UMREYE GİTMEK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR ?

UMREYE GİTMEK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR ?

HacumreBurada
(19.9.2017)

                 UMREYE GİTMEK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR ?

İmkânları elveren her Müslümanın kutsal toprakları ziyaret etmesi ve gerekli ibadetleri yapması Allah’ın (CC) insanlar üzerindeki bir hakkıdır. Umreye gitmek için gereken şartlar nelerdir? Sorusunun cevabını irdelemeden önce hayattaki önceliklerimiz hakkında kısa bir tespitte bulunmak yerinde olacaktır.

Hayatımızın öncelikleri arasında nelerin olduğunu kontrol etsek, ebed yolculuğunda bizlere en çok lazım olan kazanımların kaç tanesi ilk beş içerisinde yer alır. Eminim belki de ilk beş içerisinde ebed yolculuğunda lazım olan kazanımların hepsi olan Müslüman kardeşlerimiz vardır. Lakin gerçekçi olmakta fayda var. Şu zamanda yaşam tarzlarımızı göz önüne alsak nelerin önceliklerimiz arasında olduğu görülmektedir. Hayatımızın birçok döneminde gitmeye gücümüz yetecek durumlar hâsıl olmuştur muhakkak. Önceliklerimiz arasında dünyevi maksatlar olduğu için maalesef kutsal topraklara gitmemiz hep ertelenmektedir. İnsan hayatında nelere öncelik veriyorsa Cenabı-ı Hak o öncelikleri insana nasip etmektedir. Bu öncelikler ister dünyevi ister uhrevi olsun. Gerekli sebeplere müracaat edildiği takdirde Cenabı - Hak yapılan fiili duaları kabul buyurmaktadır. Umreye gitmeyi aşk derecesinde arzulayan Ömer’in, umreye nasıl gittiğini buradan okuyabilirsiniz.

Umreye gitme şartları Müslümanlar için geçerlidir. Dolayısıyla umreye gitmek için gerekli olan ilk şart Müslüman olmaktır. Bayanlar için umreye gitme şartları biraz daha farklılık arz etmektedir. 18 yaş altındaki çocuklarla 45 yaş altındaki bayanların, yanlarında mahremleri olmadıkça umre veya hac vazifelerini yerine getirmeleri pek mümkün değildir. 18 yaş altı çocukların ve 45 yaş altındaki bayanların yanlarında birinci dereceden erkek bir akrabasının olması şarttır. 45 yaş altında olan bir bayan eğer evli ise bu bayanın mahremi eşi olur. Eğer bu bayan bekâr ise mahremi babasıdır. Eğer bu bayanın babası vefat etmiş ise mahremi ağabeyi veya erkek kardeşidir.

Umreye gitmek farz bir ibadet değildir. Ancak maddi durumu iyi olan ya da Kutsal topraklara yolu düşen Müslümanların umre yapmalarında büyük bir kazanım söz konusudur.  Önümüze gelen ilk fırsatta umre ibadetine gitmek gerçekten de çok önemlidir. Ömrümüzün ne zaman sona ereceğini bilmiyoruz. Ömrümüz sona ermeden umre yapmak elbette her Müslümanın bir arzusudur. Özellikle günümüzde umre turları nın çokluğu ve umre fiyatlarının makul seviyelerde olması, umreye gitmeyi kolaylaştırmaktadır. Günümüzde umreye gitme şartları daha da elverişli hale gelmiştir. Bu da Allah’ın bir ikramı olsa gerektir.  Cenab-ı hak en kısa sürede umreye gitmek isteyen tüm kardeşlerimizin işini kolaylaştırsın ve özlemini çektikleri mübarek topraklara ulaşmayı nasip eylesin.  Umreye gitmek için gereken şartlar nelerdir ?  sorusunu maddeler halinde özetleyerek sıralayalım.

  1. Müslüman olmak
  2. Maddi ve manevi imkânlara sahip olmak
  3. Akli dengesi yerinde olmak
  4. Seyahat etme engelinin bulunmaması
  5. Mahremiyet şartlarının uygun olması
  6. Can mal ve namus güvenliğinin sağlanmış olması

Günümüzde bu şartların çoğu sağlanmış durumdadır. Bazı özel durumlar hariç umreye gitme şartları birçok Müslümanın rahatlıkla umre yapacakları niteliktedir.  Rabbim şimdiden umreleriniz kabul eylesin. Amin.

 YORUMLAR

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapmak ve puan vermek için lütfen üye girişi yapın.

YORUM YAP