmaktadır. Bu sıkıntılardan kurtulmak için Mekke genelinde elektronik satışı mağazalarından meşhur olanlarından ve fatura veren mağazalardan ürün alınması gerekir. Jarirstore, Extrastore, Atlal ve Haddad gibi büyük elektronik mağazaları, umre ve hac turları ile gelen ziyaretçilerin güvenle alışveriş yapabileceği yerler olarak hizmet sağlamaktadır. Bu mağazalardan alınan ürünler, garantili olarak satılmaktadır. Yine de telefonu almadan önce, ürünlerin kutusu üzerinde yazılı iphone seri numaralarını Apple teknik servis sitesinden sorgulayarak telefonların daha önceden kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek gereklidir.

Ayrıca Arabistan genelinde, Türkiye’deki gittigidiyor.com sitesi gibi hizmet veren saudi.souq.com internet sitesi üzerinden de elektronik eşya alış-verişi yapmak mümkündür. İngilizce ve Arapça dillerinde hizmet veren site üzerinden kapıda ödeme seçeneği ile ürün siparişleri verilebilir ya da elektronik eşyaların Arabistan genelinde satış fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca en-sa.wadi.com internet sitesi üzerinden de, fiyatlar hakkında genel bilgiler edinilebilir. Bu sitelerden satılan ürünler, güvenilir internet siteleri olduğundan orijinal olmaktadır ve 2 yıl Arabistan’da geçerli garanti sağlamaktadırlar.

Kutsal mekânın kutlu ziyaretçileri için bilgilerin bulunduğu sitemizde, ayrıca umre turları ve hac turları hakkında da bilgiler edinebilir; farklı seyahat firmalarının sunduğu umre turları seçeneklerini bir anda görebilir ve bütçenize ve isteğinize en uygun umre turunu seçebilirsiniz.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP