TAVAF’I ANLAYARAK İFA ETMEK

TAVAF’I ANLAYARAK İFA ETMEK

HacumreBurada
(28.11.2017)

TAVAF’I ANLAYARAK İFA ETMEK

Umre turlarının yaygınlaştığı günümüz dünyasında akın akın Kâbe’ye gelip Rabbimizin evinin etrafında tavaf etmek en kıymetli ibadetlerden biridir. Tavaf neden önemlidir? Tavafı anlayarak ifa etmek bizlere ne kazandırır? Konularını dikkate alarak yapılacak tavaflar hem ibadetlerimizin daha bilinçli olmasına hem de sevaplarımızın daha fazla olmasına katkı sağlayacaktır.

Tavaf neden önemlidir?

Bir insan etrafına bir baktığında, aslında gökteki ve yerdeki tüm canlıların ibadetleri dönmek şeklindedir. Maddenin yapı taşlarından elektron bile çekirdek etrafında dönerek tavaf etmektedir. Gökyüzünde daima dönerek bir nevi tüm gezegenler Rablerini tesbih etmektedir. Umre ve hac için rabbimizin evini ziyaret eden umreciler, tavaf ibadetini ifa ederken bu duygular eşliğinde Bismillahi Allahuekber diye Allah-u Teâla’nın evi etrafında dönmeye başladıklarında tavaflar daha anlamlı ve duygu yüklü olacaktır. 

Peygamber Efendimiz aleyhisselam, umre tavafında ashabından ilk üç şavtta remel diye adlandırılan omuzların silkelenerek, heybetli şekilde yürünmesini istemiştir. Umre veya hac esnasında, rabbimizin evinde tavaf nimetini yerine getirirken hem şükür hem de dinçliğimizin bir göstergesi olarak heybetli ve vakar duruşla yapılan tavaflar daha anlam kazanmaktadır.

Umre turları aslında Allah-u Teâlâ’nın insanları evine davetidir. Özellikle tavaf Allah’ın evine gidip, insanların ona misafirliğidir. Bir Müslüman bir Müslümanı ziyarete gidip onunu misafiri olduğunda ev sahibi, misafirini memnun etmek, ona ikram etmek konusunda elinden gelen her şeyi yapar. Misafire hürmeti emreden bu dinin sahibinin evine gelenlere ne kadar hürmet edeceğini, kapısında edilen duaları boş çevirmeyeceğini düşünerek yapılan tavaflarda bol bol dua, teşekkür ile yapılan tavaflar müslümanlara neler kazandırmaz ki?

Toplumsal açıdan bakıldığında da, tavaf esnasında insanlar topluluk olarak hareket etme, birbirinin hakkına riayet, sabır gibi konuları öğrenmektedir. Asabiyete gem vurma yöntemi, kardeşlik duygularının daha da gelişmesinin bir yoludur tavaf. Tavafa başlarken ve tavaf esnasında yaratanın davetlisi olunduğu ve davet verenin Allah olduğu düşünüldüğünde ev sahibinin huzurunda kızma, sinirlenme gibi nefsani duyguların ıslahı da sağlanmış olur. Bunlar sadece bir kaçı peki daha fazlası var mı ? Olmaz olur mu ! İsterseniz konu başlıkları şeklinde özetleyelim.

  • Kolleftif şuur kazanma
  • Menfaati şahsiye yerine ,menfaaati ummiye fikrinin oluşması
  • Fedekarlık duygularının gelişmesi
  • Empati duygusunun gelişmesi
  • Dua hazinesinin genişlemesi,
  • Değişik insan karaekterlerinin analiz edilmesi ve hoşgörü dünyasının zenginleşmesi
  • İttihad-ı İslam bilincinin gelişmesi
  • İslami hassasiyetinin artması

İşte anlamlı bir şekilde yapılan tavaf daha nice olumlu gelişmelere sebep olmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse, umre ya da hac turlarıyla kutsal topraklara gelen umreci kardeşlerimiz, yukarda ifade edilen duygu ve bilinçle tavaf ibadetlerini yaptığında hem tavaflar daha anlamlı olacak hem de kardeşlik ve uhuvvet duyguları kuvvetlenecektir.

Hac ve Umre Turlarınızın daha anlamlı ve bilinçli geçmesi için sitemizin blog kısmındaki yazıları takip etmeniz sizin hayrınıza olacaktır.

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP