UMRE VE HAC İBADETLERİNE GİTMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER - 2

UMRE VE HAC İBADETLERİNE GİTMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER - 2

HacumreBurada
(17.9.2017)

UMRE VE HAC İBADETLERİNE GİTMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER - 2

Değerli Umre ve Hacı adayları Hac ve Umre Turları nı incelediniz. Size en uygun umre ve hac fiyatlarını öğrendiniz. Sonunda tercihizi yaptınız ve Kutsal Beldelere doğru hazırlık çalışmalarına başladınız.  Bu hazırlıklarınızda sizlere yardımcı olacak bazı ön bilgiler verilecektir. Ayrıca Mekke ve Medine’ de ihtiyacınız olabilecek bazı pratik bilgilere de yer verilecektir.

::Umre ve Hac İbadetine Giderken Kıyafet Tercihi nasıl olmalıdır ?

Suudi Arabistan’da hava genellikle güneşli ve sıcaktır.  Kıyafet tercih ederken havanın sıcaklığı göz önünde bulundurularak keten ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir.  Kısa kollu kıyafet tercih etmeyiniz. Hem ibadetler için hem de sıcak hava ve klimalı ortamlar için uygun değildir.  Sıcak havada serin tutma özelliği en iyi olan kıyafet türü ketendir. Pamuklu kıyafetlerde ter emme özelliğinden dolayı tercih edilmelidir.

Mekke’ de otobüs ve oteller genellikle soğuktur. Bu yüzden yanınızda mutlaka ince bir yelek bulundurun.  Medine’de sabah namazı vakitlerinde hava serin olmaktadır. Sağlığınızı korumak için üzerinize ince de olsa bir hırka ya da yelek almanız gerekecektir.  İhram tercih ederken ince olanlarını tercih etmenizde fayda vardır.  Bol miktarda iç çamaşır bulundurmanız  faydanıza olacaktır. İç çamaşır tercih ederken de pamuklu ve biraz bol kesim olanlarını tercih ediniz.

::Kutsal Topraklarda Telefonumu nasıl kullanabilirim ?                                                  

Türkiye’de kullandığınız telefonu orada kullanmak isterseniz, yurtdışı kullanımına açtırmanız gerekmektedir. Kullandığınız operatörün mağazalarına giderek ya da çağrı merkezlerini arayarak telefonunuzu yurtdışı kullanımına açtırabilirsiniz. Ayrıca bazı operatörlerin sunduğu cazip fiyatlar ve tarifelerden de yararlanabilirsiniz. Hacumreburada.com  olarak Suudi Arabistan’dan hat almanızı tavsiye ediyoruz. Hem Suudi Arabistan içi görüşmeleriniz için hem de Türkiye görüşmeleriniz için daha uygun olacaktır. Suudi Arabistan’dan hat almak oldukça kolaydır. Umre Turu yetkisiyle görüşerek kolaylıkla bu hatlardan temin edebilirsiniz. Ayrıca bir çok otelin kantin bölümünde de pasaport numarası ile alınabilmektedir. 

:: Mekke ve Medine’de alışverişlerde nelere dikkat edilmelidir?

Umre Firmaları  genellikle Medine’de hurma bahçeleri ile anlaşmalı olarak çalışıyorlar. Anlaşmalı olarak çalıştıkları bu hurmacılar genellikle gelen umrecilere yemek sofraları açarlar değişik ikramlarda bulunurlar. Daha sonra da hurmaları gösterip satmaya başlarlar. Tabi ki bu umreci veya hacı kardeşlerimizin işini kolaylaştırmaktadır. Eğer kuru hurma almak istiyorsanız Medine’deki bu hurmacıları tercih edebilirsiniz. Tavsiyemiz hurmalarınızı alırken altını üstüne çevirerek kontrol edin eğer hepsi aynı ise satın alın. Yaş hurma (Sükkeri ) almak isterseniz Mekke’de almanız daha avantajlı olacaktır.  Mekke’de büyük caddelerde bir çok hurmacıda Sükkeri hurması bulabilirsiniz. Suudi kardeşlerimizin çay ve kahvenin yanında en çok tercih ettikleri bir hurmadır. Eğer hiç yemediyseniz yemenizi tavsiye ederim yedikten sonra kesinlikle en çok bu hurmadan alacaksınız. Tavsiyemiz , üç kiloluk karton kutu olarak satılanlardan alın ,  oldukça ekonomiktir.

Elektronik eşya alışverişlerinizi mekke’de yapın. Mekke , Medine’ye göre elektronik eşya konusunda daha uygundur. Özellikle Mekteb-i Cerir ve Extra Shop’larda aradığınız bir çok elektronik eşyayı bulabilirsiniz. Özellikle cep telefonu alırken mutlaka Mekke’yi tercih edin.

Hediyelik eşyalarınız her iki şehirden de alabilirsiniz ama ; umreciler genellikle bu konuda Medine’yi tercih etmektedirler. Alışverişlerinizde yanınızda mutlaka Riyal bulundurun.  Bir çok alışveriş merkezinde Türk lirası geçerli olsa da Riyal yaptırıp alışveriş yaptırmanız sizin faydanıza olacaktır. Bir çok noktada dövizci bulabilirsiniz. Alışverişte kredi kartlarınız her yerde geçerli olmayabilir. Kredi kartı geçerli olsa da bazı limitler için ek ücret kesilebilir, bu olumsuzlukları yaşamamak için yanınızda mutlaka size yetecek kadar Riyal bulundurun.

Eğer okumadıysanız , “ Umre ve Hac ibadetlerine gitmeden önce bilinmesi gerekenler -1  “ adlı konumuzu  buradan okumanızı tavsiye ederiz.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP