UMRE de DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

UMRE de DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

HacumreBurada
(28.1.2018)

UMRE deDİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Umre, her Müslüman’ın hayallerini süsleyen, manevi dünyalarını zenginleştiren, Müslümanlara dinlerinin doğduğu yerleri görme fırsatı veren ve peygamber Efendimiz Muhammed Aleyhisselam’ın yaşadığı ortamı görme ve havasını soluma imkânı tanıyan sevaplarla dolu bir etkinliktir. Bu yüzden her sene dünyanın değişik yerlerinden Müslümanlar umre turları ile Mekke ve Medine şehirlerine gelip; Rablerinin kendilerinden istediği ibadeti, Peygamber Efendimiz Muhammed Aleyhiselam’ın yaptığı gibi yapma gayretindedirler. Mescidi Haram’da yapılan ibadetlere verilen yüz bin kat sevaba ulaşmak, Kâbe-i Muazzama’nın manevi ortamını solumak ve içlerini Allah’ın evinde Rablerine dökmek niyetiyle umre turları ile akın akın gelen Kutsal Mekân’ın ziyaretçilerinin, ziyaretleri süresince dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu konuları madde madde açıklayacak olursak:

  • Umre turları, ibadet niyetiyle Allah’ın evini ziyaret olduğu için siyasi konulara girmemek güzel bir durum olacaktır.
  • Gelinen yer ne kadar tüm Müslümanların ortak yeri olsa da şu anda oranın yönetimini sağlayan devletin uygulamalarına uyulması gerekir. Uygulamalara karşı gelen ya da ters davranışlar sergileyen kişilerin, canlarını sıkacak olumsuz durumlarla karşılaşması muhtemel olduğu için; ibadetlerin özenle yapılıp, olumsuzluların düzelmesi için dualar edilmesi en güzel davranış olacaktır.
  • Kâbe’de inşaat çalışmaları devam ettiği için, zemin katta tavaf imkânı ancak ihramlı olan kişiler ve bayanlara mahsus olduğundan; kurala uyup alt katta tavaf yapılacağı zaman ihram giyilmesi gerekmektedir.
  • Kul hakkı çok önemli olduğu için özellikle tavaf ve Say yaparken öndeki arkadaki kişileri incitmeden, kimseye söylenmeden; ibadetlerin sakin bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki tavaf sünnet bir ibadetken, Kul hakkına girmek haramdır. Sevap kazanayım derken günaha düşmek; hele ki Allah’ın misafiri olunan Kâbe’de bunu yapmak, güzel bir davranış olmayacaktır.
  • Önemli olan ibadetlerin sayısından ziyade kaliteli ve huşu içinde yapılmasıdır. 50-100 tavaf yapacağım, fazla sayıda umre yapacağım derken Allah-u Teâlâ tarafından bize emanet olarak verilen sağlığımıza dikkat etmemezlik yapılmamalıdır.
  • Otellerden Kâbe’ye taşıma sistemi değişerek, umre turları ile Kutsal Mekâna ziyarete gelen umreciler, önce otellerinden Cemarat’a oradan da yine otobüslerle Kâbe’ye taşınmaktadır. Namazlardan hemen sonra Kâbe’den ayrılıp, otobüslere akın edildiğinde; otobüse binmek için büyük bir kargaşa ortamı meydana gelmektedir. Bu kargaşada insanlar, kazandığı sevapları Maazallah tamamen ellerinden kaçırabilmektedirler. Bu sebeple vakit namazlarından sonra hemen otobüslere akın edilmeyip, yaklaşık yarım saat kadar Kâbe’de ibadetle meşgul olmak faydalı olacaktır.
  • Mescid-i Haram her ne kadar Allah’ın evi olup, insanlar ibadet niyetiyle ziyarete geliyor olsa da; bazı kötü niyetli insanlar Kâbe’de hırsızlığa, sarkıntılığa yeltenebilmektedirler. Bu nedenle değerli eşyalarınızı yanınızda taşırken dikkatli davranmak gereklidir. Ayrıca, özellikle bayanların tavaf ve say esnasında sıkışık ortamlara girmeyip, dikkatli ve tedbirli davranmaları gerekir.
  • Tavaf süresince Hacer’ül Esved taşını her bir şavtta öpmek sünnettir. Ama izdiham olması, insanların birbirine eziyet vermesi, kadınların erkeklere sürtünmesi gibi haram olan durumlar olduğunda, öpmeyi yapmamak gereklidir. Sünnet olan bir işi yapacağım diye harama düşmek beyhude bir iş olacağından, Hacer’ül Esved taşını öpmeden uzaktan selamlayarak tavafları yapmak daha sağlıklı bir tavaf ibadeti ifa etmemizi sağlayacaktır.
  • Umre turları ile gelen ziyaretçiler, ellerinden geldiğince tüm vakit namazlarını Kâbe’de eda etmeye çalışmalıdır ki; zaten kısa olan turlarını en güzel şekilde değerlendirebilsinler. Bazen tembellik edilip otellerde vakit geçirmek, umre turları ile yapılan ziyaretin bereketini gidermektedir.
  • Umre turları, gelen ziyaretçiler için keselerini sevapla doldurma imkânıdır. Mekke emin beldedir emin olmasına ama aynı zamanda şeytanın generallerinin bulunduğu bölgedir. Onun için bu Kutsal beldede bulunulduğu sürece, haram ve mekruhlardan uzak durup; bol bol sevap olan işler yapılmalıdır ki geliş amacına uygun bir tur yapılmış olunsun.

Kutsal Belde ziyaretçilerine birçok seyahat acentesinin umre turlarını bir arada görüp, kendilerine en uygun olan umre turları seçimi imkânı veren sitemizi ziyaret ederek, siz de bütçenize ve isteklerinize uygun bir umre turu bulabilirsiniz.

Allah her Kâbe sevdalısı umreci kardeşimizin bu kutsal görevini, en güzel ifa olunan şekilde kabul etsin inşallah.

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP