UMRE VE HAC VAZİFESİNİ YAPARKEN SAĞLIKLI KALMANIN PÜF NOKTALARI

UMRE VE HAC VAZİFESİNİ YAPARKEN SAĞLIKLI KALMANIN PÜF NOKTALARI

HacumreBurada
(11.9.2017)

UMRE VE HAC VAZİFESİNİ YAPARKEN SAĞLIKLI KALMANIN PÜF NOKTALARI

Umre turlarını ve en uygun umre fiyatlarını araştırdınız ve “Kutsal Yolculuğa Dair Her Şeyi” buldunuz.  Uzun yıllardır özlemini çektiğiniz “Kutsal Topraklara” kavuştunuz. İçiniz kıpır kıpır ibadet yapma aşkı ve şevki ile yanıp tutuşuyor, “Umre ve Hac Vazifesini Yaparken Sağlıklı Kalmanın Püf Noktaları “ nı siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşacağız. Umarım sizler için faydalı olur.

 

Umre ve Hac Vazifesini Yaparken Sağlıklı Kalmanın Püf Noktaları

  1. Öncelikli olarak Umre Turlarının  programlarına riayet ediniz.  Program harici yapacağınız her faaliyet ya da ziyaret sağlığınızın bozulmasına sebep olabileceği gibi, sağlık imkanlarından zamanında yararlanmanıza  da engel olacaktır.
  2. Kendinizi fazla yormayın. Yapabileceğinizin üzerinde bir performans sergilemeye kalkışmayın. Gün içerisinde eğer bir tavaf yapabilecek gücünüz varsa bir tavaf yapın, daha fazlasını yapmanız hem dinen hem de sağlık açısından uygun değildir. “Az da olsa devamlı olan ibadetin daha efdal olduğu”  rivayet edilmiştir.  Sağlıklı ve zinde olarak yapacağınız tavaf çok daha  kıymetlidir. Kendini zorlayıp üst üste günde beş- altı defa tavaf yapanlar maalesef ertesi gün Harem-i Şerife bile gelemiyorlar. Bu davranış doğru bir tutum değildir. Ya da çok yorulduğu için tekerlekli sandelye ile tavaf yapmak durumunda kalınabiliyor bu da arzu edilen bir durum değildir.
  3. Suudi arabistan genel olarak sıcak bir iklime sahiptir. Sıcak iklim olması hasebiyle insan vücudunda su kaybı fazla olmaktadır.  Vücudunuzun su kaybı fazla olunca bir çok hastalık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Canınız istese de istemese de  düzenli aralıklarla su için. Özellikle zemzem içmenizi öneririm.  Su içmeyi ihmal edenler genellikle hastaneleri ziyaret etmek zorunda kalıyorlar. Halbu ki burada su hayati bir durumdur. Hem normal iklim şartlarından dolayı vücudunuzda su kaybı oluyor hem de tavaf, umre veya hac ibadetlerini yaparken hareketinizden dolayı su kaybı oluyor. Durum böyle olunca ne kadar su içilmesi gerektiğini artık siz düşünün.
  4. Aceleci olmayın , aceleci olmak size bir şey kazandırmayacaktır. Dinimizce de hoş görülmeyen bu davranıştan uzak durmanızı tavsiye ederim. Aceleci olmak sizin sinirlerinizi gerecektir.  Sinirlerinizin gerilmesi sizi hoşgörüden uzaklaştıracaktır. Zincirleme olan bir çok olumsuz durum yaşamanıza sebep olacaktır. Aceleci olmak enerjinizin hızlı bir şekilde tükenmesine sebep olacaktır.  Bu listeyi uzatmak mümkündür.  Bedenimizin sıhhati düşünce sıhhatimize bağlıdır. Ruhi ve akli melekelerimizi ne kadar sağlıklı tutabilirsek bedenimiz de o oranda sağlıklı olacaktır. Acele davranmak şeytandandır, bu davranışı elimizden geldiğince tolere etmeye çalışalım.  Kutsal beldelerde bulunduğunuz her gün de bu davranıştan uzak durabilmek için , abdestli gezmenizi tavsiye ederim.
  5. S.Arabistan genel olarak tozlu bir havaya sahiptir. Eğer astım veya solunum yolu rahatsızlığınız varsa , mutlaka ağız maskesi kullanmanızı tavsiye ederim.  Ağız maskesi kullanmanız hastalığınızın nüksetmesine engel olacaktır. Özellikle astım hastaları buna dikkat etmedikleri zaman, nefes alma konusunda zorluk yaşabilmektedirler.  Bu zorluk ta onların ibadetlerinde geri kalmalarına sebep olmaktadır.  Böyle bir durumla karşılaşmamak için Türkiye’den gelirken gerekli hazırlıkları yapmanızı tavsiye ederim.
  6. S.Arabistan’da iklim koşulları gereği beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Hava içerisindeki oksijen miktarı azdır. Oksijen az olunca vücudunuz çok çabuk yorulacaktır. Bu durumdan dolayı dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz. Kısa dinlenmeler bile size enerji verecektir. 20 dakikalık dinlenme molaları vermenizde büyük faydalar bulunmaktadır. Bol bol zemzem için ve hurma tüketin. Bu size gerekli enerjiyi sağlayacaktır.YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP