UMRE TURLARI İÇİN DOĞRU ZAMAN

UMRE TURLARI İÇİN DOĞRU ZAMAN

HacumreBurada
(28.11.2017)

UMRE TURLARI İÇİN DOĞRU ZAMAN

Allah-u Teâla hazretlerinin evi, Müslümanların en kutsal yeri olan Kabe’yi ziyarete gelen hacı ve umreci sayılarının gün geçtikçe arttığı bu zamanlarda umre turları için doğru zamanı seçmek umreye gelen umreciler için önemli hale gelmiştir. Uygun zamanda umre turu yapmak hem umrenin daha rahat olması hem de ibadetlerin daha huzurlu yapılması için önemlidir. Umre turları zamanı Kâbe’deki kalabalığın az olduğu dönemlere denk getirilirse yapılacak ibadetler daha kolay ve daha huzurlu bir şekilde ifa edilmiş olunacaktır.

Doğru zaman, Huzurlu Umre

Hac dönemi olan Zilhicce ayı ve Ramazan-ı Şerif ayında Kâbe-i Şerif en yoğun dönemini yaşamaktadır. Hac dönemi bittikten sonra yaklaşık bir ay umre turları düzenlenmemektedir. Hacdan sonraki ilk umre dönemindeki umre turlarıyla umreye gelmek Kâbe-i Şerifin kalabalığının en az olduğu döneme rastladığı için tavaf, say, namaz gibi ibadetler daha huzurlu yapılabilmektedir. Kasım-Ocak ayları arasındaki dönemlerde yapılan umrelerde umreciler kalabalığı çok hissetmeden Kâbe-i Şerifte daha çok vakit geçirebilirler. Namaz vakitlerinde Kâbe-i Şerife giriş-çıkışlar daha kolay olacaktır. Yapılacak tavaf ve sa’ylaarın sayısı yoğunluk  az olduğu için hem sayıca fazla hem de daha huzurlu olacaktır.

Ocak-Şubat aylarında umre turları Kâbe’deki yoğunluk oranının fazla olduğu dönemler arasındadır. Bu dönem Türkiye’de sömestr dönemi olduğu için genellikle umrecilerin tercihinin olduğu dönemdir. Bu dönemde yapılan umre turlarında karşılaşılacak birkaç sıkıntı, hava değişimi sonucu meydana gelen hastalıklar ve insan yoğunluğu olarak göze çarpmaktadır. Bu dönemde umre turlarına katılan umrecilerin, hava değişimi sonucu kaynaklanacak gribal enfeksiyon türündeki hastalıklar için tedbirli davranmaları ve yoğunluğun normalden fazla olması sebebiyle sabah ve gece vakitlerinde tavaf ibadetlerini yapmaya gayret etmeleri ibadetlerin daha rahat olması açısından iyidir.

Mart- Mayıs ayı dönemleri, yoğunluğun az olması sebebiyle tercih edilebilecek umre turları dönemleri olarak görülebilir. Özellikle Mart ayında Mekke-i Mükerreme şehrinde hava şartları da uygun olacağından umreciler daha rahat bir hava koşulunda yoğunluğun az olduğu zamanda ibadetlerini yerine getirebileceklerdir.

Kabe inşaatı çalışmasının Ramazan umre dönemine kadar süreceğinin açıklandığı bu zaman diliminde, umre turlarına katılacak umrecilerin, dönem seçiminde bulunurken umre turlarının yoğunluğunun az olduğu zaman dilimlerini seçmesi ibadetlerin sıhhati açısından önem arz etmektedir.

Umre turlarına katılacak siz değerli umrecilerin, sitemizin blog kısmında bulunan diğer yazıları takip etmesi, umre turlarınızın daha bilinçli ve bereketli olması aşıcısından sizlerin yararına olacaktır.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP