Umre Turları Hakkında Genel Bilgiler

Umre Turları Hakkında Genel Bilgiler

HacumreBurada
(30.11.2017)

Umre Turları Hakkında Genel Bilgiler

Diyanet İşleri Başkanlığında 8 ile 30 gün aralığında umre turları düzenlenirken, özel acentalarda gün sayısı 5’e düşerek 30’a kadar çıkabilmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından umre vizeleri standart olarak 30 günlük verildiği için umre tur programlarının süresi de 30 günü geçmez.

Katıldığımız umre programlarında ne kadar fazla gün sayılı program satın alırsak Medine ve Mekke’de daha fazla boş vaktimiz olacak ve nafile ibadetlerimizi daha çok yerine getirme imkanımız olacaktır.

Umre tur programlarında yer alan Medine ve Mekke’deki gezi yerlerini görmek için 3-4 günlük bir program dahi yeterli olabilmektedir. Gezi yerleri hem konum itibari ile çok yakın, hem de zamanımıza ulaşan çok fazla eser olmadığı için, gezip görülebilecek kısıtlı yerler vardır. Bunu söylememizin nedeni ne kadar fazla kalırsam o kadar çok yer görürüm düşüncesindeki kişiler içindir.


Umre Tur Programları

Umre turlarına katılan yolcular öncelikle uçaklarının kalkacağı havalimanına gelirler. Yetkililer tarafından belirlenen yerde buluşma gerçekleştirilerek yolculara gerekli evraklar teslim edilir. Daha sonra havayolu firmasının kontuarında check-in, bagaj teslimi ve biniş kartı alma işlemleri yapılır. Yurtdışı çıkış pulu da alınarak polis kontrol noktasına gelinir. Pasaport işlemlerinden sonra uçağımızın kalkacağı kapıya gelerek vakti geldiğinde uçağımıza binip yolculuğumuza başlarız. İstanbul – Medine arası yaklaşık 3.5 saat sürer. İstanbul – Cidde arası ile yaklaşık 4 saat sürer.

İlk olarak şunu belirtmemizde fayda var ki, Medine’ye gidecek olan yolcular normal günlük kıyafetleri ile gelip, yolculuğa o şekilde çıkabilirler. Ama önce Cidde’ye gidecek olan yolcularımız havalimanında ihram kıyafetlerini giyerek, niyet edip ihram namazlarını kılarlar. Dolayısıyla ihram yasakları başlamış olur. Yolculuklarına da ihram kıyafeti ile çıkmak zorundadırlar.

Medine veya Mekke havalimanına inen yolcular yetkililer ile beraber araçlara geçerek öncelikle otele yerleştirme işlemleri yapılır. Otele yerleştikten sonra Medine’ye gitmiş olan yolcular Mescid-i Nebevi’ye girerek Peygamber Efendimiz (sav)’i selamlarlar. Cidde’ye gelip oradan Mekke’ye transfer olan yolcular ise otele yerleştikten sonra umre ibadetlerini yapmak için Mescid-i Haram’a girerek umre vazifelerini yerine getirirler.


Umre Turları Medine Programları

Yukarıda da belirttiğim gibi Medine’ye gelen misafirler öncelikle Peygamber Efendimiz (sav)’i selamlamak için Mescid-i Nebevi’ye girerler. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu vardır ki oda Mescid-i Nebevi bir mescid olduğu için her mescidde olduğu gibi kadınlar ve erkekler ayrı olarak giriş yapmaktadırlar. Bayanların başında bayan bir rehber hoca, erkeklerin başında da erkek bir rehber hoca olmak zorundadır. Selamlama yaptıktan sonra Mescid-i Nebevi’nin içerisini rehberlerimiz eşliğinde daha yakından tanıma imkanımız olur. Cennet bahçesi, Peygamber Efendimiz (sav)’in namaz kıldırdığı mihrap vs. rehberler tarafından anlatılarak bu yerleri daha yakından görme şansını yakalarız.

Sonraki günlerde kaldığımız otelde sabah kahvaltısını yaptıktan sonra çevre gezilerimizi yaparız. Bu gezilerde Uhud Dağı ve Uhud Şehitliği, Yedi Mescitler, Mescid-i Kıbleteyn, Mescid-i Küba, Cennetü’l Baki kabristanı ziyaretlerimizi yaparız.


Umre Turları Medine’den Mekke’ye Geçiş

Öncelikle tüm erkek yolcular otel odalarında ihram kıyafetlerini giyerler. Bayanlarda ise bilindiği gibi üzerlerindeki kıyafet ihram yerine geçer. İhramlı bir şekilde araçlara binen yolcular ile yolculuğumuz başlar.

İlk olarak Mikat mescidine gelinerek 2 rekat ihram namazı kılınır ve umre yapmaya niyet edilir. Bundan sonra ihram yasakları başlamış olup, ihramlı olmanın gerektirdiği gibi daha dikkatli olmak gerekmektedir. Artık yolculuğumuz o kutlu şehir Mekke’ye doğru uzanmaktadır.

 

Umre Turları Mekke Programları

Medine – Mekke arası yaklaşık 420 km olup, otobüsler ile 5 ile 5.5 saat aralığında değişmektedir. Mekke’ye ulaşan umre kafilesi öncelikle otele yerleşirler. Yemek saati ise yemek yenir. Daha sonra belirlenen saatte otelin lobisinde buluşarak, rehberler eşliğinde Mescid-i Haram’a inerek, Kabemiz ile buluşuruz.

Kabe’nin etrafında dönerek gerçekleştirdiğimiz tavafın ardından, say mahaline çıkılarak Safa ile Merve arasında toplamda 7 kez gidip geliriz. Say’ımızı bitirdikten sonra tıraş olup ihramdan çıkarız. Tıraş ile birlikte umre vazifemizi tamamlamış olup, ihram yasakları da kalkmıştır.

Genellikle umre tur programlarında, umre yapıldıktan sonraki gün serbest zaman olur. Umrenin gece geç saatte bitmesi ve yorgunluk sebebi bunda etkilidir. Sonraki günde ise Mekke’deki ziyaret yerleri olan Hira Dağı ve Hira Mağarası, Sevr Dağı, Arafat, Cin Mescidi, Cennetü’l Mualla, Mina, Müzdelife ve Hudeybiye bölgesine gidilir.


Umre Turlarından Dönüş

Medine başlangıçlı olan programlarda dönüş Cidde havalimanından yapılıp, Mekke başlangıçlı programlarda dönüşler Medine’den olur.

Kafile ile beraber havalimanına gelerek, Türkiye’de olduğu gibi, check-in işlemleri, bagaj teslimleri ve havalimanına getirilen 5’er litrelik zemzem bidonları uçağa verilir. Artık kutlu beldelerden ayrılma vakti gelmiştir. Medine – İstanbul 3.5 saat, Cidde – İstanbul ise yaklaşık 4 saat sürer.

Medine ve Mekke başlangıçlı olarak tur programlarının öncelikleri değişse de özetle umre tur programları içerik olarak bu şekilde son bulur.

Umre Turlarının Bize Kazandırdıkları

Bütün ibadetlerde olduğu gibi Umre ibadetide Allah’ın rızasını kazanmak için bir yoldur. Umre sayesinde günahlarımızdan arınarak, manevi açıdan Allah katında mertebe kazanma imkanımız olur.

Umre ve Hac gibi ibadetlerde hem maddi olarak, hem de fiziksel olarak fedakarlıklar gösterildiği için manevi kazancı diğer ibadetlerimize göre daha fazladır. Bedenimizle, kalbimizle, gözümüzle kısacası vücudumuzun her bir yeri ile ibadetimizi gerçekleştirerek manevi huzura erişmiş oluruz.

Aynı zamanda umre turları, tüm Müslümanlar ile İslam dininin birlik ve beraberlik, kardeşlik dini olduğunu göstermemize imkan sağlar. Tüm insanların dil,ırk, renk ayrımı yapmadan, zenginin ve fakirin Allah katında eşit olduğunu üstünlüğün ise ancak takva ile olduğu idrakine daha iyi anlama şansını yakalarız.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP