TAVAF NEDİR NASIL YAPILIR

TAVAF NEDİR NASIL YAPILIR

HacumreBurada
(23.10.2017)

TAVAF NEDİR? TAVAF NASIL YAPILIR?

Tavaf nedir ?

Tavaf , Hacer-ül Esved hizasından başlayarak , Kabe’nin etrafını yedi defa dolanmaktır.  Dinimizde sünnet olan bir ibadettir.

Tavaf nasıl yapılır?

Tüm ibadetlerde olduğu gibi , tavaf ibadetine de niyet ile başlanır.Tavaf, Hacer-ül Esved hizasına gelmeden , “ Allah’ım niyet ettim senin rızan için tavaf yapmaya. Bu tavafı bana kolaylaştır ve benden kabul eyle “  niyeti ile başlar. Kâbe’nin etrafında yedi şavt atılır. Her bir dönüş bir şavt olarak kabul edilir. Dolayısıyla yedi şavt  bir tavaf yapar.

Erkekler eğer umrenin tavafını yapıyorlarsa , tavafa başlamadan önce  “ıztıba” yaparlar. “Iztıba” sağ omuzun açılmasıdır. İhramın bir ucunun sağ koltuk altından geçirilerek omuzun açık hale getirilmesidir 

“Iztıba” yaptıktan sonra tekbirler ve tehliller getirerek Hacer-ül Esved köşesine kadar gelinir. Yukarıda zikrettiğimiz niyet yapılır. Daha sonra eller , namaza başlıyor gibi kulak hizasına kadar avuç içleri Kabe’ye bakacak şekilde kaldırılır. Adeta namaza tekbir alır gibi. Ellerimiz havada iken “ Bismillahi Allahu ekber “ denilerek “  Hacer-ül Esved istilam edilir. İstilam , elleri Hacer-ül Esvede koyup oradaki taşı öpmektir.

 Eğer kalabalık çok , başkalarına zarar verme ihtimali var ise öperek istilam yapılmaz. Uzaktan eller kulak veya omuz hizasında kaldırılarak, avuç içleri Kabe’ye bakacak şekilde “ Bismillahi Allahu Ekber “ diyerek selamlama yapılır. Sağ elimizin avuç içi öpülür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tavafa Hacer-ül Esved köşesinden başlamak vaciptir. Harem-i Şerifte başkasına zarar vermek haramdır. Bir sünneti yerine getirmek için harama girmek doğru değildir. Bu sebepten dolayı kalabalık dönemlerde uzaktan selamlama yapmak daha doğrudur.  Hacer-ül Esvedi öpmek için bir müslüman kardeşi itmek, incitmek haramdır. Haramın terki vaciptir. Dolayısı ile kalabalık dönemlerde istilam yapmak niyetiyle başka bir kardeşimize zarar verme ihtimali varsa , diğer bir sünnet olan uygulamayı yapmalıyız. Yine sünnet sevabını alırsınız inşaallah. Ama birine zarar vermek haram olduğundan bundan kaçınmak gerekir. Haramdan kaçınmak ise vaciptir. Öyle ise sünnetten haram tehlikesi ile uzaklaşıldığı için , vacip sevabı alınmış olur. Elhamdulillah müslümüman halis olduktan sonra . Cenab-ı Hak ona daha fazla mükafat vermektedir.

Bu aşamalardan sonra Kabe sol tarafımızda kalacak şekilde tavafa başlanır. Her tavafın başlangıcında : “ Allah, bütün eksikliklerden uzaktır. Hamd ve şükür Allah’a mahsustur. Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Allah en büyüktür. Bütün güç ve kudret şanı yüce olan Allah’a aittir. Selat ve selam , Efendimiz Muhammed Aleyhi’s – selama olsun. Allah’ım sana iman ederek , verdiğim sözü yerine getirerek , Peygamberinin sünnetine iktida ederek bu ibadetimi yerine getiriyorum. “ şeklinde dua edilmesi çok efdaldir.  Tavaf yaparken hatmin dışında yapılması gerektiğini unutmayın.  Tavafın ilk üç şavtında erkekler “Remel” yaparlar. “Remel” çalımlı yürümek demektir. Yani biraz daha dik ve hafif koşuyormuş edası ile yürümektir. Müslümanların güçlü görünmeleri adına yapılmaktadır.

Tavaf esnasında tekbirler getirilir dualar edilir. Dünyevi mesleleri konuşmak uygun değildir. Ya da son zamanlarda sık gördüğümüz telefonla fotoğraf veya video çekmek uygun değildir. Tavaf bittikten sonra tabiki fotoğraf çektirebilirsiniz. Lakin bir ibdet esnasında fotoğraf çekilmek başta Allah (C.C) hazretlerine karşı bir saygısızlıktır. Lütfen bu konuya dikkat edelim.  İsteyen umre turları tarafından verilen dua kitaplarına bakarak dua eder,  isteyen de içinden geldiği gibi dua eder. Önemli olan burada halis bir yönelişle Allah’a dua etmektir. En iyisi içten geldiği gibi dua etmektir.  Ya da umre acentanızın size tayin etmiş olduğu rehber eşliğinde dua edebilirsiniz.  Dua ederek Rükn-ü Yemani köşesine kadar gelindiğinde , yemen köşesi selamlanır ya da istilam edilir. Rükn-ü yemani ile Hacer-ül Esved arasında “Rabbena Atina fiddünya hasaneten ve fil ahireti haseneten ve kına azabennnar ve edhılnel cennete meal ebrar. Ya Azizi Ya Gaffar . Ya Rabbel Alemin. “ Duası üç defa okunur.

Yine Hacer-ül Esved köşesine gelindiğinde  eller  kaldırıp “Bismillahi Allahu Ekber “  denir. Böylelikle birinci şavt tamamlanmış olur. Geri kalan altı şavtı da bu şekilde tamamladıktan sonra , mümkünse Kabe kapısının bulunduğu cepheye  denk gelecek bir şekilde tavaf alanın dışında iki rekat tavaf namazı kılınır. Tavaf namazının birinci rekatında Fatiha ve Kafirun sureleri okunur. Tavaf namazının ikinci rekatında ise Fatiha ve İhlas sureleri okunur. Tavaf namazı bittikten sonra , umre acentasının vermiş olduğu dua kitabından tavaf sonrası yapılan dualar okunur. İsteyen kitapsız içinden geldiği gibi de dua edebilir.  Tavaf bittikten Zemzem içilir. Eğer Umre yapılıyorsa  Sa’y yapmak için Safa Tepesine gidirlir.

Tavaf yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

>>Tavaf bir ibadettir. İbadet esnasında dünyevi meseleler konuşulmaz. Selfi yapılmaz , fotoğraf çekilmez.  Tüm bunlar tavaf bittikten sonra yapılabilir. Tavaf yaparken dua bilmiyorsanız ya da okuayamıyorsanız , Allah zikrini çekin. Ağzınız boş durmasın Lailaheillah zikrini çekin. Yani Tavaf yaparken dua okumak sünnettir. Sünnet sevabından mahrum kalmamak için , içinizden geldiği gibi dua edin.  Duaların Aarapça olması şart değildir. Kabe-i Muazzama’da dünyanın dört bir yanından insanlar var. Her biri kendi lisanıyla dualar etmektedirler. Siz de Türkçe dualar edebilirsiniz.

>>Tavaf yaparken kimseyi rahatsız etmeyin. Oradaki müslüman kardeşlerimiz bizim sevgimize ve ilgimize muhtaçtırlar. Zaten Harem sınırları içerisinde birini incitmek haramdır. Özellikle tavaf esnasında sabırsızlık gösterip öne geçmeye çalışmayın. Siz öne geçmeye çalışırken mutlaka birilerini inciteceksiniz, o yüzden bu davranıştan uzak durun. Kabe’ye gidip tavaf yapma gayemiz Allah’ın rızasını kazanmak olduğu için, O’nun rızası dairesinde hareket etmek gerekir.

>>Tavaf kesintisiz olarak yapılmalıdır. Tavaf esnasında farz olan namazlar için kamet gelebilir, kamet geldikten sonra farz namazınızı kılabilirsiniz. Lakin farz namazlar , abdest bozulma durumları ve çok acil durumlar dışında keyfi olarak tavafa ara verilemez. Tavafın sıhhati için ara vermeden tamamlamak en iyisidir.

>>Rükn-ül Yemani ve Hacer-ül Esved köşeleri istilam edilir. Bu iki köşe dışındakiler istilam edilmez. Hacer-ül Esved istilam edilemiyorsa selamlama yapılır. Hacer-ül Esvedi istilam etmek için başkalarına eziyet edilmez. Eğer birisi sizin hareketlerinizden rahatsız olursa bu sizin ibadetinizi iptal edebilir. O yüzden mümkün mertebede kimseyi incitmeden tavafınızı tamamlayın.

>>Tavaf bittikten sonra , mataf alanını boşaltın. Gereksiz yere bekleyerek tavaf yapanları engellemeyin. Eğer Kabe’yi  izlemek istiyorsanız , eminim her müslüman bunu ister , tavaf alanı dışında oturarak izleyebilirsiniz. Böylelikle kimseyi rahatsız etmemiş olursunuz. Hem Kabe’yi izleme sevabı kazanırsınız hem de kimseyi rahatsız etmemek için düşüncenizden ve eyleminizden dolayı sevap kazanırsınız.

>>Tavaf yaparken Kalu Bela’dan Rabbimize verdiğimiz sözü hatırlayıp ona yalvarmalıyız.  “ Ya Rabbi , Lütfun ile Seni ezelden tasdik ettim . Lütfunla dünyaya geldim. Yine Senin lütfunla seni tasdik ettim. Şimdi de lütfunla ve Kereminle Beyti’ne geldim. Hacer-ül Esvedin karşısında ahdimi yeniliyorum ve yine Seni tasdik ediyorum. “ 

>>Tavaf yaparken , sizden dua isteyenleri de unutmayın onlara da duanızda yer verin.  Müslümanın müslümana dua etmesi çok güzel bir davranıştır. Rabbim yaptığınız ve yapacağınız tüm ibadetleri kabul etsin. Amin…YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP