Umre turları için gerekli evraklar nelerdir ?

Umre turları için gerekli evraklar nelerdir ?

HacumreBurada
(6.9.2017)

 

Hac ibadeti, Müslümanların Zilhicce ayında Kabe’yi ziyaret ederek ibadetlerini yerine getirdiği, İslam’ın beş şartından biridir. Umre ise, kelime anlamı olarak “ziyaret etmek” anlamına gelmektedir. Umre ziyareti de Hac ziyareti ile benzerlik gösterir; fakat Zilhicce ayında olma şartı yoktur. Kısaca tanım yapmak gerekirse Umre; “Yılın (Zilhicce hariç) herhangi bir döneminde, ihram giyilerek tavaf, say gibi ibadetleri yerine getirdikten sonra tıraş olarak ihramdan çıkmaktır.” Dünya’nın dört bir yanından Müslümanlar, her yıl Umre ve Hac ibadetlerini yerine getirebilmek için Umre turları ve Hac turları kullanmaktadırlar. Umre fiyatları, Umre ibadetinizi gerçekleştirmek için kullanacağınız Umre turları, gideceğiniz dönem, sizinle kalacak kişi sayısı ve konaklayacağınız otele göre değişiklik göstermektedir.

 

Umre’ye küçük Hac da denir. Umre ibadetini yerine getirmek için Müminler, önce mikatta ihram giyer; Umre’nin farzı olan tavafı yerine getirir ve sayını tamamladıktan sonra tıraş olup ihramdan çıkar. Söylediğimiz gibi Umre’nin belirli zamanı olmamakla birlikte, Müslüman bir kimsenin ömründe 1 defa Umre yapması sünnettir. Umre ibadetini yapan Mümine “Mutemir” yani “Yarı Hacı” denir. Umre ibadetinin 2 temel farzı bulunmaktadır. Bunlardan ilki ihram; diğeri ise tavaftır. İhram farzı şart; tavaf farzı ise rükundur. Sa’y ve tıraş olarak ihramdan çıkma aşamaları ise Umre’nin vacipleridir. Umre ibadetinin birçok fazileti olmakla birlikte, özellikle Ramazan ayında yapılanın büyük sevabı olduğu bilinir. Ramazan ayında Mekke, tüm dünya Müslümanları tarafından akına uğrar.

 

Umre ibadetinizi doğru şekilde gerçekleştirebilmek için profesyonel ve çok tercih edilen Umre turları kullanmanız önemlidir. Bunun nedeni ise gerek Hac turları ve gerek Umre turlarına bağlı tecrübeli tur rehberlerinin, Mekke’yi çok iyi tanıması ve ibadetlerinizi nerede ne şekilde yapmanız gerektiği hakkında oldukça fazla bilgi sahibi olmalarıdır. Umre turları, kalacağınız otel, Mekke’den diğer bölgelere ulaşımınız gibi birçok ayarlamayı sizin için yapar. Rehber ise ziyaretiniz boyunca ibadetinizi ve ibadet edeceğiniz mekanları göstermenin yanında, yemek yiyebileceğiniz ve güvenli alışveriş yapabileceğiniz mekanlar konusunda da sizi yönlendirir.

 

Peki Umre için gerekli evraklar nelerdir? Umre turları ve Arabistan vizesi için size gerekli olan evraklar; geçerlilik süresi en aşağı 1 yıl olan pasaport, TC. vatandaşı olduğunuzu belirten ve kimlik numaranızın yer aldığı kimliğinizin ön arka fotokopisi, vesikalık fotoğraf (teminat olarak 2’den fazla alabilirsiniz.) Sağlık ocağında yaptırabileceğiniz(menenjit) aşı kartı, eğer 45 yaşın altında bir bayansanız evli olduğunuza dair nüfus kaydınızın aslı (Bunun yanında 45 yaşın altında olup evli değilseniz, yanınızda birinci dereceden akrabanız olmadan Mekke’ye gitmeniz Arabistan kurallarına aykırıdır.), çocuklarınızla gidecekseniz her çocuğunuzun nüfus kaydı örneği, Birinci dereceden akrabanızla Umre yapacaksanız, baba, amca, dayı, kayınpeder ya da 18 yaş üzeri erkek kardeşiniz olduğuna dair noter tasdiki ve nüfus kaydı örneği, 18 yaş altı çocuklar birinci derece akraba ile gidecekse her birey için ayrı nüfus kaydı örneği ve noter tasdikidir.

 

45 yaşın altındaki kadınlara eş, amca, dayı, baba, kayınpeder, dede, 18 yaş üzeri oğlu ve 18 yaş üzeri erkek yeğeni mahrem olabilir. 18 yaşın altında olup Umre’ye gitme niyetinde olan çocuklar için ise; baba, dayı, amca, dede, 18 yaş üzeri abisi mahremlik edebilir. Bunun dışında Umre Turları tarafından, kimlik belgeniz gibi çeşitli evraklar kayıt işlemleri için talep edilecektir. İstenen belgeleri kullanacağınız turdan önceden sormanız gerekmektedir. Umre fiyatları turlar arasında değişiklik gösterse de en uygun fiyatları yakalamak için Umre ziyaretinin az tercih edildiği dönemlerde Umre yapmayı seçebilirsiniz.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP