UMRE TURLARI İLE TAZELENEN GÖNÜLLER

UMRE TURLARI İLE TAZELENEN GÖNÜLLER

HacumreBurada
(16.1.2018)

UMRE TURLARI İLE TAZELENEN GÖNÜLLER

Hac ve Umre turları ile Rablerinin evine milyonlarca insan gelip kendilerini yaratan, tek ve bir olan ilahları Allah-u Teâlâ’nın beyti, Kabe-i Muazzama’ya el-yüz sürmek, dünya hayatının kargaşasıyla kararmış kalplerini, rablerinin huzurunda feraha erdirmek istemektedirler.

Kâbe-i Muazzama, Allah-u Teâlâ’nın dünyadaki evi; Müslümanların göz bebeği ve dünyanın en kıymetli noktası. Rabbimiz Kâbe-i Şerif’i ve onun bölgesini emin mekân olarak Müslümanlara bildirmiş ve Harem bölgesi diye sınırlarını çizmiştir. Bu harem sınırları içerisinde, her canlı emin olarak yaşayacak demiştir. Öyle ki Harem bölgesi sınırları içinde kendiliğinden yetişen ufacık bir ot bile koparılamaz, av hayvanları yakalanamaz ve öldürülemez çünkü burası Allah-u Teâlâ’nın haremidir, Allah-u Teâlâ’ burada yaşayanları güvence altına almıştırKâbe-i Muazzama, o kadar yüce bir yer ve o kadar önemli bir mekândır ki; gelen ziyaretçilerin hiç ayrılmak istemez ve ona hiç doyamaz. Müslümanlar bu kutsal yerde dünya hayatının zulmetinden kurtulup dünyaya geliş amaçlarını sorgulama fırsatı bulur, kendilerini burada hiç olmadığı kadar rablerine yakın hisseder; duygulanır ve gözleri yaşlı bir şekilde Allah’tan bağışlanma diler.

Allah-u Teâlâ’nın misafiridir harem sınırları içerisinde insan. Allah Müslümanlara o kadar kıymet vermiştir ki harem bölgesine Müslüman olmayanların girmesini yasaklamış; gayri Müslimleri kendine misafir kabul etmemiştir. Bu açıdan bakıldığında Mekke ve civarında yaşayanlar, hac ve umre turları ile Kâbe-i Şerif’i ziyarete gelenler ne kadar da şanslıdırlar. Allah onları evine çağırmış, onlar da davete icabet edebilmişlerdir. Düşünün ki oturduğunuz muhitin en yüksek amiri veya ülkenizin başı sizi evine, sarayına davet ediyor; ne kadar sevinir insan değil mi? İşte umre ve hac turları ile Allah’ın evine ziyarete gidenler de bin kat daha sevinçli ve sürurlu olmalılar umreye veya hacca giderken. Çünkü her şeyi yaratan, her şeyin sahibi olan Allah davet etmiştir onları, muhatap almıştır kendine. Bundan daha büyük bir sevinç olamaz.

‘Lebbeyk Allâhümme lebbeyk,lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk,innel hamde venni’mete leke vel mülk,lâ şerîke lek.’ Nidalarıyla varmalıdır yaratanın huzuruna, Kâbe’yi gördüğünde tüm içtenliğiyle ve samimiyetiyle isteyebildiği kadar çok şey istemelidir. Çünkü vermek istemeseydi istemeyi de vermezdi ve davet te etmezdi Allah-u Teâlâ Hazretleri. En fakir insan bile evine gelen misafiri için elinden geldiği hürmeti ve cömertliği gösteriyorken, Allah-u Teâlâ evine gelen Müslümanlara neler ikram etmez ki. Mesela Allah’ın elçisi Hazreti Muhammed Aleyhisselam: ‘’Mescid-i Haram'da kılınan bir namaz. diğerlerinde kılınan yüz bin namazdan daha faziletlidir" (Zebidî, Tecrîdu's-Sarîh, (terc. Kamil Miras) Ankara 1985, IV, 204) buyurarak, Allah’ın evinde kulları için ne kadar cömert davrandığına bir örnek sunmuştur. Bunun gibi yapılacak tüm ibadetler, güzellikler, hayır hasenatlar Rabbimizin evinde binlerce kat daha anlam kazanıyor Allah’ın katında. Allah-u Teâlâ ne kadar da cömert davranıyor kullarına değil mi?

İşte bu sebeplerden ötürü Müslümanlar ellerinden geldiğince Rablerinin evini ziyaret etmeli, Allah’ın evinde dünyanın hızlı, yorucu ve ahireti unutturucu hallerinden gelecekleri hac ve umre turları vasıtasıyla kurtulup; Rablerinin davetlisi olmanın huzuru, sevinci ve gururunu içlerinde yaşamalıdır. Kâbe’ye giderken, gidilen yerin Allah’ın evi olduğu, her şeyin sahibi olan Allahın davetlisi olunduğu hiç akıllardan çıkarmayıp gereken hürmet gösterilirse; gerçek manada bir ziyaret gerçekleşmiş olur. Oradan ayrılmak hiç içinden gelmez, ayrılık vakti geldiğinde ise bu kutsal mekândan ayrılırken gözyaşlarına hâkim olamaz insan. Ziyaret etmeyi arzulayan herkesin rablerinin evinde, ikramlara gark olmasını Allah nasip etsin inşallah.

Umre turları düzenleyen acentalar ‘ ın bir arada buluştuğu platform olan HacUmreBurada.com aracılığı ile istediğiniz özelliğe ve bütcenize en uygun turu bulmanıza yardımcı olacaktır.


 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP