UMRE VE HAC VAZİFESİNDE  FARKLI MİLLETLERLE TANIŞMANIN ÖNEMİ

UMRE VE HAC VAZİFESİNDE FARKLI MİLLETLERLE TANIŞMANIN ÖNEMİ

HacumreBurada
(13.9.2017)

UMRE VE HAC VAZİFESİNDE  FARKLI MİLLETLERLE TANIŞMANIN ÖNEMİ

Umre ya da hac vazifesini yapmak üzere Kutsal Beldeler’in yolculuğuna hazırlanan değerli Müslüman kardeşlerimizin,” Umre ve Hac vazifesinde farklı milletlerle tanışmanın önemi “ hakkında bilgi sahibi olmalarında fayda vardır. Bu mülahaza ile gerek hac ve umre turları tarafından verilen bilgiler , gerek internet üzerinden edindiğiniz bilgiler mutlaka değerlidir.  Lakin burada değinmeye çalıcağımız konu  biraz daha özel ve dikkat gerektiren bir konudur.

Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerim’de mealen şöyle buyurmaktadır:  “Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır. “ ( Hucurat suresi 13. Ayet)

Farklı yaratılmamızın sebeblerinden biri de  tanışmak biribirimize yardımcı olmaktır. Yoksa yek diğerimize yabancı olmak için değildir. Ayetteki manalar  Umre ve Hac vazifesi  ifa edilirken çok iyi idrak edilebilmektedir.  Özellikle Hac mevsiminde bir çok milletten insanları görüyoruz. Dilleri , renkleri farklı olsa da herkes anlaşabiliyor.  Hepimizin Rabbi bir , Peygamberi bir , Kıblesi bir , Kitabı bir o kadar çok bir olduğumuz noktalar var ki , ayrı düşmemize birbirimize düşmanca bakmamıza hiç yer kalmıyor.

Bu manalar çerçevesinde , umre ya da hac ibadetlerini yerine getirmek için kutsal topraklara yönelmiş olan yurdumun güzel insanları !  Ne olursunuz küçük bir mesele  yüzünden  din kardeşlerimize kızmayalım , yüzümüzü asmayalım. Küçük bir tebessüm bile yüzbinlerle çarpıldığı için müthiş sevaplar kazandırabilir bizlere.  Bu mübarek beldelerde azami derecede fedekarlık yapalım. Kardeşlerimizin menfaatini her zaman daha önde tutalım. İnanın bu davranış Allah (CC) katında daha değerlidir. Gelelim asıl konumuz olan  ,” Umre ve Hac vazifesinde farklı milletlerle tanışmanın önemi “  ne.  Farklı milletlerle tanışmak gerçekten çok büyük bir kazanımdır. Bu kazanım hem milletimiz adına hem ümmetimiz adına oldukça değerlidir.  Tecrübelerime dayanarak aktarmak isterim ki ; umre ya da hac vazifesini ifa ettiğim sıralarda tanıştığım Endonezyalı  , Pakistanlı , Burmalı , Koreli , Mısırlı bir çok din kardeşim o kadar samimi o kadar içten muhabbet etmek istediler ki anlatamam. Onlar benimle ülkemi tanıyorlar. Ben Türkiye oluyorum onların gözünde. Ben iyi biri isem Türkiye iyi oluyor onların gözünde. Bu ülkem için ne kadar büyük bir kazanım.  Yalnız değilim , yalnız değilsiniz hissiyatını yaşatıyor iliklerinize kadar. Biz ümmetiz hem de çok şerefli ve büyük bir ümmetiz şuurunu idrak ettiriyor tüm incelikleriyle. Ayet tanışasınız diye kavimlere ayırdım diyor. Biz tanışmayacağız da kim tanışacak. Bu tanışmalarımızdan hediyeleşmelerimizden Cenab-ı Hak ne kadar memnun kalacaktır.

Bu manalar çervesinde Rabbim o mübarek beldelerde , görüşmeye hasret Osmanlı torunları olarak bildikleri biz Müslüman Türklere çok büyük vazifeler düşmektedir. Onlar bizi çok iyi tanıyorlar. Onlar bizi merhametli , yardımsever , dindar , saygılı , hoşgörülü bir millet olarak tanıyorlar. Biraz da biz onları yakından tanımak için gayret gösterelim , dillerini bilmesek te beden dilimizle hal ve hatırlarını soralım , çam sakızı çoban armağını bir hediyemiz olsun bizi hatırlatacak.  Ey ! yurdumun güzel insaları sıra bizde , onlar bizi tanıyorlar , biz de onları tanıyacağız. Herkes en az iki farklı milletten din kardeşiyle tanışıp dostluk kursa bu ümmet bu kadar yalnız olmayacaktır. Hadi artık tanışma zamanı.  ” Umre ve Hac vazifesinde farklı milletlerle tanışmanın önemi” ni idrak ettiysen , bu konuyu duymayan kardeşlerimize de duyuralım. Allah ibadetlerinizi kabul eylesin. Amin….

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP