Umre’nin Zamanı

Umre’nin Zamanı

HacumreBurada
(1.12.2017)

Umre’nin Zamanı

Umre niyetiyle yolculuğa çıkan bir Müslüman, tıpkı hac yolculuğu gibi umre yolculuğunun da kutsal bir yolculuk olduğunu unutmamalıdır. Bu kutsal yolculuklar sayesinde manevi hayatımızı gözden geçirerek ruhen kendimizi yenilemiş oluruz.

Umre yapılması için herhangi bir zaman dilimi yoktur. Yalnızca Hanefi mezhebine göre yılda 5 gün umre yapmak mekruhtur. Aynı zamanda bunlara ‘’teşrik günleri’’ denir. Bu günler arefe günün sabahından başlayarak bayramın 4. Gününde güneş batana kadarki süreçtir.

Şafii, Hanbeli ve Maliki mezheplerine göre ise hac vazifesini yerine getirmeyen kişilerin yukarıda belirttiğimiz günler dahil umre yapılması caiz görülmüştür. Hac ibadetini yerine getirenler ise Şafilere göre veda tavafı dışında haccın bütün görevlerini yerine getirmedikçe umre yapamazlar. Malikilere göre ise, bayramın dördüncü günü güneş batıncaya kadar umre yapamazlar.

Umre’nin En Faziletleri Zamanları

On bir ayın sultanı Ramazan ayı gelince Dünya’nın her yerinden Müslümanlar akın akın kutsal topraklara gelirler. En mübarek ayı Medine ve Mekke’de geçirmenin önemini Peygamber Efendimiz (sav)’in Hadis-i Şeriflerinden anlıyoruz.

“Ramazan ayında yapılan umre, tam bir hac sayılır yahut da benimle birlikte yapılmış bir haccın yerini tutar.”

Peygamber Efendimiz (sav)’in bu sözü Ramazan ayında umre yapmanın ne kadar faziletli olduğunu bizlere özetlemiştir.

Ayrıca İbni Abbas (r.a)’dan rivayet edilen bir başka Hadis-i Şerifte ise Efendimiz (sav);

“Kim Ramazan ayında Mekke’ye kavuşup orucunu tutar ve kolayına geldiği kadar gecesini ibadetle geçirirse, Allah ona Mekke dışında yüz bin Ramazan ayı orucunu tutma sevabı yazar ve Allah ona her gün ve her gece karşılığında bir köleyi hürriyetine kavuşturma sevabı verir.Her günün karşılığında Allah yolunda bir atın düşmana hücumunun sevabını yazar. Yine gündüz bir hasene (ecir, sevap), gece bir hasene yazar.”
(İbniMâce, Menasik: 106.)YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP